Farkında olmayabilirsiniz, ancak ne zaman geleneksel bir sözleşme imzalarsanız, yine de bir risk alırsınız. Diğer taraf teslim etmeyebilir. Bir ifşa etmeme anlaşmasını ihlal edebilirler. Belki maaş çekinizi almadınız. Her şeye rağmen, adliyeye gitmeniz ve bin avukat ücretini ödemeniz gerekiyor. olasılık adaleti sağlamak.

Paranoyak ses mi? Düşündüğünden daha yaygın. En azından Tüm hukuk davalarının% 47’si 26 ABD eyaletinde yapılan bir araştırmaya göre sözleşmeye bağlıdır.

Neyse ki blockchain sadece finansal işlemlerimizde devrim yaratmadı. Hukukta da bir atılım yaptı.

Peki Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır??

Akıllı bir sözleşme, kağıt üzerindeki öncülünden farklı değildir. Mülk, hizmet ve para birimi alışverişinde bulunmanıza yardımcı olur. Ancak, zorlukla uygulanabilen kağıt yığınının, zar zor birbirine zımbalanmasının aksine, bu sözleşme kendi kendine çalışan bir belgedir..

Gerçekte akıllı sözleşmeler tam olarak “yeni” değildir. Bu terim, 1994 yılında Nick Szabo tarafından icat edildi. Hem hukuk hem de bilgisayar bilimi uzmanı olan münzevi Szabo, ilk günden beri kripto para birimiyle ilgileniyor (Bit Gold katkısına bakın). Akıllı sözleşmelerle, geleneksel olarak sözleşme uygulayıcı rolünü oynayan aracıyı görevden almak istedi. Bunun yerine, akıllı sözleşmelerin bir satış makinesi gibi olmasını öngördü..

Bir otomat makinesinin prosedürünü düşünün – yapabileceğiniz en basit işlem budur. Ne istediğinize karar verirsiniz ve makineye para eklersiniz. Düğmeye tıkladığınızda veya aynı değere sahip öğe için kodu girdiğinizde, makine bunu otomatik olarak serbest bırakır. Akıllı sözleşmeler aslında aynı şekilde çalışır. Bu sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında kendilerini otomatik olarak uygular.

Akıllı sözleşme fikrini ortaya atan Nick Szabo

Nick Szabo

Bu şekilde, ilgili kişiler yalnızca sözleşmeye doğrudan dahil olanlar olacaktır. Bir avukata, notere veya başka bir aracıya gerek yoktur.

Akıllı sözleşmeler blok zincirlerine kodlanmıştır, bu nedenle de merkezi değildirler. Bu, süreci basitleştiren ve aracıyı dışarı atan şeydir. Uygulayıcı artık kanun olduğundan, sözleşmenin doğru bir şekilde yürütülmesini sağlamak için bir avukata ihtiyacınız yoktur. Hatta bazı insanlar, her bir tarafın fon veya iş transferi yapmadan önce imzalamasını isteyen bir çoklu imza (kısaca çoklu imza) bileşeni bile ekler. Çoklu imza bileşeniyle bile, sözleşme ilgili tüm taraflar arasında gidip gelirken bekleme süresini kısaltabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca baş ağrısını ve üçüncü taraf tarafından dolandırılma riskini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda süreç daha hızlı hale gelir.

Sözleşme her iki tarafça yazıldıktan ve imzalandıktan sonra, blockchain sistemindeki bilgisayarlar tarafından izlenir. Çoğu durumda, sözleşmenin kendisi halka açıktır ve ilgili taraflar sözde anonimdir (bundan sonra daha fazlası). Ek olarak, kodda belirli tetikleyiciler vardır. Örneğin, bir hizmet sağlayıcı nihai ürünü teslim ettiğinde, işveren kripto para birimi cinsinden ödeme yapmalıdır. İlk koşul tetiklendiğinde, fonlar otomatik olarak serbest bırakılır.

Ethereum: Kalem ve Kağıt

Peki, akıllı bir sözleşme yapmak veya imzalamak için hangi teknolojiyi kullanıyorsunuz??

Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum, günümüzde çoğu akıllı sözleşmenin temelini oluşturuyor.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin

Çoğu sözleşme, blok zinciri tabanlı bir platform olan Ethereum kullanılarak oluşturulur. Ethereum ilk olarak Rus-Kanadalı programcı tarafından önerildi Vitalik Buterin 2013’te ve 2015’te yayınlandı. Her sözleşme bir Turing-complete Ethereum Sanal Makinesi kullanılarak yürütülür. Evet, bunun ağız dolu olduğunu biliyoruz. Bu, temelde bu programın bir bilgisayarı simüle edebileceği anlamına gelir. Kendi başına düşünmez, ancak ifade edicidir. Her şeye, eğer / o zaman tarzında “karar verebilir”. Bu mantık, onu birçok değişkenle komutları çalıştırması ve yürütmesi gereken akıllı sözleşmeler için mükemmel hale getirir..

