ICO’ları çevreleyen yasal belirsizlik, birçok blockchain şirketini “kripto dostu” İsviçre’de bir üs oluşturmaya itti. Ancak daha sonra büyük İsviçre bankaları hizmetlerini reddetmeye başladı ve iklim, daha dost canlısı otlaklar arayan kripto şirketleriyle kötüleşiyor gibi görünüyor. Malta’da yeni düzenleme geçerken ve Almanya’daki solarisBank blockchain şirketleri için hesap açarken, İsviçre kripto dostu unvanını korumak için çabalıyor.

Kripto Dostu’ya Ne Oldu?

ICO finansmanı gölgede VC finansmanı 2017’de erken aşama yatırım için ve İsviçre, ICO’lar için en büyük merkez haline geldi. İsviçre bankacılık endüstrisine (dünyanın en büyük beşinci) kıyasla küçük olmasına rağmen, ICO fonları hala önemlidir. İsviçre kantonu Zug (AKA Crypto Valley) hızla 200’den fazla blockchain şirketine ev sahipliği yaptı.

ABD’de kısıntılar mı? Sorun değil. Japonya veya Çin’de belirsizlik mi var? İsviçreliler neşeyle ellerini ovuşturuyordu. UBS kripto şirketleri için hesapları kapatana ve tek tek tüm büyük İsviçre bankaları aynı şeyi takip edene kadar.

İsviçre’nin bir kripto merkezi olarak kurulmasına yardımcı olan bankalardan biri de momentumu yok etmede rol oynuyor olabilir. Şu anda, İsviçre’deki kripto şirketleriyle çalışacak 250 ülkesinden geriye sadece bir avuç banka kaldı. Almanya’daki solarisBank blok zinciri girişimlerine kapılarını açarken, İsviçre’nin göçü durdurmak için hızlı hareket etmesi gerekecek.

İsviçre Bankaları Neden Kripto ile Çalışmakta İsteksiz?

Göre Reuters, İsviçre bankaları, kripto piyasasına hizmetlerini sunmadan önce düzenleyici netlik eksikliğinden endişe duyuyor ve düzenleyicilerden açık kurallar talep ediyor. En dikkate değer endişelerden biri, birçok ICO’nun yatırımcılar üzerinde yeterli (veya herhangi bir) AML kontrolü yapmamasıdır. Bu, yasal olarak bunu yapmakla yükümlü oldukları için bankalar için bir sorundur..

İsviçre Cryptocurrency pazarı, bankalardan finansal bankacılık arayan yeni başlayanlar için daha karmaşık hale geliyor

İsviçre Finans Piyasaları

Bir banka için AML söz konusu olduğunda durum tespitine uymamak büyük bir sorumluluktur. Blockchain şirketleriyle çalışmaya karar veren İsviçre bankaları, sıkı KYC / AML uyumluluğu gerektirecek..

Bununla birlikte, bir kripto şirketi olarak bir banka hesabına sahip olmak birkaç risk oluşturmaktadır. Yani, söz konusu bankanın potansiyel bir dolandırıcılıktan sorumlu tutulmasından korktuğu için olası hesap donuyor veya farklı bir kuruma para aktarması isteniyor.

Üstelik Bitcoin, Ether, Ripple ve diğer kripto para birimleri normal bir ödeme aracı olarak görülmüyor. Bu nedenle bankacılık sisteminden çıkarılırlar. Bu, blockchain girişimlerinin şirketlerini geliştirmek, çalışanları işe almak ve ödemek ve fikirlerini uygulamak için topladıkları fonları yatırıp harcayamayacağı anlamına gelir..

Açık Denizde İnovasyon Gönderme

ABD gibi ülkelerdeki iklim hala belirsiz olsa da, İsviçre şimdiden büyük rekabet gördü. Yani, Cebelitarık (2017’de toplanan ICO fonları listesinin başında, İsviçre’yi altıncı sıraya düşürdü), komşu Liechtenstein ve Cayman Adaları. Uzun bir mali hoşgörü geçmişi sayesinde, bu yargı alanlarındaki bankalar şaşırtıcı olmayan bir şekilde kapılarını kripto şirketlerine açıyorlar..

Ancak şimdi kripto dostu unvan savaşı eve yaklaşmaya başlıyor. Malta’nın açık düzenleyici çerçevesi ve blok zinciri dostu politikası, Binance ve BitBay gibilerinin oraya taşındığını çoktan gördü. Ve şimdi Almanya, ICO’lar ve hisse senedi belirteçleri ile güvenlik belirteçleri arasındaki farkı netleştirmeye başlıyor ve zincir dışı ve blok zinciri şirketlerinin uyumlu bir şekilde fon toplamasına izin veriyor..

Ve Alman bankaları da solarisBank’ın kripto şirketlerinin hesap açmasına izin veren bir Blockchain Fabrikası açmasıyla harekete geçmeye başlıyor..

SolarisBank Dünyayı Şaşırttı

Almanya, kripto para birimi yarışında geç bir başlangıç ​​oldu. Yakın zamana kadar, kripto şirketleri bir banka hesabı açarken veya bankacılık hizmetlerine erişirken birçok zorlukla karşılaştı. Ama şimdi Alman düzenleyici BaFin harekete geçmeye başlıyor.

solarisBank

solarisBank artık kripto dostu

Düzenleyici, jetonların düzenlenmesi hakkında buzul ve uyarıcı bir hızda beyanlar yayınlıyor. Henüz bankaları katılmaya aktif olarak teşvik eden net bir açıklama olmasa da, soğuk iklim kesinlikle çözülüyor.

Almanya, kripto para birimi sektörünün potansiyel ekonomik faydalarını fark etmeye başlıyor ve solarisBank, blok zinciri şirketlerinin günlük işlemleri gerçekleştirmesini kolaylaştıracak.

İsviçre, Unvanını Korumak İçin Çabalıyor

İsviçre’nin yetkilileri ve düzenleyicileri şimdi kripto dostu bir ülke unvanlarını korumak için çabalıyorlar. Kripto para şirketlerinin kabulünü teşvik etmek için bankalarla çalışmakla meşguller. Johann Schneider-Ammann İsviçre Ekonomi Bakanı, İsviçre’nin sadece Kripto Vadisi değil, Kripto Ülkesi olması gerektiğini bile söyledi.

Ayrıca, İsviçre SIX borsasından geleneksel yatırımcıların ve bankaların eyleme uygun bir şekilde dahil olmalarını sağlayacak önemli duyurular yapıldı..

Ancak İsviçre posta pulu boyutundaki diğer ülkelere karşı kaslarını esnetmeye alışırken, rekabet daha da şiddetleniyor. Almanya solarisBank ile dolaşıyor ve şimdi İsviçre radarında bipleyerek BaFin’den ayrılıyor.

Elbette, İsviçre’nin kripto dostu unvanını mücadele etmeden Almanya’ya devretmesi pek olası değil. Kripto para birimi savaşlarını kim kazanacak görülecek ama ilginç bir mücadele olmalı.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me