Substratum nedir?

Substratum, kendisini, “herkesin bilgisayarlarını bir barındırma sunucusu olarak kiralamasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir ağ” olan merkezi olmayan web’in temeli olarak markalaştırır.

Substratum, web barındırma ve içerik erişimini birbirine bağlayan merkezi bağları özgürleştirmek istiyor. Platform substratum logosuSatoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile para kazanmak için yapmak istediği şeyi internetle yapmak istiyor. Substratum sayesinde, internet kullanıcılarının web içeriğine erişmek için merkezi, yekpare ana bilgisayarlara güvenmeleri gerekmiyor. Bunun yerine, ayrı ayrı çalıştırılan düğümlerden oluşan bir ağ, kullanıcıların merkezi olmayan, açık kaynaklı bir platformda web’de gezinmesine olanak tanır.

Bitcoin, eşler arası bir para alışverişini gerçekleştirmeye çalışıyorsa, Substratum, eşler arası internet erişimi çağını başlatmaya çalışıyor. İnsanlar için insanlar tarafından barındırılan internet.

Peki Nasıl Çalışır?

Substratum’un hedefi, kapsam açısından önemli ancak konsept olarak basittir. Basitçe söylemek gerekirse, herkesin Substratum blok zincirindeki düğümler aracılığıyla web içeriğini barındırmasına veya bu içeriğe erişmesine izin verir..

Diyelim ki ev sahipliği yapmak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken Substratum yazılımını kurmak ve programı çalıştırmaktır. Bir kez kurulduğunda, bilgisayarınız minyatür bir sunucu gibi davranır ve kullanıcıların internete erişmesi için bir portal oluşturmak üzere ağdaki diğer düğümlerle senkronize olur. Ev sahiplerine daha sonra çabalarını telafi etmek için Substratum’un simgesi olan Substrate olarak ödeme yapılır. Ödeme, bir ana bilgisayarın düğüm işlemlerinin CPU gücü, ağ bant genişliği ve veri sayısı dikkate alınarak ayrı ayrı hesaplanır. Ev sahipleri kendi barındırma programlarını belirleme özgürlüğüne sahiptir. Uygulamanın ayarlar kontrol panelini kullanarak düğümlerini açıp kapatabilirler ve hatta bilgisayarlarının ağa ne kadar katkıda bulunmasını istediklerini bile belirleyebilirler..

alt tabaka ayarları

Bir kullanıcıysanız, sadece Substratum ağına bağlanmanız gerekir ve protokol gerisini halleder. Alan Adı Sistemi (DNS) isteğinizi kullanarak, yapay zekası sizi en yakın düğüme bağlamak için arama isteğinizi coğrafi konumlandırır. Mevcut DNS çerçevesini çalıştırdığı için Substratum, Chrome, Safari ve Firefox gibi varsayılan tarayıcıları barındıracaktır. Bu, Substratum ağındaki içeriğin hem güvenli hem de kolayca erişilebilir olmasını sağlar.

SubstratumHost ve CryptoPay

İşletmeler, şirketler ve diğer varlıklar Substratum platformunda uygulamaları, web sitelerini ve veritabanlarını barındırabilecek. Bu, Go Daddy, Amazon ve diğerleri gibi daha büyük, merkezi sunucu ana bilgisayarlarına bir alternatif olarak hizmet edecek. İçeriğinizin veya hizmetlerin barındırılmasını istiyorsanız, Substrate’deki ağ ana bilgisayarlarına düğümlerinin barındırdığı trafik miktarı için ödeme yapmanız yeterlidir..

İçerik yayınlamak için Substrate kullanmaya ek olarak, işletmeler ve web siteleri Substratum’un CryptoPay işlevini uygulayabilir. Bu, web sitelerinin ve uygulamaların, halka açık herhangi bir kripto varlığı biçiminde mallar, hizmetler ve ücretler için ödemeleri işlemesine izin verecektir. Substrat, işlemleri denetlemek için köprü para birimi görevi görecek.

alt teknoloji

Substratum Neden Gereklidir?

Web sansürü veya düzenlemesi tehdidi olmasa bile, Substratum’un oyun sonu, mevcut web barındırma protokollerinin başarısız olduğu yerlerde teslim etmeyi vaat ediyor. Yüzey düzeyinde, Substratum’un blok zinciri, web sörfünü daha güvenli ve özel hale getirir. Ağı çalıştıran kriptografik algoritmalar veri bütünlüğünü sağlar ve VPN’leri ve Tors’u eski hale getirir.

