Steem nedir

Steem, açık pazarda alınıp satılabilen, blockchain tabanlı Steemit platformuna dayanan token’ın adıdır..

Steemit, yayıncıların diğer birçok sosyal içerik ağına benzer şekilde işleyen içeriklerinden para kazanmalarına olanak tanıyan bir platformdur..

Reddit’i düşünün, ancak yazarlara ve içerik küratörlerine ödeme yapacak bir şekilde.

Steemit ana sayfası

Steemit ana sayfası

Steemit, içeriklerine olumlu oy verildiğinde yazarları ödüllendirir ve ayrıca başkalarının içeriklerine olumlu oy vererek en iyi içeriği seçmeye yardımcı olan kişileri ödüllendirir..

Steem platformunun sunduğu üç para biriminden biri olan Steem, bu sistemin ayrılmaz bir parçasıdır.

Steem nasıl çalışır??

Steem’e gerçekten odaklanmak için Steemit platformu hakkında biraz konuşmamız gerekiyor.

Steemit ağı her gün yeni Steem birimleri oluşturur ve bunları kullanıcılarına dağıtır. Kullanıcılar daha sonra bu birimleri açık piyasada Bitcoin, diğer kripto para birimleri veya fiat karşılığında takas edebilirler..

Steemit, içerik ve kripto para birimi topluluğunda gerçekten biraz “buhar” (kötü kelime anlamını bağışlayın) topladı çünkü neredeyse herkesin ilginç konular hakkında yazmasına ve para kazanmaya başlamasına izin veriyor.

Steemit, Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklıdır çünkü yeni para birimleri oluşturmak için yalnızca madenciliğe dayanmaz. Teknik olarak Steem madenciliği yapabilirsiniz, ancak ağ yeni Steemit para birimlerini oluşturur ve bunları platformda yazan ve platformla ilgilenen kişilere otomatik olarak dağıtır. Aldığınız miktar, yazdığınız içeriğin aldığı olumlu oyların sayısı ve siteyle etkileşime geçtiğiniz miktarla (oylama ve yorum yapma) ilişkilendirilir..

Steemit, içerik dünyasının karşılaştığı BÜYÜK bir sorunu çözdü.

Steemit dışında, mevcut içerik ekonomisi bozuldu.

İçerik oluşturucular harika içerikler oluşturmak için çok çalışıyorlar, ancak para kazanmanın tek yolu reklamcılık, bağlı kuruluş pazarlaması, okuyucuları bir huniye yönlendirmek veya ödeme almak için içeriklerinden yararlanmanın başka bir yoludur..

Sıkı çalışmalarından doğrudan para kazanmanın bir yolu olmadığından, en iyi içerik oluşturucuları genellikle içeriğin taraftarlığını ve yönünü önemli ölçüde etkileyebilecek şeylere güvenmek zorundadır..

Ancak, bu sadece başlangıcı.

Para kazanma için mevcut yollar potansiyel olarak güvenilirliği bozmakla kalmıyor, aynı zamanda gittikçe daha az etkili hale geliyorlar. İçerik tüketicileri, çevrimiçi içerik için ödeme yapmaktan büyük bir hoşnutsuzluk gösterdiğini kanıtladı. Beyaz listeye alma veya ödeme duvarını geçme girişimini gerektiren içeriği tüketmekten genel bir kaçınma ile karışık çevrimiçi olarak mevcut içerik miktarı.

Örneğin, dijital reklamcılık, reklam engellemenin patlayıcı yükselişi ile büyük ölçüde en aza indirildi. 2016 sonunda, tüm dünyada reklamları engelleyen kabaca 615 milyon dolarlık cihaz vardı, ve reklamları engelleyen kişilerin yüzdesi sürekli olarak artıyor.

Bu, hem bireysel içerik oluşturucuları hem de büyük ölçekli medya şirketlerini etkileyen bir şeydir. Artık düzinelerce yayın, içeriklerini okumak için bunları “beyaz listeye eklemenizi” istiyor ve tahmin edebileceğiniz gibi, sıradan okuyucuları askerlere sürüklüyor.

