Enerģētikas nozarē notiek ievērojama pāreja ar tehnoloģiskiem jauninājumiem, kas veicina ES izaugsmi sadalītie enerģijas resursi (DER). DER galvenokārt ļauj pasīvajiem enerģijas patērētājiem kļūt par patērētājiem. Vienkārši sakot, patērētājs ir indivīds, kurš spēj gan ražot, gan patērēt enerģiju. Ja patērētājam ir enerģijas pārpalikums, viņš vai viņa var pārdot pārpalikumu saviem vienaudžiem, kā rezultātā vienaudžu enerģijas tirdzniecība.

Peer-to-Peer enerģijas tirdzniecība

Peer-to-peer enerģijas tirdzniecība ir jēdziens, kas izskaidro ideju par peer-to-peer ekonomiku. Īsāk sakot, dalīšanās ekonomika. P2P enerģijas tirdzniecība rada sistēmu, kurā patērētāji var izmantot citu lietotāju priekšrocības, kuri saražo vairāk enerģijas nekā patērē. Tie, kuriem ir enerģijas pārpalikums, var vienkārši pārdot lieko naudu saviem vienaudžiem, lai gūtu peļņu, nevis to uzglabāt, samazināt vai eksportēt uz elektrotīklu.

Tradicionāli lielās enerģijas ražošanas rūpnīcās ir saglabājies monopols pār energosistēmām un elektroenerģijas ražošanu. Tāpēc tie apmierina lielu daļu pieprasījuma. Tomēr aplēses atklāj, ka lielu enerģijas pieprasījuma daļu var apmierināt ar atjaunojamiem enerģijas avotiem, piemēram, plūdmaiņām, vēju, sauli un ģeotermālo enerģiju. Lūk, kur ienāk P2P enerģijas tirdzniecība.

Vietējās elektroenerģijas sadales sistēmas vienaudži var tirgot enerģiju tieši savā starpā, netraucējot parasto enerģijas piegādātāju darbību. Tipiska enerģijas tirdzniecība vienmēr ir vienvirziena. Elektroenerģiju no liela mēroga ģeneratoriem patērētājiem pārraida, bieži vien lielos attālumos. Tikmēr skaidra nauda iet pretējā virzienā.

Tomēr P2P tirdzniecība veicina jauna enerģijas tirgus izaugsmi, kas ļauj maziem lietotājiem aktīvi reāllaikā tirgot enerģiju. Tādējādi tiek nodrošināts līdzsvars starp enerģijas radīšanu un ražošanu ar patēriņu un pieprasījumu tīklā.

Blockchain vērtība P2P enerģijas tirdzniecības sektorā

2016. gada aprīlī izskanēja baumas, ka pasaulē pirmais enerģijas tirdzniecības darījums notika ar blokķēdi. Precīzāk sakot, darījums bija noticis Bruklinā, Ņujorkā. Saules jumta paneļa īpašnieks bija izstrādājis ideju pārdot lieko elektroenerģijas pārpalikumu kaimiņam. Viņš pārdeva kaimiņam dažas kilovatstundas, izmantojot viedo līgumu, kas balstīts uz Ethereum blokķēdi.

Iepriekš minētais gadījums atspoguļo potenciālo vērtību, ko blokķēde varētu radīt P2P enerģijas tirdzniecības sektoram. Enerģijas tirgu šodien veido liels skaits piegādātāju un pircēju. Šie tīkla dalībnieki mēdz apmainīties ar milzīgu datu daudzumu un veikt dažādus darījumus. Šie procesi prasa augstu standartizācijas pakāpi. Šīs standartizācijas sasniegšana varētu būt vienas blokķēdes platformas ieviešana visai enerģijas tirdzniecības ekosistēmai.

Blokķēde varētu arī pozitīvi ietekmēt vienaudžu enerģijas tirdzniecību, izskaužot brokerus. Jebkurš enerģijas tirdzniecības platformas patērētājs var kļūt par tirgotāju un pats piedāvāt savu produktu platformā. Tas citiem patērētājiem atvieglotu produkta iegādi, pamatojoties uz viņu izvēlēto enerģiju. Arī produktu cenas būtu ievērojami zemākas nekā parasto enerģijas piegādātāju cenas.