Substratum kullanmanın da bir maliyet avantajı vardır. Çoğu web barındırıcısı, içeriğe erişilip erişilmediğine bakılmaksızın içerik için ücret alır. Amazon Web Hizmetleri, örneğin, müşterileri aylık olarak ücretlendiren bir model kullanır. Bununla birlikte, alt tabaka, belirli bir adres için istenen toplam veri miktarını hesaba katarak talep üzerine web sitelerini ücretlendirir. Teknik raporlarında, tam bir ücret matrisi hesaplamadıklarına dair bir sorumluluk reddi beyanı yayınlıyorlar, ancak bunun geleneksel barındırma maliyetlerinin çok altında olacağını tahmin ediyorlar.

Ağ Tarafsızlığı ve Devlet Sansürü

Substratum’un platformu tek başına olasılıkla dolup taşıyor, ancak küresel uygulama potansiyeli, ağ tarafsızlığına veya devlet destekli web sansürüne yönelik tehditleri hesaba kattığımızda daha da çekici hale geliyor.

Çoğunuz muhtemelen Substratum’u düşünüyorsunuz çünkü Çin gibi ağır sansür uygulanan ülkelerle ilgili. Substratum, bu tür ülkelerdeki insanlara önceden kısıtlanmış içeriğin getirilmesine kesinlikle yardımcı olacaktır..

Net tarafsızlık

Ancak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıysanız, bu sizin için de geçerlidir. 14 Aralık’ta, Federal İletişim Komisyonu, Obama döneminde oluşturulmuş bir düzenleyici doktrin olan Ağ Tarafsızlığını kaldırdı. Ağ tarafsızlığı kavramını tanımayanlarınız için size hızlı bir özet vereceğiz: net tarafsızlığı, internet sağlayıcılarının tüm web içeriğine ve verilere eşit muamele etmesi gerektiği anlamına gelir ve bu olmadan, belirli İnternet içeriği, uygulamalar, web siteleri ve uygun gördükleri takdirde hizmetler.

Muhtemelen tüm bunlarda Substratum faktörlerinin nerede olduğunu görebilirsiniz. Substratum, tıpkı bir VPN gibi ağ üzerinden çalışan tüm verileri ve ağ trafiğini şifreler. Daha da iyisi, ağ geçidiniz, temelde erişim noktasının IP adresini parçalara ayıran birden çok düğüm arasında bölünmüştür. Bu, Substratum’u kullanırken, ISS’niz dahil hiç kimsenin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya internette nasıl zaman geçirdiğinizi izleyemeyeceği anlamına gelir. Bu, teorik olarak, kullanıcıların kısıtlamaları aşmasına ve tarafsız, izsiz bir ağ üzerinden web’e erişmesine izin verir..

Tıpkı bir Çin vatandaşının Facebook gibi kısıtlanmış bir web sitesine erişmek için uluslararası Substratum düğümlerini kullanması gibi, Amerikalı kullanıcılar da bunları ISS’lerinin engellemiş veya kısıtlamış olabileceği web içeriğine erişmek için kullanabilirler..

Normalde, bir Tor tarayıcısı veya VPN çalıştırmanız gerekir Bu tür düzenlemeleri atlamak için, ancak Substratum’un protokolü aynı hedefi teknik zorluklar olmadan daha etkili bir şekilde gerçekleştirir.

Ticaret, Satın Alma ve Saklama

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Substratum’un değeri, Net Neutrality’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geleceği sorgulanırken önemli ölçüde arttı. Bu makalenin ilk taslağı sırasında, FCC Net Tarafsızlık oylaması beklentisiyle 0,28 ABD Doları değerindeydi. Şimdi kabaca 1,10 dolardan işlem görüyor. Substratum’u Binance, KuCoin, EtherDelta, HitBTC, COSS ve TidEx üzerinden satın alabilirsiniz..

alt pazarlar

Substratum’un madeni para, Substrate, bir ERC-20 belirtecidir, böylece herhangi bir ERC-20 uyumlu donanım, yazılım veya web tabanlı cüzdanda (ör. Ledger Nano S, Exodus, MyEtherWallet, MEW, vb.).

Son düşünceler

Substratum ekibi, vizyonlarını hayata geçirmek için bu arayüzü sıradan kullanıcıları göz önünde bulundurarak tasarlıyor.. Takım diğerleri arasında Apple, Microsoft, HP ve OpenStack ile iş sözleşmesi yapmış endüstri gazilerinden oluşur. Eşler arası internet için idealleri gerçeğe dönüşmekse Substratum’u kullanıcı dostu hale getirme ihtiyacını kabul ediyorlar..

Substratum için büyük umutlarımız var – misyonunda benzersiz, çözümleriyle çalışkan ve vizyonunda devrim niteliğinde. Ağının 1. sürümünün Aralık ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor ve CryptoPay ile tamamlanan Sürüm 2, 2018’in 1. çeyreği için hazırlanıyor. 2018’e girerken, beklentiyle izleyeceğiz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me