İçerik alışverişinin diğer ucunda, Steemit platformu, içerik tüketicilerini okudukları içerikle doğal ve organik olarak etkileşime girmeye teşvik eder. Sitedeki en iyi içeriği destekleyen ve küratörlüğünü yapan kişilerin yanı sıra tartışmalara katkıda bulunan yorumcular platform tarafından ödüllendirilir..

Steem Coin Temini ve Sürdürülebilirlik

Steemit’in aslında üç farklı para birimi türü vardır: Steem, Steem Power ve Steem Dollars.

Steem

Steem:

Steem, diğer herhangi bir jetonla yaptığınız gibi açık piyasada satın alınır ve satılır. Steem Holding Steemit platformu her gün daha fazlasını oluşturduğundan ve seyreltme riskiyle karşı karşıya kaldığınız için uzun süreler boyunca. Steem şu anda bu üretimden dolayı her yıl% 9,5 oranında aşınmaktadır. Ancak Steem’in fiyatı genel olarak yükseldi ve bazı yatırımcılar Steem’in planlanan enflasyonu ve kârıyla önemli ölçüde mücadele edebildi..

Steem Gücü:

Bir Steem Güç Ünitesi satın aldığınızda, onu 13 hafta satamazsınız. Başlangıçta 2 yıllık bir dönem olan bu, insanların tüm birimlerini aniden piyasaya sürmelerini ve fiyatı düşürmelerini önlemek içindir. Steem Power birimlerine sahip olmak size ağda orantılı bir sahiplik hakkı verdiği için, bu esasen platformda uzun vadeli bir yatırımdır. Dolayısıyla, ağ büyüdükçe (eskiden olduğu gibi), sahipliğinizin değeri de artacaktır..

Şu anda, her gün üretilen yeni Steem’in yaklaşık% 15’i, Steem Güç Ünitelerini ek Steem Güç Üniteleri olarak tutan kişilere dağıtılmaktadır. Kalan% 85 içerik yaratıcılarına ve küratörlere gidiyor.

İçerik oluşturucuların gönderi başına ödemelerinin yarısı Steem Güç Üniteleri’nde.

Ne kadar çok Steem Güç Ünitesine sahip olursanız, olumlu oylarınız o kadar çok sayılacak ve kullanıcıların sitede daha fazla etki oluşturmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca başka birinin çalışmasına olumlu oy verdiğinizde daha yüksek bir ödeme alırsınız ve başka birinin içeriğine olumlu oy verdiğinizde, o da daha yüksek bir ödeme alır.

Steem Doları:

Steem Dollars, başka bir Steemit para birimi türüdür ve istikrarlı olması amaçlanmıştır. Steem dolarları ABD dolarına sabitlendi. İçerik oluşturucular popüler içerik oluşturduklarında, gönderi başına ücretlerinin% 50’si Steem Doları cinsinden olacak (geri kalanı Steem Güç Üniteleri’nde olacak).

Steem Dollars, içerik oluşturuculara üç farklı seçenek sunduğu için ilginçtir:

  1. Steem Dolarını Steem’e dönüştürün ve açık piyasada satın (param bitti). Bu yaklaşık 3,5 gün sürer.
  2. Steem Dolarını tutun ve esasen % 10 faiz kazanmak.
  3. Steem Dolarını Steem Power ile Değiştirin (uzun vadeli yatırım).

Steem Dağıtım ve Tedarik:

Steemit platformu her gün yeni tokenler yaratır.

  • Bu yeni birimlerin% 15’i, Steem Power’a sahip olan kişilere orantılı olarak dağıtılır.
  • Bu yeni birimlerin% 85’i içerik oluşturuculara, oy verenlere ve yorum yapanlara ödeniyor.

Ödemeye değer içerik oluşturan içerik oluşturucular, ücretlerinin yarısını Steem Dollar Units’te, geri kalanı Steem Power’da (2 yıl kilitli) alırlar.

Steem Geçmişi:

Steemit, Ned Scott ve BitShares’in CEO’su, Dan Larimer 2016 yılında.

Konsept, bir Mart 2016’da teknik inceleme. Reddit’e benzer, ancak metin içeriğinin ve meta verilerin blok zincirinde korunduğu bir sosyal içerik platformu oluşturmayı amaçladı. Blockchain kullanımı, yorumları ve gönderileri ödüllendiren bir sistemin oluşturulmasını da kolaylaştıracaktır..