Viedu līgumu izmantošana izskaustu nepieciešamību centralizēt darījumus. Abiem līguma dalībniekiem pirmspārdošanas būs pārredzamība, ka otra puse izpildīs darījuma prasības. Tāpēc gan darījumi, gan norēķini notiktu uzreiz un reāllaikā. Tas ir tā sauktais viedā tīkla pārvaldība. Turklāt nedaudz sarežģītajā finanšu tirdzniecības tīklā var izlaist dažādus procesus, tādējādi vienkāršojot finanšu norēķinus.

Blockchain balstīti P2P enerģijas tirdzniecības projekti

PowerLedger

PowerLedger ir tieša un neuzticama P2P enerģijas tirdzniecības platforma, kas atbalsta arvien pieaugošo enerģijas lietojumu sortimentu. Tās galvenais mērķis ir risināt dažas problēmas, ar kurām saskaras globālā enerģētikas sistēma. Tie ietver to, kā aptvert personas ar blīvu mājokli DER ekonomikā un enerģijas tīklu izgudrošanu, lai atbalstītu DER savienojumu.

PowerLedger enerģijas tirdzniecības platforma

Līdz šim PowerLedger atbalsta aizvien pieaugošu enerģijas tirdzniecības lietojumprogrammu sarakstu, no kurām dažas jau darbojas un citas ir izstrādes stadijā. Šīs lietojumprogrammas cita starpā ietver atbalstu P2P tirdzniecībai, autonomai aktīvu pārvaldībai, izplatītai tirgus pārvaldībai, elektrisko automobiļu vadībai.

Vienkārši sakot, PowerLedger dod iespēju cilvēkiem gūt naudas peļņu, vienkārši tirgojot enerģiju. Tirgotāji maksājumus reāllaikā saņem no automatizētas un neuzticamas norēķinu sistēmu saskaņošanas. Plašāku informāciju par PowerLedger un tā enerģijas tirdzniecības marķieri varat atrast mūsu iesācēju ceļvedī.

Elektrons

Electron ir Londonā dibināta uzņēmuma Chaddenwych Services Limited tirdzniecības nosaukums. Tās mērķis ir piedāvāt risinājumus enerģijas tirgum, pamatojoties uz blokķēdes garantiju par drošu, izturīgu un pārredzamu platformu. Tas tiek darīts, izmantojot blokķēdes spēku, lai izstrādātu efektīvu un elastīgu sistēmu enerģijas tirgum.

Elektronu enerģijas tirdzniecības platforma

Electron sastāv no bloku ķēdes un enerģētikas ekspertu grupas, kas izmanto decentralizētu tehnoloģiju, lai veicinātu kopējo enerģētikas nozares infrastruktūru. Viņi izstrādā inovācijām draudzīgas sistēmas, lai atbalstītu nozares pāreju uz viedo tīklu sistēmām un jaunām tirgus normām, piemēram, decentralizāciju un digitalizāciju.

Tas nodrošina elastīgu enerģijas tirdzniecības platformu, kas ļauj sadarboties gan pašreizējā enerģijas ekosistēmā, gan P2P un mikrotīkla tirdzniecībā. Tas arī cenšas ļaut kopienas enerģētikas projektiem, kas izmanto miljoniem DER, lai maksimāli palielinātu sistēmas vērtību. Plašāku informāciju par projektu varat atrast Electron oficiālajā vietnē.

Pēdējās domas

Blockchain tehnoloģija ļaus izveidot P2P enerģijas tirdzniecības platformas, kur ikviens var tirgoties, maksāt un pat piegādāt enerģiju citiem. Tā kā pastāv ekonomiski pievilcīga infrastruktūra, ko nodrošina interneta spēks, nākotnē var būt ideāls enerģijas tirgus. Iespējamo draudu, piemēram, krāpšanas un dalībnieku nepareizas rīcības, izskaušana dod blokķēdei lielu rīcības brīvību nozarē.

Pašlaik blokķēde ir tehnoloģija, kurai ir liels potenciāls enerģijas tirdzniecības nozarē. Tomēr lielākā daļa šo iespējamo izmantošanas gadījumu ir sākumposmā. Var paiet vairāki gadi, līdz tiek izveidota perfekta blokķēdes arhitektūra, lai atbalstītu dažus no iepriekš minētajiem notikumiem. Bet, protams, kādreiz uz blokķēdes balstīts jauninājums, kura potenciāls netiek apšaubīts, var vadīt enerģijas tirdzniecības nozari.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me