Zcash ve Ethereum: Nasıl Karşılaştırılır?

Kripto para birimi ekonomisi gelişip alternatif yatırım dünyasını yutmaya başladıkça topluluk, blockchain teknolojisinin en iyi yeni uygulamalarını ve bu projelerin yalnızca kendi başlarına nasıl gelişmekle kalmayıp internete merkezi olmayan bir çözüm getirmek için nasıl bir araya gelebileceğini tartışmaya devam ediyor..

Blockchain aracılığıyla tamamen özel işlemlerin gerçekleştirilmesini ve merkezi olmayan uygulamalar (DAPPS) aracılığıyla akıllı sözleşmelerin kullanılmasını içeren, yakında gerçek dünya kullanımlarına sahip olacak iki blok zinciri teknolojisi uygulaması.

Bitcoin’in gizliliği koruyan bir sürümünü sağlayan bir protokol olan Zcash, kullanıcıların ne kaynağı, ne varış yeri ne de ödeme miktarını göstermeyen ödeme işlemleri yoluyla birbirlerine doğrudan ödeme yapmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Öte yandan Ethereum, akıllı sözleşmeler yürütebilen, verileri depolayabilen ve şu anda küresel ekonomi tarafından merkezileştirilen hizmetleri kolaylaştırabilen merkezi olmayan bir sanal makine sağlar..

Merkezi olmayan kapsamda benzer olmasına rağmen, Zcash ve Ethereum farklı şekilde yapılandırılmıştır ve blok zinciri topluluğu içinde farklı hedeflere ulaşmayı amaçlamaktadır. Aşağıda göreceğiniz gibi, içsel farklılıklarına rağmen, bu iki platform internetin geleceğini ve merkezi olmayan protokollerin geleceğini değiştirmek için birlikte çalışmayı hedefliyor..

Bir Bakışta Zcash ve Ethereum Karşılaştırması:

Lansman tarihi

28 Ekim 2016

30 Temmuz 2015

Yaratıcı

Zooko Wilcox

Vitalik Buterin

Algoritma

Zerocoin

Ethash


Ortalama Blok Süresi

2.5 Dakika

15 saniye

Blok Yarılanma

Her 840.000 Blokta bir

Sabit Üretim

Her yıl

Maksimum Toplam Para

21.000.000

Max Yok (18m Maksimum Büyüme

yılda 72 milyon ile)

Zcash nedir?

Zcash, her kullanıcının ödeme geçmişinin blok zincirinde halka açık olduğu Bitcoin’in gizlilik sorunlarını çözmeyi amaçlayan Zerocash protokolüne dayanmaktadır. Anonimlik (saf nakit işlemlerinin en büyük avantajlarından biri), kripto para birimlerinin günlük ödemeler haline gelmesine izin vermek için çok önemli bir adımdır ve Zcash bu yönde güçlü adımlar atar. Zcash ekibi, bitcoin blok zincirinin bir kopyasını çatallamaya karar verdi ve tasarımı birkaç farklılık dışında nispeten aynı tuttu. Bu farklılıklar şunları içerir:

-Blok aralığı hedefini 10 dakikadan 2,5 dakikaya değiştirme.

-Blok boyutu sınırını 2MB’ye çıkarmak.

-Gizli bir değer aktarım planına giriş.

-İlk dört yıl için (veya ilk yarılanma gerçekleşene kadar) ödüllendirilen her blok için Zcash ekibine% 20’lik bir ödül uygulama.

Gerçekten özel işlemler?

Şu anda, Bitcoin blok zincirinin büyük bir sınırlaması vardır – blok zinciri halka açıktır ve tüm ödeme işlemlerinin geçmişi herkes tarafından kullanılabilir. Karşılaştırmak için, bir banka ile ödeme yaparken, sadece mali durumunuzu bankaya ve ilgili taraflara ifşa edersiniz. Bitcoin ile tüm dünyaya ifşa edersiniz.

Zcash, herhangi bir işlemin kaynağını, varış noktasını veya tutarını açıklamayan Zerocash ödeme işlemleri sağlayarak kullanıcıların gizliliğini garanti eder. Deftere bakacak olsaydınız, işlemin geçerli olduğu ve gerçekleştiği gerçeğinin ötesinde hiçbir bilgi sağlamayan rastgele görünen bir dize görürsünüz..

Bu politikayı anonimliğe daha fazla odaklanarak uygulamak için kullanıcılar, doğası gereği anonim olmayan ve bunları Zerocash coinlerine veya Zcash coinlerine dönüştürebilen Basecoins oluşturur. Bu paralar dönüştürüldüğünde, kullanıcının uygun gördüğü herhangi bir şekilde diğer kullanıcılara gönderilebilir..

