IDEX Exchange İncelemesi

IDEX, Ethereum ve ERC20 token ticaret çiftlerini içeren Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir borsadır. EtherDelta gibi, kullanıcıların özel anahtarlarını yönetmelerine ve güvenli, eşler arası bir ortamda ticaret yapmalarına olanak tanıyan akıllı sözleşmeler kullanır. Ayrıca, özel anahtarınızı manuel olarak girmekten daha güvenli fon yönetimi alternatifleri olan Ledger Nano S ve Meta Mask Cüzdan entegrasyonlarına sahiptir..

EtherDelta’dan (veya diğer DEX’lerden) farklı olarak IDEX, kullanıcıları için işlemleri yönetmek için akıllı sözleşmelerini kullanır. Özel anahtarınızla bir işlemde yine de çıkış yapacaksınız, ancak borsanın kendisi işlemi sizin için Ethereum blok zincirine yayınlayacak. Bu, borsanın gerçek zamanlı olarak hesap bakiyelerini güncellemesine ve defterleri sipariş etmesine ve ayrıca sürtünmeyi azaltmak için ağ işlemlerinin akışını yönetmesine olanak tanır. Bu, IDEX’e, merkezi olmayan bir değişimin güvenliğinden ve kullanıcı kontrolünden ödün vermeden merkezi bir değişimin kullanıcı deneyimini verir..

IDEX Nasıl Çalışır?

Ethereum destekli çoğu DEX’te olduğu gibi, akıllı sözleşmeler IDEX için oyunun adıdır. Tüm paranızı borsanın akıllı sözleşmesi aracılığıyla yöneteceksiniz ve başka hiç kimsenin özel anahtarınıza sahip olmadığı sürece, sözleşmede saklandıktan sonra, siz onlardan çıkış yapmadığınız sürece paranıza dokunulamaz..

Borsaya girdikten sonra, takas etmeniz gereken her şeyin hemen önünüzde olduğunu fark edeceksiniz. Cüzdan bakiyeleriniz, işlem çizelgeniz, sipariş defteriniz, işlem çiftleriniz ve diğer araçların tümü tek bir sayfada görüntülenir. Tüm bunların bir araya toplanması ilk başta çok zor görünebilir, ancak aşağıdaki her bir bileşenin üzerinden geçeceğiz ve her şeyin bir sayfada olması, alışverişi bir esinti haline getiriyor.

IDEX değişimi

Öncelikle, başlamak için borsanın akıllı sözleşmesine para yatırmanız gerekir. Sağ üst köşede, yeni bir cüzdanı entegre etmenize veya borsa aracılığıyla bir tane oluşturmanıza olanak tanıyan bir hesap bırakma kutusu vardır. Bir tane oluşturmaya karar verirseniz, borsa sizin için bir özel anahtar ve bir Cüzdan Anahtar Deposu Dosyası üretir. İster yeni bir cüzdan oluşturuyor olun ister eski bir cüzdana erişiyor olun, borsada bir cüzdan açmak için dört seçeneğiniz vardır:

  1. Anahtar Deposu Dosyası: Özel anahtarınızı borsada oluşturduğunuz bir Ethereum adresi için bir KeyStore dosyası kullanarak veya başka bir şekilde doğrudan yükleyebilirsiniz..
  2. Manuel Olarak Girilen Özel Anahtar: Bir Ethereum adresinin fonlarının kilidini açmak için özel anahtarınızı manuel olarak girmeyi seçebilirsiniz..
  3. MetaMask: MetaMask cüzdanınızın kilidini açabilir ve borsa aracılığıyla ona erişebilirsiniz.
  4. Ledger Nano S: Ledger Nano S’nizi borsaya entegre edebilir ve doğrudan ondan para yatırabilirsiniz..

IDEX cüzdanlar

Donanım cüzdanı entegrasyonu, IDEX gibi merkezi olmayan bir değişim kullanmanın en büyük ek avantajlarından biridir. IDEX’te işlem yapmak için bir Ledger kullanmak, sizi kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırıları gibi risklerden korur. Meta Mask sizi kimlik avı saldırılarından koruyacak, ancak kötü amaçlı yazılımlardan koruyacaktır. EtherDelta DNS saldırısı bize gösterdi, özel anahtarlarınızı manuel olarak girmeniz, paranızı kimlik avına açık hale getirir ve paraya erişim için en savunmasız seçenektir.