Steemit ayrıca, iyi çevrimiçi davranışları (güle güle, troller) teşvik etmek amacıyla hesapların itibarlarını etkileyen notlar alabildikleri bir itibar sistemi geliştirdi.

Steemit, platform ve kullanıcılar arasında tokenlerin sürtünme olmadan akabileceği Steem adlı merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışmak üzere yapıldı. Steem hesapları, kullanıcı tarafından seçilen basit alfasayısal isimler (kriptografik hash’lerden çok daha kolay olan) kullanarak Steem veritabanıyla etkileşime girebilecek şekilde yapılmıştır.

Steem, hesapların (tanık denilen) Steem paydaşları tarafından seçildiği bir fikir birliğine varmak için “kanıt kanıtı” kullanır. Steem teknik incelemesine göre:

Oluşturulan yeni tokenlerin% 75’i, yazarlar ve küratörler arasında bölünmüş olan ödül havuzunu finanse etmek için gidiyor. Yeni jetonların% 15’i [Steem Power] sahiplerine verilir. Kalan% 10, tanıkların blok zincirine güç vermesini öder. “

Steem Ticaret Geçmişi

Steem, piyasadaki diğer tokenların çoğundan farklı.

Amaçlandığı şey için inanılmaz derecede işlevseldir ve hiçbir şekilde değer depolamaya yönelik değildir.

Steem coin piyasa değeri

Steem’in fiyatı genellikle her zaman düşecektir. İçerik oluşturucuların ve küratörlerin nakit para çekmesine izin vermeyi amaçlıyor ve Steemit platformu her gün yeni jetonlar yaratıyor.

Kabul edilirse, aşağı inmesi gerekmez. Steemit platformu önemli ölçüde büyümeye devam ederse, fiyat artmalıdır. Ancak, arzdaki artıştan ve “nakit çıkışı” kullanım durumundan kaynaklanan doğal aşağı doğru baskıyı belirtmekte fayda var.

Bu nedenle Steemit’in üç farklı para birimi türü vardır (Steem, Steem Power, Steem Dollars).

Her biri farklı bir amaca yöneliktir.

Steem’i nereden satın alabilirsin?

Steem satın almakla ilgileniyorsanız, bunu birçok farklı satış noktasından birinden yapabilirsiniz..

Belki de Steem satın almanın en kolay yolu, zaten kullanıyor olabileceğiniz bir borsadan yararlanmaktır. Bittrex, Steem’i satın almanın ve satmanın en popüler yolu gibi görünüyor. kabaca% 73 Steem / BTC hacminin toplamı. Poloniex muhtemelen bir sonraki en iyi bahsinizdir. Bu borsalardan birini kullanarak Steem’i açık pazarda satın alıp satmanın yanı sıra, o borsayla ilişkili ilgili cüzdanda saklamanızı sağlar..

Şunun gibi bir hizmeti de kullanabilirsiniz: Shapeshift.io Steem ile farklı eşleştirmeleri değiştirmek için, satın alma işleminizi saklamak için bir hedef cüzdanınızın olması gerekir..

Steem ve Mikroödemeler

Mikro ödemelerin kullanımı, genellikle her türden içerikten geniş ölçekte para kazanmayla ilgili herhangi bir tartışmada gündeme gelir..

Pek çok insan, Steemit platformuna, işlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için mikro ödemeleri kullandığını yanlış bir şekilde ifade eder..

Steemit, whitepaper’ında mikro ödemelerin işe yaramadığına inandığını açıkça belirtiyor. Clay Shirky’nin mikro ödemelerle ilgili makalesi (19 Aralık 2000’den itibaren, dikkat edin):

“Bir işlem, bir karar gerektirecek kadar değerli olamaz ama o kadar az değeri ki bu karar otomatiktir. Ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir satın alma kararında belirli bir endişe vardır ve bu, kullanılan arayüzden veya gereken zamandan değil, karar verme eyleminden kaynaklanır..