Bu, Ethereum’u para dağıtmak için basit mekanizmalar kullanan Bitcoin’den temelde farklı kılar. Ethereum, birden fazla adım gerektiren herhangi bir işleme daha uygun olma eğilimindedir..

Akıllı Sözleşme: Her Şeyin Geleceği?

Başlangıçtan beri, akıllı sözleşmenin dört temel faydasını şimdiden görebiliriz:

  • Bağımsızlık – Aracılara güvenmek zorunda değilsiniz. Bu, maliyetleri düşürür, verimliliği artırır ve üçüncü bir tarafın sahtekarlığını önler. Akıllı sözleşmeler merkezi olmadığı için, herhangi bir devlet kurumunun önyargısı konusunda endişelenmenize de gerek yok..
  • Güven – Bir kişiye güvenmenize gerek yoktur, güvenmeniz gereken tek şey sistemdir. Ve blockchain hakkında herhangi bir şey biliyorsanız, sistemin genel olarak doğru olduğunu bilirsiniz..
  • Güvenlik – Bu güvene bağlı. Şöyle düşünün: Bir hırsız paranızı almak isterse, banka hesabınıza girecektir. Ancak blok zinciri merkezi olmadığı için – saldıracak tek bir yer yok. Bir hırsız banka hesabınızı öylece ele geçiremez. Herhangi bir şeyi kontrol etmek için ağın% 51’inden fazlasını ele geçirmeleri gerekir. Blok zincirine kodlanmış akıllı sözleşmeler de aynı derecede güvenlidir.
  • Hız – Bu sözleşmeler yalnızca güvenli veya doğru değil, aynı zamanda hızlıdır. Ve bu sadece avukatlar ve noterler için bekleme sürelerini ortadan kaldırdığı için değil. Sözleşme blok zinciri tarafından izlendiğinden, sonuçlar neredeyse anında. Tamamen otomatik bir süreçtir.

Tüm bunlar, akıllı sözleşmelerin geleneksel sözleşmelere göre maliyet etkinliğini artırır. Ama hepsi bu kadar değil.

Tahmin edebileceğiniz gibi, akıllı sözleşmeler sadece finansal alanla sınırlı değil. Bunları devlet işleri, sağlık yönetimi, yüksek öğrenim kursu yönetimi, sigorta ve emlakta kullanabilirsiniz. Hizmetler için mal ticaretini gerektiren herhangi bir durum, teknik olarak akıllı sözleşmelerden iyi bir şekilde yararlanabilir..

Akıllı sözleşme mantığını açıklayan bir infografik

Akıllı sözleşmeler nasıl çalışır??

Ve bundan yararlanan sadece ABD ve Avrupa gibi gelişmiş ülkeler değil. Pasaport veya vize almanın haftalar yerine aylar alabildiği Hindistan gibi ülkelerdeki vatandaşlar bundan büyük ölçüde yararlanıyor. Uluslararası iş anlaşmaları aniden basitleştirildi – bu da dahil olan herkes için ticareti daha kolay ve daha kazançlı hale getiriyor.

Muhtemelen gelecekte herhangi bir işletmeye akıllı bir sözleşme eklenecektir. Küresel ölçekte.

Akıllı Sözleşmeler İş Başında

Hala akıllı sözleşmelerin vahşi doğada nasıl göründüğünden emin değil misiniz? İşte bir bakış:

Cumartesi gününüze çamurluk bükücüyle başlıyorsunuz. Bunun büyüleyici bir yolculuk olduğunu hiç söylemedik, değil mi? Tamponunuz çökmüş. Sigorta şirketinizi ararsınız ve hasarın fotoğrafını çekersiniz. Suçlu siz değildiniz – ama ayrıntılarına sahipsiniz. Sigorta acentesi bilgilerinizi ve kilitlenme verilerini blok zinciri tabanlı sistemlerine kaydeder ve bu da sözleşmenizde bir maddeyi tetikler. Bir uyarı alırsınız. Onarım maliyetleriniz tahmin edilir ve size desteklenen bir servis sağlayıcı verilir. Oraya git ve fatura halledilecek.

Yani araba dükkanına gidiyorsun. Mağazaya yeni bir tampon gerçekten geldi ve parçanın mülkiyeti mağazaya aktarıldı – tahmin ettiniz – akıllı bir sözleşme. Ne yazık ki, hava filtresi değiştirmelerinin sevkiyatı ertelendi, ancak endişelenmeyin. Mağaza teslim alınana kadar para tedarikçisine aktarılmaz. Akıllı sözleşmeler ve tedarik zinciri iş başında.