Zcash’in işlevsel olmasını sağlayan temel zK-Snark kanıtı, çok çeşitli politikaların uygulanmasına izin verecektir. Örneğin, kullanıcıların özel bilgilerini ifşa etmeden tüm işlemlerinde vergilerini ödediklerini kanıtlayabilecekleri ve bu bilgileri bilgisayar korsanlığı ve veri ihlallerine eğilimli merkezi sunuculardan uzak tutabilecekleri bir durum hayal edin..

Pazar Görünümü:

Birinci yıl dönümüne yaklaşan Zcash, Haziran 2017’de 400 doların üzerinde bir fiyatla harika bir yıl geçirdi. Topluluktaki pek çok kişi, kripto para biriminin geleceğinde anonim işlemlerin önemini anladıkları için Zcash platformunu desteklemekten büyük gurur duyuyor. ödemeler. Bu, hiçbir tartışma olmadığı anlamına gelmez – birçok kullanıcı, ilk blok yarılanmasına kadar madencilik ödüllerinin tahsis edilme şekline isyan etti. Ödüllerin, birden fazla risk sermayesi yatırımcısının desteğine sahip olan Zcash ekibine% 20 oranında geri ödemesi var. Ek olarak, bazıları işlem yapmanın daha güvenli bir yoluna sahip olduğuna inanan rakip para Monero’ya akın etti..

Ethereum – Uyuyan Dev

Bir piyasa değeri gölgesinde 27 Milyar $ (Bitcoin’in arkasındaki en büyük ikinci), Ethereum’u uyuyan bir dev olarak adlandırmak zordur, ancak bugünün ekonomisinde akıllı sözleşmelerin tüm potansiyel kullanımlarını görmek için en bilgili yatırımcıya gerek yok.

Blok zinciri uygulamaları oluşturmak, kodlama, kriptografi, matematikte karmaşık bir arka planın yanı sıra, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan sorunlar ortaya çıktığında yardımcı olacak geniş bir eşler ağı gerektiriyordu. Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları (DAPPS) en akıcı ve verimli şekilde oluşturup dağıtmasını sağlayan bir platformdur. Topluluğa ve kullanım kolaylığına ekstra odaklanan geliştiriciler şu anda web3.0’ın geleceğini şekillendirecek binlerce farklı uygulama geliştiriyorlar..

Bu uygulamalar, koşullar karşılandığında belirli işlevleri yerine getirecek olan, esasen kendi kendine çalışan kod olan akıllı sözleşmeleri kullanacaktır. Bu kararlar, devlet uyumu ve denetim fırsatları sağlayan blok zinciri tarafından uygulanabilir ve izlenebilir..

Akıllı sözleşme geliştirmenin ilk aşamalarında olsak da, bu uygulamaların yolsuzluk olma özelliği var & kurcalamaya karşı koruma ve güvence sağlar, sıfır kesinti olacaktır. Geliştiricilerin kârın bir kısmını alıp uygulama mağazasında listelemek için Apple’a geri göndermesi gerekmediği bir internet düşünün. Her uygulamanın Apple’ın hizmet şartları standardını geçmesi gerekmiyorsa hangi benzersiz sorunların çözüleceğini düşünün. Finanstan gayrimenkule ve sigortaya, gelecek, Ethereum’un kendi platformunda gelişmesine izin vereceği hayal bile edilemeyen olasılıklarla dolu..

Ethereum vs Bitcoin

Ethereum’un neyi iyi yaptığını anlamak için Bitcoin’in ne yaptığını ve Ethereum’un faydalarıyla nasıl karşılaştırıldığını anlamak önemlidir. Bitcoin’in dağıtılmış veri depolama için yaptığı şey, Ethereum artı hesaplamalar yapmayı hedefliyor. Bu hesaplamalar, Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) oluşturulması sayesinde mümkün olan akıllı sözleşmelerdir. İki projeyi karşılaştırırken, Bitcoin’in blok süresi yaklaşık 10 dakika, Ethereum ise 12 saniyeye yakın olmayı hedefliyor. Diğer bir önemli fark, Ethereum’un kendi dönüşlü eksiksiz dahili kodunu kullanması ve geliştiricilerin platformda sonsuz sayıda uygulama oluşturmasına izin vermesidir..