Paranızı borsada elinize aldığınızda, bunları borsanın akıllı sözleşmesine yatırmanız gerekir. Aptalca bir ekstra adım gibi görünüyor, ancak aslında bu sizin lehinize, çünkü bu akıllı sözleşme siz işlem yaparken paranızı güvende tutar ve borsanın işlemleri doğrudan ağa yayınlamasına izin verir. Sayfanın üst kısmındaki Hızlı Bakiyeler sekmesi aracılığıyla cüzdanınızdan borsaya para yatırabilir ve bu işlem için gaz fiyatını boş zamanlarınızda ayarlayabilirsiniz..

IDEX Hızlı Dengesi

Borsada paranız olduğunda ticarete başlayabilirsiniz. IDEX, piyasa / limit emirleri oluşturmanıza izin verir ve diğer DEX’lerden farklı olarak, işlemleri benzin ödemeden iptal edebilirsiniz..

IDEX’in merkezi olmayan çevreden ayrıldığı yer burasıdır. IDEX’teki işlemleri fazladan ödeme yapmak zorunda kalmadan iptal edebilirsiniz çünkü tüm işlemler borsanın kendisi tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir ticarette imzaladığınızda, bu ticareti yapmayı kabul edersiniz, ancak borsanın akıllı sözleşmesi onu ağa yayınlamaktan sorumludur, bu nedenle işlem madenciliğe gönderilinceye kadar borsadan bunu iptal etmesini isteyebilirsiniz..

Daha önce EtherDelta’da bir sipariş doldurmayı denediyseniz, bu işlemin başarısız olma riskini alırsınız. Bazen siparişler birden fazla tarafça talep edilir ve emir defteri ağda bir işlem tamamlanana kadar güncellenmediğinden, eski bir emir defteri, kullanıcıların önceden doldurulmuş emirler üzerinde işlem yapmaya çalışmasına neden olabilir. IDEX’in sistemi, bir sipariş tamamlandıktan sonra sipariş defterini gerçek zamanlı olarak güncelleyerek bu sorunu giderir. Bu model, kullanıcılara merkezi bir borsada bulabilecekleri yeni güncellenmiş bir sipariş sisteminin rahatlığı ile kullanıcı kontrollü fonların avantajını sunar..

IDEX Hesap Güvenliği

Genel olarak, merkezi olmayan borsalar, merkezi borsaların tasarım gereği destekleyemediği güvenlik meraklılarına sahiptir. IDEX bir istisna değildir. Borsa, Ethereum ağında bir düğüm olarak çalışır, bu nedenle bir blockchain ağının kullanıcıları için gerektirdiği tüm güvenlikle tamamlanır..

Ayrıca, borsanın akıllı sözleşmeleri, özel anahtar onları taşımak için bir işlem imzalayana kadar fonları kilitli tutar. Paranızı borsada tutabilir ve merkezileştirilmiş fonlarla çok kez gördüğümüz gibi, tehlikeye atılması konusunda ter dökmeyebilirsiniz. Nedeni, bir bilgisayar korsanı için fonlardan yararlanmakta merkezi bir başarısızlık noktası yoktur. Tüm fonlar Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerde tutulur, bu nedenle IDEX kullanıcı fonlarını bir tanesinde tutmadığından birinin cüzdan rezervine girme tehdidi yoktur..

Ledger Nano S entegrasyonu, IDEX’in önemli avantajlarından bir diğeridir ve borsanın genel merkezi olmayan yapısıyla birlikte alındığında, piyasadaki en güvenli ticaret deneyimlerinden birini sağlar..

Güvenlik açısından endişelenmeniz gereken tek şey, IDEX’in alan adı hizmet sağlayıcısının güvenliğinin ihlal edilmesi ve bir bilgisayar korsanının URL’sini ele geçirmesidir.. Bunun Ether Delta’ya olduğunu gördük, ancak böyle bir şey olursa, gizli anahtarlarınızı sahte web sitesine manuel olarak girmediğiniz sürece paranız güvende olacaktır.IDEX pazarları

IDEX Ticaret Çiftleri

Daha önce gittiğimiz gibi, borsa yalnızca Etherum ve ERC20 tokenleri ile ilgileniyor. Bu nedenle, Ethereum ailesi dışındaki hiçbir şeye erişiminiz olmayacak, ancak bu size yine de birçok seçenek bırakıyor.

Ayrıca, EtherDelta gibi, IDEX de genellikle merkezi borsalara girmeden önce ICO’larını aktif hale getiren tokenler içerir ve bir şey daha yüksek hacimli bir borsaya çarpmadan önce erken giriş yapmanızı sağlar..