Devam edebiliriz, ama ana fikri anladığını düşünüyoruz.

Ne Yanlış Gidebilir?

“Akıllı sözleşmeler mükemmel olamaz! Ya birisi küçük bir hata için cezalandırılırsa? Kesinlikle hack’lenemez! “

Asıl endişe: Akıllı bir sözleşme, blockchain'de olmasına rağmen tamamen güvenli midir?

Akıllı sözleşmeler ne kadar güvenlidir?

İnsan hatası sistemin geçerli bir eleştirisi olsa da, akıllı bir sözleşme sizi bu konuda mutlaka mahkemeye götürmez. Fonlar serbest bırakılmayabilir veya bir işveren otomatik olarak iade edilebilir. İnsan hataları, blockchain üzerinde olacak ya da olmayacak.

Güvenlikteki kod hataları veya insan hatası (özel anahtarlarınızı başkasına vermek) da bilgisayar korsanlığı veya hırsızlığa yol açabilir. Kod o kadar karmaşık ki bazen sözleşmeler savunmasız bilgisayar korsanlarına.

Örneğin, ICO KICKICO 8 milyon dolar kaybetti Temmuz’daki akıllı sözleşme ihlalinden sonra. Ancak en dikkat çekici hack, hackerların 50 milyon dolarla kazandığı Haziran 2016’da DAO’da (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) meydana geldi. Bu, platformu daha güvenli hale getirmek için Ethereum Classic’in (ETC) Ethereum’a (ETH) bölünmesine veya sert çatallanmasına yol açtı..

Bunlar oldukça ağır meblağlara benziyor – ama gerçekten öyle mi? 2017’de ABD’deki tüketiciler neredeyse kaybetti 17 $ milyar sadece kimlik hırsızlığından. (Tabii ki yakında blockchain teknolojisiyle de kimliğinizi koruyabilirsiniz.)

İnsan zayıflığına rağmen, blockchain ve akıllı sözleşmelerin geleneksel sistem sorunlarımızın cevabı olması muhtemeldir. Blockchain teknolojileri hala daha fazla koruma sunuyor. Normal bir asma kilit ile bir Schlage sürgü arasındaki fark… veya hiç kilidinin olmaması.

İyi, ama sınır yok mu? Hepsi herkese açıksa, hassas verileri depolamanın bir yolu yoktur. “

Bu doğru – ama uzun sürmez.

Gizlilik ve “gizli sözleşmeler” ile mücadele eden en az iki büyük proje var – Enigma ve Wanchain. Gizli bir sözleşme, hassas verilerin, blockchain teknolojisi kullanılarak doğrulanmış olsa bile güvenli bir şekilde depolanmasına izin veren akıllı bir sözleşmedir. Wanchain, kullanıcı gizliliğini korumak için akıllı sözleşme işlemleri için halka imzaları ve tek seferlik adres nesillerini kullanır. Bu, kimlikleri anonim tutar.

Akıllı sözleşmelerle sorunlar ortaya çıktıkça çözümler de ortaya çıkıyor. Bitcoin veya akıllı sözleşmelerden bahsederken, Szabo, Satoshi ve Buterin, verimsiz bir finansal sistemi yükseltmekle ilgilendi. Çözümün Ethereum akıllı sözleşmelerinde mi yoksa başka bir platformda mı yattığına bakılmaksızın, temel blok zinciri teknolojisi FinTech’in geleceği için çok önemlidir..

Akıllı sözleşmeleri özelleştirmek için ayarlanmış bir blockchain projesi olan Engima'nın ekran görüntüsü.

Enigma ana sayfasından bir ekran görüntüsü.

Şu an için

Aslında, akıllı sözleşmelerle ilgili en büyük sorun aslında akıllı sözleşmelerle ilgili değildir. Sorun, birçok hükümetin onları anlamaması ve onları nasıl düzenleyeceğini bilmemesidir. Ama bu değişiyor. ABD’nin Tennessee eyaleti fatura geçti bu yıl akıllı sözleşmelerin yasal olarak bağlayıcı olduğunu kabul etmek. Kanada da işin içinde. 2018’in başlarında, denemeler akıllı hükümet sözleşmelerini kullanmak. Avantajlar daha belirgin hale geldikçe, dünyanın geri kalanı işe yaramaz..

Ama neden yetişmelerini bekleyesiniz? Akıllı sözleşmeleri bugün kullanmaya başlayabilir ya da kendiniz kodlamayı öğrenebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me