Yarışlara Kapalı: Kripto’nun En İyi Yeri İçin Yarışan 4 Para

Bugüne kadar, piyasada her endüstriyi değiştirmeye çalışan 1000’den fazla kripto para birimi var. muz finanse etmek. Bununla birlikte, birkaç madeni para, dünyanın bir numaralı kripto para birimi olarak adlandırılan bir yarışta sürekli olarak zirvede yer aldı..

Bu makalede, bazı rakipleri analiz edecek ve neden bir numara olma potansiyeline sahip olduklarını ana hatlarıyla açıklayacağız..

kripto para piyasası hakimiyeti

Bitcoin / Litecoin

bitcoin logosu

İlk rakibimiz aslında bir çift takım arkadaşı. Bitcoin uzun zamandır önde gelen kripto para birimidir, ancak trendler bunun uzun süre geçerli olmayabileceğini göstermeye başladı. Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin hakimiyeti bir tüm zamanların en düşük seviyesi – pazarın sadece% 35’i. Bu, geçen yıl bu dönemde sahip olduğu% 85 pazar hakimiyetinden çok daha düşük..

Altcoinlere artan ilgi ve bölünmüş bir Bitcoin topluluğu, kral kripto için olası bir düşüşün arkasındaki sebeplerden sadece birkaçı. Son zamanlarda, yüksek ücretler ve yavaş işlem süreleri, birçok kripto meraklısının günlük kullanımları için diğer kripto paralara bakmasına neden oldu..

Yardımla Litecoin. Bir Bitcoin çatalı olmasına rağmen, yaratıcısı Charlie Lee, Litecoin’in en iyi Bitcoin’in bir değer deposu olarak kullanımının işlemsel bir tamamlayıcısı olarak çalıştığını belirtti. Bitcoin Lightning Network’ü uyguladıkça ve iki coin Atomic Swaps aracılığıyla birbirinin yerine geçebilir hale geldikçe, Bitcoin’in ölçeklendirme sorunları geçmişte kaldı.

İkili, bu ikinci katman çözümlerini zamanında başarılı bir şekilde uygularsa, diğer rakiplerin Bitcoin markasını ve mevcut şampiyonun sahip olduğu ilk hamle avantajını aşması zor olacaktır..

Artıları

 • Bitcoin’in kanıtlanmış bir sicili vardır. Yıllar boyunca sayısız saldırıdan kurtuldu ve güvenli bir blok zinciri çözümü olduğu görüldü.
 • Bitcoin, birçok insan için tek kripto para birimidir. Biraz araştırma yapmadıysanız, muhtemelen başka seçeneklerin de var olduğunun farkında değilsinizdir.

Eksileri

 • Topluluk tartışmaları ve sürekli sert çatallar, Bitcoin’in güvenilirliğini yavaş yavaş yok ediyor.
 • Ölçeklendirme çözümleri etkisiz veya uygulanamayacak kadar yavaşsa, insanlar diğer madeni paralara atlamaya devam edecek. Giderek daha fazla alternatif madeni para ilgi odağına giriyor ve yatırımcılar daha iyi bir şey olabileceğini fark ediyor.

Bitcoin Cash

bitcoin cash logosu

Bitcoin Cash, basit bir değişiklikle bir Bitcoin forkudur – blok boyutunda 1MB’den 8MB’ye artış. Destekleyenler, bu ölçeklendirme çözümünün Satoshi Nakamoto’nun gerçek Bitcoin vizyonuna daha yakın olduğunu savunuyorlar. Daha büyük bloklar, ağ ölçeklenirken bile genellikle daha düşük ücretlere ve daha hızlı işlem sürelerine yol açan daha fazla işlemi tutabilir.

Şu anda piyasa değerine göre 4. sıradayken, Bitcoin Cash’in Bitcoin’i geçebileceği gibi görünen çataldan bu yana birkaç kez oldu. En yakın “ters çevirme” girişimi Kasım 2017’de gerçekleşti. O sırada Bitcoin Cash, birkaç haberde Bitcoin fiyatının ~% 35’ine ulaştı:

 • SegWit 2x çatalının iptal edilmesi
 • Madencilik gücü Bitcoin’den Bitcoin Cash’e geçiyor
 • Bitcoin Cash desteği ekleyen daha fazla şirket

Lightning Network’ün uygulanmasından sonra bile Bitcoin hala ölçeklendirme sorunları yaşıyorsa, insanların Bitcoin adıyla bir sonraki büyük paraya geçme olasılığı yüksek olabilir. Geçiş yaparak, Bitcoin ağının savaşta test edilmiş güvenliğinin yanı sıra potansiyel olarak düşük ücretleri ve günlük işlemler için gereken hızlı işlemleri elde ederler..

Artıları

 • Bitcoin’i bu kadar harika ve güvenli kılan birçok teknoloji Bitcoin Cash’te aynıdır.
 • Madenci desteği, ağ güvenliğinin sağlanmasında kritik önem taşır. Bitcoin Cash, madencilik için önemli ölçüde daha karlı hale gelirse, madencilik karma gücünün Bitcoin’den uzaklaştırılması, iki para biriminin yer değiştirmesinde önemli bir katalizör olabilir..

