QTUM nedir?

QTUM (“kuantum” olarak telaffuz edilir), doğrulama için teminat kanıtı kullanırken Ethereum’un akıllı sözleşmelerini Bitcoin’in istikrarlı blok zincirinin üzerinde köprüleyen Singapur merkezli bir blok zinciri teknolojisidir. Bunu yaparak QTUM, özellikle iş ve kurumsal amaçlar için akıllı sözleşme uygulamalarının kapsamını ve birlikte çalışabilirliğini artırmayı umuyor. Ek olarak, QTUM işletmelerin akıllı sözleşmeler oluşturmasını ve yürütmesini kolaylaştırmak için araçlar, şablonlar ve diğer tak ve çalıştır akıllı sözleşme seçeneklerini uygulayacak.

QTUM’un arkasındaki fikir, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimleriyle birlikte çalışabilirlik sunarken akıllı sözleşmeleri daha kolay ve daha güvenli hale getirmektir. QTUM kodunun temeli, Bitcoin’in blok zinciridir, ancak QTUM geliştiricileri, akıllı sözleşmeler için Ethereum sanal makinesinin Bitcoin’in üzerinde çalışmasına izin veren Bitcoin blok zincirine katmanlar eklediler. Bu nedenle, QTUM, Bitcoin ve Ethereum topluluklarındaki yeni gelişmelerden faydalanır ve Ethereum üzerine inşa edilen akıllı sözleşmeler, kolayca QTUM’a da taşınabilir..

teknik özellikler

Mart ayındaki ilk kitle satışının ardından, QTUM’un ana ağı 2017 yılının Eylül ayı ortalarında yayına girdi. Yazma tarihi itibarıyla QTUM, piyasa değerine göre 16. en değerli kripto para birimidir. CoinMarketCap, 1,1 milyar dolarlık genel değerleme ile. Bu yazıda, QTUM’un arkasındaki teknolojiye, ekibine ve kurumsal akıllı sözleşmeleri demokratikleştirmek için sahip olduğu olanaklara bir göz atacağız..

İşletmeler için tasarlandı: Kurumsal akıllı sözleşmeler kolaylaştırıldı

Herkes QTUM’u kullanabilse de, QTUM temeli akıllı sözleşmelerin iş uygulamalarına odaklanmıştır.. Amaçları, yaşlanan kuruluşlardaki eski sistemlerden otomasyonu artıran ve maliyeti düşüren blok zinciri tabanlı çözümlere geçişi kolaylaştırmaktır.. Bu, bazı mal ve hizmetlerine güç sağlamak için kendi tokenlerini yaratan bir şirket şeklini alabilir. Alternatif olarak, blok zinciri merkeziyetsizliği, kendi kendini yürüten tedarik zinciri yönetimine yardımcı olabilir. Dağıtılmış bir defter, risk azaltma ve siber güvenlik konusunda acil uygulamalara sahiptir ve sözleşmeler bağımsız olarak güvence altına alınabilir ve yürütülebilir.

Bu çözümler işletmeler için umut verici görünüyor, ancak pratikte bu seçeneklerin çoğu blockchain teknolojisinin mevcut durumuyla mümkün değil. QTUM ekibine göre, Ethereum hala çözülmemiş stabilite kusurlarına sahip ve harcanmamış işlem çıktıları yerine hesap bakiyelerine güvenmesi, Bitcoin birlikte çalışabilirliğinin veya belirli ölçeklendirme senaryolarının gerekli olduğu senaryolarda onu uyumsuz hale getiriyor (UTXO doğrulaması için aşağıya bakın).

Bitcoin, mevcut en istikrarlı ve güvenli blok zinciri olmasına rağmen, Bitcoin ağı kendi zorluklarını ortaya çıkarır. Birincisi, Turing-complete değildir, yani akıllı sözleşmelerin doğrudan Bitcoin üzerinde programlanması mümkün değildir. bunlara ek olarak, Patrick Dai’ye göre, QTUM’un kurucularından biri olan kurumsal geliştiriciler, iş kanıtı kullandığı ve fikir birliği için madencilere ihtiyaç duyduğu için özel bir Bitcoin blok zinciri klonu oluşturma konusunda temkinli olabilir..