IDEX Ücretleri ve Limitleri

IDEX, piyasa yapıcılar (sipariş defteri için yeni bir sipariş oluşturarak likidite yapanlar) için% 0,1 ve alıcılar için (halihazırda kitapta yer alan bir siparişi doldurarak likidite alanlar)% 0,2 ücret almaktadır. Alıcılar ayrıca bir işlem için gaz ücretini ödemekten sorumludur, bir süreç IDEX, kendi SSS sayfası:

“Piyasayı alanlar, her ticaretle ilişkili gaz ücretlerini karşılamaktan sorumludur. Tasarımımız göz önüne alındığında, borsa, ticareti ağa gönderirken eter olarak fiyatlandırılan bu gaz ücretini ödemeli ve ardından bunu piyasa alıcısının bakiyesinden düşmelidir. Jetonları eter ile değiştirirken, kesilen eth miktarı gaz ücretininkiyle eşleşir. Token karşılığında eter takas ederken, IDEX, ETH’deki varlığın fiyatına göre eşdeğer miktarda token çıkarır. Bu fiyat, son 10 işlemin ortalaması kullanılarak hesaplanır.

Ethereum gaz fiyatları artıyor ve bu ücret genellikle% 0,2’lik IDEX değişim ücretinden daha yüksek. Bu yüksek gaz fiyatları, kullanıcılarımızın maliyetlerini düşürmek amacıyla sipariş minimumlarını belirlememizi sağladı. “

Bu nedenle, ağ trafiğine bağlı olarak alıcı ücreti% 0,2’den fazla olabilir. Bu aynı zamanda, borsanın işlem ücretlerini verimli bir şekilde yönetebilmesi için tüm siparişlerin üreticiler için en az 0,15 ETH ve alıcılar için 0,05 olması gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, Ethereum ve benzer tokenler için minimum 0,04 ETH para çekme miktarı vardır. IDEX’in ticaret veya para çekme limitleri yoktur.

IDEX Müşteri Desteği

Değişim, kullanıcıların ve destek ekibinin soruları ve endişeleri yanıtlayabileceği bir sohbet kutusu içerir. Değişim SSS sayfası oldukça kapsamlı ve kapsamlı. IDEX’in kurucuları Alex ve Phil Wearn da projenin alt dizini ve genellikle müşterilerin sorularına ve şikayetlerine anında yanıt verir.

Sitede ayrıca bir İletişim Formu ekibe ulaşmak ve bir bağlantı için IDEX’in Telgrafı.

IDEX Topluluk Duyarlılığı

IDEX çok uzun süredir ortalıkta olmadığından, destekçilerinden oluşan topluluğu hala büyümekte ve merkezi rakiplerin boyutuna yakın hiçbir yerde yok.

Bununla birlikte, borsa son zamanlarda 50.000 kullanıcıyla bir kilometre taşına ulaştı ve 5 ay önce başlatılan bir DEX için etkileyici bir işaret. Dahası, IDEX’i sık sık kullanan çoğu kullanıcı deneyim konusunda olumludur ve bazıları bunun EtherDelta’ya çok daha iyi bir alternatif olduğunu söylüyor.

Sonuç

Tüm ölçülere göre IDEX, EtherDelta’nın daha çekici küçük kardeşi olarak artan itibarını sürdürmektedir (belki de IDEX aslında EtherDelta’yı geride bıraktığından, burada yaş için çok az şey geçerlidir. Işlem hacmi). İki katmanlı işlem uzlaştırma modeli, EtherDelta’nın sistemini rahatsız eden aynı tuzakları aşar ve genellikle daha kolay, daha az sinir bozucu bir ticaret deneyimi sağlar..

Yine de bu modelin dezavantajları var, yani değişimi tamamen güvensiz kılıyor. Hâlâ özel anahtarlarınızı kontrol ediyorsunuz, ancak işlemin son adımını biraz merkezileştirerek sizin adınıza takas gerçekleştirmesi için borsaya güveniyorsunuz. Neyse ki, IDEX tanıttı AURA jetonu ve yeni stake etme modeli Bu sorunu çözmek için, 2018 ilerledikçe borsanın daha da ademi merkeziyetçi hale gelmesini bekleyin..

Ethereum destekli herhangi bir DEX gibi hala Ethereum blok zincirine bağlı ve ağ sorunları olduğunda kullanıcılar sorunlarla karşılaşabilir. Bununla birlikte, dikkate alınan her şey, IDEX’in tasarımı bir DEX için ağ tıkanıklığının neden olabileceği sorunların çoğunu azaltır ve kullanıcı deneyimi / arayüzü rakiplerinden daha temizdir. IDEX, merkezi olmayan değişim alanında yükselen bir yıldızdır ve EtherDelta’yı seviyorsanız ama onu kullanmaktan bıkmışsanız, kesinlikle denemeye değer.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me