Verge Cryptocurrency’e Derinlemesine Bakış & Platform

Verge, yüksek verim ve hızlı onay sürelerine izin verirken işlemleri anonim ve izlenemez tutmayı amaçlayan gizlilik odaklı bir kripto para birimidir..

Proje tamamen açık kaynak ve topluluk tarafından yönetiliyor. Verge’nin arkasında şirket veya vakıf yoktur. Aslında, çekirdek ekip Verge’nin Siyah kağıt yalnızca kullanıcı adlarıyla. Topluluk mahremiyet, anonimlik ve ademi merkeziyetçilik konusunda kararlıdır.

sınır takımı

Madeni para ilk olarak 2014’te DogeCoinDark olarak başladı. Şubat 2016’da hem Doge memesinden hem de “karanlık” çağrışımından uzaklaşmak isteyen DogeCoinDark, Verge olarak yeniden markalaştı. Geçtiğimiz iki yıl içinde proje, kitlesel pazarın benimsenmesi için meşruiyete doğru bir yörünge belirledi..

Verge, en iyi gizlilik parası olma yarışına giriyor. Bu makalede, Verge’nin uyguladığı gizlilik önlemlerine bir göz atacağız. Ayrıca Verge’in arkasındaki teknolojiyi ve bunun zirveye çıkma potansiyeli olan bir proje olup olmadığını derinlemesine inceleyeceğiz.

Kullanıcı Bağlantılarını Anonim Hale Getirme

Verge, bir kullanıcının ağa nasıl bağlandığına bakarak gizlilik sorununa saldırır.

Hepimizin tanıdığı internet oldukça basit. Bilgisayarlar arasında bilgi göndermek için, mesajı kolaylaştırmak üzere bir İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) veya başka bir aracı kullanırsınız. Bir mesaj gönderdiğinizde, ISS’niz internetteki benzersiz tanımlayıcınızı – IP adresinizi görebilir. ISS’nizin ayrıca hedef bilgisayarın IP adresini bilmesi gerekir, böylece mesajı yönlendirebilir.

Bu, normal internet trafiği için uygundur, ancak anonim değildir. Zamanla bir İSS, iletişim kurduğunuz IP adresleri hakkında çok şey öğrenir. Ayrıca nereden ileti göndereceğinizi de bilirler. Çoğu durumda, ISS’nize kaydolmak, kimliğinizi IP adresinizle ilişkilendirerek birden fazla anonimlik ve gizlilik sorununa neden olur. Verge, bağlantı anonimleştirmesini ele almak için iki yaklaşım kullanır – Tor ve I2P -.

Tor girin

Tor, IP adresleri için iyi bilinen bir anonimleştirme şemasıdır. İsim, The Onion Router’ın kısaltmasıdır, çünkü Tor ağı mesajınızı birden fazla şifreleme katmanıyla sarar. İnternet bağlantınızı bir ISS üzerinden yönlendirmek yerine Tor, Tor eşler arası ağ üzerindeki birçok aktarıcı bilgisayar arasındaki bağlantıyı geri döndürür..

tor bağlantısı

Bu, iletinin IP adresini birçok kez değiştirerek, orijinal gönderene kadar iz sürmeyi zorlaştırır. TOR ile, hiç kimse bir mesajın izleyeceği tüm rotayı bilemez. Mesaj hızla anonim ve izlenemez hale gelir. Bir dizin hizmeti, bağlantıların yolunu tanımlar.

Tor, eşler arası bir ağdır. Tor’u kullanırken, Tor ağında geri dönen diğer mesajlar için bir geçiş düğümü görevi de görürsünüz..

Verge, Tor’u blok zincirine kullanıcı bağlantılarını anonim hale getirmek için yaptığı işlemler için bir standart olarak uygular. Etkileşimleri bir IP adresine bağlamayı zorlaştırır.