Eksileri

 • Daha büyük blok boyutları, ağı çalıştıran büyük ölçekli madencilik çiftlikleri etrafında daha fazla merkezileşmeye yol açma eğilimindedir..
 • Bazı insanlar daha büyük blok boyutlarını üstel bir soruna doğrusal bir çözüm olarak görür. Bitcoin Cash, ağ büyüdükçe blok boyutunu sürekli olarak artırmak zorunda kalabilir.

Ethereum

ethereum logosu

Birçok kişi, Ethereum’un en iyi piyasa değeri olan Bitcoin’i sollamak için en iyi şansı olduğunu savunuyor. Ethereum’un birincil değeri, günlük işlemler yerine akıllı sözleşmeler gibi işlevler için Ethereum ağını kullanmak için bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasıdır. Hem Ethereum hem de Bitcoin kolayca uyum içinde yaşayabilir.

Ethereum şu anda pazarın yaklaşık% 18’ini oluşturan en büyük ikinci kripto paradır. ERC20 jetonları adı verilen birkaç popüler kripto para, ağı kullanılarak oluşturulur. Bunların örnekleri arasında OmiseGo, Augur ve FunFair bulunur.

Ethereum pazarının devralınmasını destekleyen güçlü kanıtlar var. Şu anda Ethereum ağında her gün 1 milyondan fazla işlem gerçekleşiyor. Bu, Bitcoin işlemlerinin 4 katından fazladır.

Ayrıca Ethereum, ölçeklendirme sorunlarını ele almak için net bir stratejiye sahip çok daha birleşik bir topluluğa sahip görünüyor. Madeni paranın yaratıcısı Vitalik Buterin, Ethereum’un mimarisini sürdürmek ve iyileştirmek için parçalama ve Proof-of-Stake fikir birliği algoritmasına geçiş gibi çözümleri uygulamaya başladı..

Artıları

 • Ethereum, güçlü liderliğe ve uyumlu bir vizyona sahip bir topluluğa sahiptir. Bunun da ötesinde, Ethereum Enterprise Alliance, madeni paranın başarılı olduğunu görmekle ilgilenen bazı ağır isabetçiler içerir..
 • Ağ halihazırda Bitcoin’den daha fazla işlem gerçekleştiriyor, çok daha fazlası.

Eksileri

 • Ethereum’un ölçeklendirme çözümleri büyük ölçüde hala kanıtlanmamıştır. CryptoKitties ile görüldüğü gibi ağ trafiğindeki artış, hala önemli tıkanıklığa neden oluyor.
 • Akıllı sözleşmelerin güvenli bir şekilde yazılması zordur. DAO hack ve Parity cüzdan hatası, Ethereum ağı güvenli olsa bile üzerine inşa edilen DApp’lerin olmayabileceğini kanıtlıyor..

Dalgalanma

dalgalanma logosu

Ripple, kripto topluluğundaki en tartışmalı para olabilir. Bu madeni para, bankaların ve diğer finans kurumlarının favorisidir, ancak muhalifler, merkezileştirilmiş doğasının kripto para biriminin temsil ettiği şeyin tam tersi olduğunu savunuyor. Hangi tarafta olursanız olun, Ripple’ın bu yarışta hala sağlam bir rakip olduğu açık.

Bu Ocak ayının başlarında, Ripple, Ethereum’u ikinci en büyük kripto para olarak kısaca geçmek için astronomik olarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,20 dolara yükseldi. Bankalar ve MoneyGram gibi şirketlerle devam eden ortaklık duyuruları, birçok kişinin Ripple’ın sonunda zirveye çıkabileceğine inanmasına neden oluyor..

Artıları

 • Ripple, birkaç büyük bankanın desteğine sahiptir ve finans endüstrisi için tercih edilen seçimdir..
 • Ripple işlem ücretleri ve süreleri Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyidir.

Eksileri

 • Şirketlerin Ripple ödeme teknolojisini kullanırken Ripple jetonunu (XRP) kullanması gerekmez. Teknolojinin popülaritesi, simgeyi takip etmeden artabilir.
 • Ripple şirketi, XRP tokenlerinin çoğuna sahip. Bu, sadece birkaç kişinin eline orantısız miktarda kontrol sağlar..

Sonuç

Bitcoin hakimiyetinin azalmasıyla, önümüzdeki yıl bu zamana kadar piyasanın tepesinde yeni bir yüz görmemiz tamamen mümkün. Burada bahsedilen madeni paralar, piyasada hakimiyet kurabilecek para birimlerinden sadece birkaçıdır..

Kripto para piyasası hala nispeten genç olduğu için, bugün bilinmeyen bir para yarın kolayca bir sonraki büyük şey olabilir. Pazarın hareket ettiği hızda, henüz yaratılmamış uzun vadeli bir şampiyon görmek sürpriz olmaz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me