QTUM’un çözümü, her iki dünyanın da en iyisini sağlar. Ethereum ağında bulunan programlama kolaylığının Bitcoin blok zincirinin kararlılığı ve güvenliği ile birleşmesine izin verir. Ek olarak, QTUM geliştiricileri, yeni merkezi olmayan uygulamaların (DApps) ve işletmeler için diğer blok zinciri tabanlı kullanım durumlarının hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlayacak araçlar, planlar ve önceden oluşturulmuş akıllı sözleşmeler sağlayacaktır..

Ethereum Sanal Makinesi & Bitcoin UTXO doğrulaması

QTUM, Bitcoin’in istikrarı ile Ethereum’un teknolojisi arasında bir köprü görevi görüyor. Spesifik olarak, bu, QTUM’un Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) bir sürümünü – akıllı sözleşmeleri mümkün kılan şey – Bitcoin blok zincirinin üstünde çalıştırdığı anlamına gelir. Sorun, Ethereum ve Bitcoin’in verileri saklama yolları arasındaki temel uyumsuzluktur..

Ethereum blockchain defteri, hesap bakiyelerini tıpkı bir banka gibi düşünmeye alıştığımız şekilde kullanır. Bununla birlikte, Bitcoin defteri, değer belirteçleri olarak harcanmamış işlem çıktılarını (UTXO’lar) kullanır. Hesap bakiyeleri daha basittir ve etrafına kod yazmak daha kolaydır. Ethereum bunları neden kullanıyor. ancak, QTUM ekibine göre, UTXO’lar ile işlemleri doğrulamak daha kolaydır ve sıraya bakılmaksızın aynı anda birden fazla işlemi işleyebilirsiniz. Bu, UTXO’ları daha güvenli ve ölçeklenebilir hale getirir.

Dolayısıyla, Ethereum Sanal Makinesi, hesap bakiyelerini kullanan bir sistem üzerine kuruluysa, EVM’yi Bitcoin blok zincirine yerleştirmek ciddi bir teknik zorluktur. QTUM, bu zorluğu bir Hesap Soyutlama Katmanı Blok zincirinin çıktılarını hesap bakiyelerine dönüştüren ve EVM ile UTXO tabanlı blok zinciri arasında bilgi aktarımını kolaylaştıran. Bu soyutlama katmanı, QTUM’un en büyük teknolojik katkısıdır.

QTUM yığını

Ethereum ve Bitcoin arasındaki bu birleşmenin sonucu, her iki platform için de geliştirilen güncellemelerin QTUM için de geçerli olacağıdır. Örneğin QTUM, SegWit ve diğer Bitcoin İyileştirme Projelerini zaten uyguladı. Paylaşılan kod aynı zamanda Ethereum üzerinde çalışan DApp’lerin de QTUM üzerinde kolayca çalıştırılabileceği anlamına gelir..

Veri beslemeleri & oracle’lar QTUM’u genel olarak kullanışlı kılar

QTUM, Bitcoin ve Ethereum’un en iyilerini birleştirmenin yanı sıra, dış veri akışlarının entegrasyonunu ve ekibin “oracle” olarak adlandırdığı bir şeyi de destekliyor. Bunlar, esasen harici cihazların QTUM platformunda çalışan akıllı sözleşmelerden bilgi sağlamasına ve almasına izin veren türdeki API’lerdir. Oracles, ağda veri sağlayabilen, ağ dışı hesaplamalar yapabilen ve hesaplamalara yardımcı olan güvenilir taraflardır..

Dış verilerin kabul edilmesi ve işlenmesi, iş dünyasında akıllı sözleşmelerin birçok potansiyel uygulaması için gereklidir. Sanal makinede çalışan akıllı sözleşmeler, ağdaki her düğümün hesaplamaları tamamlamasını gerektirdiğinden, bu özellikle ağır işlem gücü gerektiren uygulamalar için geçerlidir. Sanal makinelerin aşırı kullanılmasını önlemek için ağ dışında bilgi işlem gücü sağlamak için güvenilir dış taraflara ihtiyacımız var.

Proof of Stake 3.0: Tek PoS akıllı sözleşmeler platformu

QTUM’un akıllı sözleşme çözümünün bir diğer önemli özelliği, şu anda Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerinde kullanılan iş kanıtı (PoW) yerine hisse kanıtı (PoS) uygulamaktır. Uygulama, QTUM’u hisse güçlerinin kanıtı akıllı sözleşmelerin yapıldığı tek blok zinciri yapıyor.