Ancak Ethereum platformunu bir sonraki seviyeye taşıyan şey, topluluk katılımı ve dünyadaki en iyi şirketlerle ortaklıklarıdır.. Kurumsal Ethereum İttifakı Ethereum blok zincirini kullanarak gerçek dünya uygulamaları oluşturmak için birlikte çalışan Fortune 500 şirketlerinin, girişimlerinin ve teknoloji satıcılarının bağlantısıdır. Üyeleri şunları içerir:

Ethereum Alliance Lansman Üyeleri

Pazar Görünümü:

Ethereum, 2014 yılında çevrimiçi bir ETH token satışı ile kuruldu ve birçoklarının sonunda Bitcoin’i tüm kripto para birimlerinde bir numaralı pozisyon için geçeceğine inandığı platform haline geldi. Son derece güçlü bir geliştirici topluluğu, Ethereum blok zincirinde geliştirmek için yetenekleri işe almak ve eğitmek için çalışan servet 500 şirketlerinden oluşan uzun bir liste ve vize seviyesinde işlemlerin verimli bir şekilde işlenmesini sağlamayı amaçlayan sıkışmış bir yol haritası ile, iyimserliğin yüksek olması şaşırtıcı değil. 2017’nin 4. çeyreğinde, Ethereum Vakfı, çoğu kişinin platformun kullanılabilirliğine doğru büyük bir adım attığı düşünülen sert çatal Metropolis’i piyasaya sürecek..

Zcash + Ethereum =

Parlak noktalar olsa da, blok zinciri topluluğu bazen işbirlikçi ve kritik görünebilir. Birçoğunun belirli madeni paraların geleceğiyle kişisel bir ilgisi vardır ve bu nedenle kişisel ve profesyonel saldırılar yaygındır..

Zcash ve Ethereum, iki platformun yalnızca kendilerine değil aynı zamanda platform kullanıcılarına ve halka açık blok zincirlerine de fayda sağlamak için birlikte nasıl çalıştığına bir örnektir. Zcash ve Ethereum, Vitalik Buterin’in Zcash platformunun resmi danışmanı olmasına yol açan, halka açık en az üç yarı resmi projeye sahip oldu. Amaçları, Zcash’in zK-Snark provalarının nasıl uygulanabileceğini bulmaktır. Ethereum blok zinciri.

Hala yapılması gereken işler olsa da Ethereum blockchain üzerinde Zcash işlemlerine izin veren entegrasyonun başlangıcı Metropolis hard forkunun ilk yinelemesiyle gün yüzüne çıkmaya başladı. Hard fork’un ilk bölümünde (Byzantium olarak adlandırılır), özel işlemlerin gerçekleşmesine izin verecek yeni ön derlemeler piyasaya sürülecek. Her şey yolunda giderse, tüm Ethereum sözleşmeleri Zcash gönderip alabilecek.

Devcon2 sırasında Zcash CEO’su Zooko Wilcox’un sunumunu dinleyerek iki platform arasındaki entegrasyon hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Karar

2017, kripto para topluluğu için harika bir yıl oldu. Kripto platformu değerlemelerinin bariz sıçramasının yanı sıra, gerçekten de dünya, dağıtılmış defter teknolojisinin internette ve küresel ekonomide sahip olabileceği potansiyeli fark etmeye başlıyor gibi görünüyor. Bu topluluk içinde, en büyük iki platform olan Zcash ve Ethereum, benimsemeyi artırmak ve verimli bir şekilde ölçeklendirmek için çalışıyor..

Gizliliğe odaklanan Zcash, sıfır bilgi kanıtı kullanıyor ve her türden kullanıcının halka açık bir blok zincirinde halka açık ve özel işlemler gönderme yeteneğine sahip olmasını istiyor. Öte yandan Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların benimsenmesi için bir ekosistem geliştirmek istiyor.Amacları, verimsiz aracılardan kurtularak maliyetleri düşürmek için birlikte çalışan bir geliştiriciler ve işletmeler topluluğu oluşturmaktır..

Zcash ve Ethereum birlikte, Ethereum blok zincirinde Zcash düzeyinde gizliliğe izin vermek için birlikte çalışmayı hedefliyor. Bu herhangi bir sorun olmadan uygulanabilirse, bu kripto para birimi topluluğuna heyecan getirecek önemli bir kilometre taşı olacaktır. Gökyüzü bu iki platform için sınırdır ve kripto para birimi düzenlemesinin bilinmeyen sınırında dolaşırken ortaya çıkan rakiplerin sayısına karşı nasıl rekabet ettiklerini görmek büyüleyici olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map