Mikroödemeler, tüm ödemeler gibi, bir karşılaştırma gerektirir: “Bu X değeri, Y kadar mı?” Bu gerçeğin yarattığı minimum bir zihinsel işlem maliyeti vardır, çünkü bir kullanıcının hiç düşünmeden onaylamaya istekli olacağı tek işlem, onlara hiçbir maliyeti olmayan bir işlem olacaktır, bu hiçbir işlem değildir. “

– Clay Shirky

Steemit’in tüketicinin tazminat yükümlülüğünü ortadan kaldırma yolunu nasıl izlediğini ve bunu ağa nasıl yerleştirdiğini görmek ilginç..

Peki para nereden geliyor?

Steemit ağı, güvenliğini sağlayan ve ağa katılan kişilere verilen yeni para birimleri oluşturarak çalışır. Bu jetonlar piyasada fiat veya diğer jetonlar karşılığında satılabilir.

Bu aynı zamanda bir yeni hisse senedi çıkaran halka açık şirket işletme sermayesi için para toplamak.

Buna bakmanın bir başka yolu da, yeni para biriminin verilmesini ağı kullanan kişiler için bir vergi olarak görmektir. Yeni Steem’in çıkarılmasının neden olduğu değer kaybı, para biriminin biraz düşmesine neden olurken, platformda aktif olan kişileri ödüllendiriyor..

Sonuçta, Steem’in fiyatı büyük ölçüde açık bir piyasanın arz ve talep güçlerine bağlıdır..

Son düşünceler

Steemit, içerik oluşturucular, küratörler ve ağı güvence altına alan kişiler için kendi kendine yeten harika bir ekosistem gibi görünüyor.

Değişim için fazlasıyla olgunlaşmış bir sektörde konumlanmış ve rekabet etmesi zor bir değer teklifi sunuyor.

Bununla birlikte, Steem para birimini incelerken boğuştuğum ana sorulardan biri, “Sürekli ve sürekli olarak düşecekse neden kimse Steem’i satın alsın?”

Her yıl yaklaşık% 10’luk neredeyse garantili bir aşağı doğru baskı var. Steem aynı zamanda Steemit para birimi kullanıcılarının platformdan “para kazanmak” için kullandıkları gibi görünüyor.

Orijinal varsayımıma karşı birkaç nokta buldum.

Steemit platformunu önemli ölçüde sakatlayacak aşağı yönlü baskı için, önemli bir durgunluk durumu varsaymamız gerekir. Steem, genellikle yalnızca 2017’de oldukça büyük bir büyüme gördü ve whitepaper tanıtımından bu yana yalnızca bir buçuk yıldan biraz fazla süredir var..

Steemit, içerik oluşturuculardan, küratörlerden ve etkileyicilerden önemli bir ağ etkisinin avantajlarından henüz yararlanamadı. Steemit’teki pek çok makale de arama motorlarında yeterince üst sıralarda yer alma şansı bulamamış ve toplam potansiyel trafiğini sınırlandırmıştır..

Steemit, potansiyelinin yüzeyini neredeyse hiç gözden kaçırmadı. Steemit kullanıcı sayısı için bulduğum son rakam, ortalama aylık kullanıcıları 26.000 olarak gösteriyor. Karşılaştırıldığında, Reddit’in aylık yaklaşık 542 milyon kullanıcısı var.

Ek olarak, Steem Güç Üniteleri iki yıl boyunca kilitlidir ve kullanıcılara oldukça teşvik edici faydalar sağlar. Steem Güç Üniteleri sahipleri sadece temettü olarak karşılanmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak hızla büyüyen bir sitenin geleceğinde de söz sahibi olurlar..

Bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığını ve yalnızca bu jetonun ve platformun gelecekte nereye gidebileceğine dair anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olacak birkaç noktayı size tanıtmak için yapıldığını unutmamak önemlidir..

Bir yazarsanız veya sadece incelemek için yeni forumlar arıyorsanız, Steem topluluğuna ve platformuna göz atın. Bazı ilginç kişiliklerle, bazı değerli fikirlerle karşılaşacaksınız ve hatta bu yolda biraz para bile kazanabilirsiniz.

Bu makale aynı zamanda iyi bir giriş niteliğindedir, ancak Steem ve Steemit’in teknik yönlerine göründüğünden çok daha fazlası var..

Kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Beyaz kağıt daha fazla bilgi için (oradaki en iyilerden biri).

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me