Akıllı sözleşmeler için teminat kanıtının önemi küçümsenmemelidir. Blockchain, iş kullanıcıları için birçok verimlilik yükseltmesi sunarken, iş madenciliğinin kanıtlanmasının verimsizliğini düşündüğünüzde bu artışlar baltalanıyor. QTUM geliştirme ekibi paydaşlarla bir araya geldi finans, lojistik ve üretim alanlarında, pratik uygulamalar açısından hisse kanıtı ve iş kanıtı arasındaki farkları keşfetmek için. Verimlilik ve güvenlik, iş kanıtı ile ilgili en önemli endişeleriydi ve kurumsal açıdan bakıldığında daha anlamlıydı.

Mobilde blockchain: Hafif istemcileri kullanarak akıllı sözleşmeler yürütün

Mobil cihazlarda QTUM

Akıllı sözleşmeye dayalı DApp’lerin yaygın bir şekilde benimsenmesinin önündeki en büyük engel, hafif bir müşteri tarafından yönetilememesidir. Bir hafif müşteri blockchain ağında bulunan ve blockchain’in tam geçmişini tutmayan bir düğümdür. Bunun yerine, her oturum açtığınızda, işlemleri doğrulamak için zincirdeki en son / alakalı blokların yalnızca birkaçını geriye doğru izler..

Geleneksel olarak, hafif istemciler akıllı sözleşme yönetimi ile bağlantılı olarak desteklenmez. Akıllı bir sözleşme oluşturmak, dağıtmak ve değiştirmek, ağın tam bir düğümünü çalıştırmanızı gerektirdi. Yavaş bağlantılarınız olduğu, düşük depolama alanınız olduğu veya cep telefonu kullandığınız durumlarda akıllı sözleşmeler mevcut değildi.

QTUM bunu değiştirir ve hızlı bir zaman dilimi içinde cep telefonunuzdan veya yeni bir bilgisayardan akıllı sözleşme yönetimi için kapıyı açar. Bu, QTUM’un basit ödeme doğrulamasını (SPV) sağlayan UTXO teknolojisini kullandığı için mümkündür. SPV, hafif istemcilerin tam bir düğüm çalıştırmaya gerek kalmadan işlemleri doğrulamasını sağlar. Birkaç dokunuşla mobil cihazınızdan akıllı bir sözleşme gerçekleştirebilir, blok zincirinin yıkıcı teknolojisini mobil uygulamalara taşıyabilirsiniz..

QTUM kurucu ekibi, yatırımcılar, & tamamlanan kitle satışı

QTUM ekibi Asya merkezlidir ve pazarlama çabalarının ve erişimlerinin çoğu Asya pazarlarına, özellikle Çin pazarına hitap etmektedir. Birden fazla web sitesi QTUM, “Çin Ethereum” adını verdi.

qtum takımıQTUM’un ekibi genç, ancak önlerinde uzanan teknoloji ve zorluklar konusunda güçlü bir algıya sahipler. Anthony Di Iorio, Ethereum’un kurucularından biri ve QTUM’un ilk yatırımcılarından biri,,

“Sonuç olarak, Çin ve Asya’nın en iyi takımı olduklarına inanıyorum. Bu, akıllı sözleşme platformlarında nerede iyileştirmeler yapılması gerektiğini görmelerine, ethereum hatalarından ders çıkarmalarına, en iyi bildikleri bölgeye odaklanmalarına yol açtı. “

Di Iorio’nun yanı sıra, QTUM, test ağının oluşturulmasına ve fikrin ilk uygulanmasına yardımcı olan 11 melek yatırımcıdan proje için özel erken aşama fonu 1 milyon dolar topladı. Daha sonra, Mart 2017’de QTUM, 15.6 milyon dolar topladı sadece 5 gün içinde.

QTUM'un melek destekçileri

QTUM da korudu PwC’den danışmanlar yasal uyumluluk ve muhasebeye yardımcı olmak için. Özellikle Asya’da akıllı sözleşmelerin iş tarafına ciddi bir giriş yapmaya hazır görünüyorlar. QTUM, büyük bir büyüme için önümüzdeki aylarda kesinlikle yakından izlemeye değer.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me