I2P

Bağlantı anonimleştirmenin yeni nesil çözümü I2P’dir. Tor, dizin tabanlı devre yönlendirme sağlarken, I2P bilgi paketlerinin dinamik yönlendirilmesine izin verir. I2P’de dizin yoktur, bu nedenle ağın duyarlı yönlendirmesi tıkanıklığı ve kesintileri önleyebilir.

i2p bağlantısı

I2P ayrıca yönlendirmeyi biri giden diğeri gelen olmak üzere iki ayrı tünele böler. Bu, başka bir bilgisayara veya web sitesine gönderdiğiniz mesajların, yanıt olarak aldığınız mesajlardan farklı bir yolu izlediği anlamına gelir. Kimin konuştuğunu veya kiminle konuştuğunu bilmediğiniz bir telefon görüşmesinin yalnızca yarısını dinlemek gibi, dinleyen herkes mesaj geçmişinin yalnızca yarısını görebilir..

Tor, sıradan internete anonim olarak erişmek için bir portal olarak tasarlandı. I2P, internet içinde özel bir ağın oluşturulmasına yol açan çok daha sağlam bir deneyim sağlar. I2P, özellikle I2P için yazılmış uygulamalarla gerçek bir darknettir.

Verge, ağı için de I2P teknolojisinden yararlanıyor. İşlemlerinizi Tor veya I2P üzerinden yönlendirme seçeneğiniz vardır, ancak IP anonimleştirme Verge’de standarttır. Verge blok zincirinin tamamı anonim olduğundan, tüm topluluğun izlenmesi çok daha zor hale geliyor.

Wraith Protokolü

Wraith Protokolü, kullanıcıların genel ve özel blok zinciri işlemleri arasında seçim yapmasına olanak tanır. Kamusal işlemler şeffaflık ve hız sağlayacaktır. Özel blok zinciri işlemleri herkese açık olarak incelenemez.

Tor üzerinden yönlendirilen gizli adresleri kullanarak bu özel işlemleri gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Gizli adresler, tek kullanımlık adreslere para gönderir. Yalnızca alıcı, gizli bir adrese gönderilen fonları belirleyebilir ve kullanabilir. Gizli adresler, önde gelen bir gizlilik parası olan Monero’nun nasıl çalıştığının önemli bir bileşenidir. Bununla birlikte, Monero ayrıca daha karmaşık kriptografi ve gizliliğini daha etkin bir şekilde garanti eden diğer özellikler sunar.

anahtar anlaşma

Verge’in kriptografisi eliptik eğrilere dayanır. Eliptik eğri kriptografisi köklü ve çok havalı. Bitcoin’in önemli bir parçasıdır ve Verge, Bitcoin’in küçük bir varyantını kullanır. Eliptik Eğri Diffie Hellman. Tarafların, bir gözlemci hiçbir şey öğrenmeden işlem anahtarlarını ve imzaları paylaşmasına ve kabul etmesine olanak tanır..

Cüzdanlar

Verge, başlangıçta Bitcoin için tasarlanmış olan Electrum cüzdanını kullanır. Electrum, Tor ve I2P entegrasyonunu destekler. Ayrıca, jetonların güvenli çevrimdışı depolanmasına da izin verir. XVG göndermeniz gerektiğinde, işlemi özel anahtarınızla çevrimdışı olarak imzalayabilirsiniz. İmzalandıktan sonra, işlemi özel anahtarlarınıza erişimi olmayan çevrimiçi bir bilgisayardan yayınlayabilirsiniz..

Electrum ayrıca parolalı anahtar kurtarmayı ve çoklu imzayı da destekler, yani bir işlemi göndermek için birden fazla onay gerektirebilir ve bu da güvenliği artırır. Son olarak, Electrum cüzdanı, blok zincirini indeksleyen merkezi olmayan sunuculara bağlanır. Tam bir düğümü çalıştırmaya veya tüm blok zinciri işlem geçmişini indirmeye gerek yoktur.

Android Cüzdanlar

Verge ayrıca iki Android cüzdanını da destekleyecek. Biri Tor için ve diğeri I2P için. Bu mobil cüzdanlar, PIN kodları ve biyometrik kilitleme gibi güvenlik önlemlerini içerir. Kağıt cüzdanlardan bakiye çekmek için QR kodlarını da destekliyorlar.

Mesajlaşma

Verge, mesajlaşma işlemleri için de seçenekler uyguladı. XVG’yi Telegram, Discord, Twitter veya IRC aracılığıyla gönderebilirsiniz. Jetonları yalnızca bir kişinin kullanıcı adını kullanarak göndermek kolaydır. Bir bot işlemi işleyecek ve parayı bir bekletme adresine yerleştirecektir. Daha sonra alıcıya parayı nasıl talep edeceğine dair talimatları içeren bir mesaj gönderecektir. Verge, mesajlaşma ödemelerini uygulayan tek kripto para birimi değil, aynı zamanda kullanım kolaylığı açısından kullanıcı deneyiminde büyük bir sıçramayı temsil ediyor..

Slack ve Steem’de mesajlaşma ödemeleri bu yılın sonlarında XVG’ye geliyor.

Madencilik

Verge, çoklu algoritma fikir birliğini test eden küçük bir avuç projeden biridir. Bu, madencilerin XVG’yi beş farklı şekilde çıkarabileceği anlamına geliyor. Tüm algoritmalar çalışma temellidir. Bununla birlikte, bazıları ASIC donanımını tercih ederken, diğerleri GPU uyumlu veya daha hafiftir.

Beş algoritma Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl ve blake2s’dir. Digibyte, bu çok yönlü algoritma yaklaşımına öncülük etti. Bunun yararı, daha fazla ademi merkeziyetçiliktir çünkü çoklu algoritmalar, birçok farklı madencilik teçhizatının XVG madenciliğine katılabileceği anlamına gelir..

Verge, beş algoritma arasında bölünmüş 30 saniyelik bir hedef blok süresine sahiptir. Toplamda, ilk yılda (2014) 9 milyar ve daha sonra her yıl 1 milyar olmak üzere 16,5 milyar XVG olacak.

XVG Coin

Aslen DogeCoinDark olan XVG, bir ICO veya ön madencilik olmadan piyasaya sürüldü. Geliştiriciler, tıpkı diğerleri gibi Verge coin satın aldı.

Verge şu anda dünya çapında ilk 30 kripto para biriminde. Binance ve Bittrex dahil birçok büyük borsada listelenmiştir..

Gelecek planları

Verge, projeyi eksiksiz bir gizlilik çözümü olarak daha çekici hale getirebilecek birkaç gelecek planına sahiptir..

Atomik Takas

2018’den başlayarak Verge, çoğu büyük kripto para birimiyle atomik takas desteği uygulamayı umuyor. Atomik takaslar, başka bir zincirdeki jetonların serbest bırakılması karşılığında bir blok zincirindeki jetonları dondurmak için karma kilitler ve zaman kilitleri kullanır. Verge, diğer zincirlerle birlikte çalışabilirliğin onu gizlilik sağlayıcısı haline getireceğini umuyor.

Akıllı sözleşmeler

Rootstock projesi, Verge’e akıllı sözleşmeleri işleyen bir yan zincir eklemeyi planlıyor. Turing eksiksiz ve Ethereum ile karşılaştırılabilir olacak. Henüz başlatılmadığı için bu iddialar henüz doğrulanmadı.

Rootstock’taki RSK jetonları, Verge jetonlarına sabitlenebilir, böylece aynı değere sahip olurlar. XVG’yi Verge’ye yatırabilir ve karşılık gelen RSK’yı Anaç yan zincirinde harcayabilirsiniz..

Rootstock, akıllı sözleşme ölçeklenebilirliğinde bir ilerleme kaydettiklerini iddia ediyor. Hedefleri, Lightning Network’e benzer zincir dışı yerleşim çözümlerini kullanarak 2.000 tx / s’dir..

Sonuç

Verge, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir proje olduğu için ilginçtir. Bununla birlikte, resmi yapı eksikliği de bir dezavantaj olabilir. Bugünlerde en ciddi kripto projelerinin arkasında, gelişime öncülük eden ve bir yol haritası belirleyen bir temel var.

Projenin ayrıca dışarıdan incelemeye ihtiyacı var. Uyguladıkları teknolojilerin çoğu başka bir yerde test edilmiş olsa da Verge, bağımsız bir kaynaktan bir doz meşruiyet kullanabilir..

Ayrıca gizlilik alanında rakipleriyle aynı türden kaynaklara sahip değiller. Monero, Z Cash ve Dash’in Github’larında yüzlerce ortak çalışanı var. Verge’de yalnızca 12.

Bununla birlikte, IP adreslerini gizlemek, blockchain anonimliği için önemli bir sınırdır. Anonim akıllı sözleşmeleri çözebilirlerse, bu alan için benzersiz bir atılım olur..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me