Yavru kedi

CryptoKitties nedir? Blockchain Koleksiyonluk Kediler Hakkında Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Geçtiğimiz Aralık ayında, yeni bir oyun blockchain dünyasında trend olan bir moda haline geldi. Tahsil edilebilir CryptoKitties, kullanıcıların blok zincirinde benzersiz, sevimli çizgi kediler satın almalarına, sahip olmalarına ve ticaret yapmalarına izin verdi. CryptoKitties lansman sırasında o kadar başarılıydı ki Ethereum ağını yavaşlattı. Lansmandan sadece birkaç gün sonra, kullanıcılar bu koleksiyon kedilerine 1 milyon dolardan fazla para harcamıştı..

CryptoKitties ile ilgili harika olan şey, bir gösteri olmalarıdır. Elbette, kendi başlarına eğlenceli ve sevimliler. Bununla birlikte, dijital varlıkları ticaret ve güvence altına almak için blockchain potansiyelini de gösterirler. CryptoKitties’in yaratılmasının arkasındaki itici ilke buydu. Teknik incelemede, kurucular çoğu blockchain projesinin ödemeler üzerindeki dar odağını tartışıyor. Sonunda, CryptoKitties’in insanlara bir blok zincirinin neler yapabileceğine dair vizyonlarını genişletmelerine yardımcı olacağını umdular..

Para Birimi Değil, Varlık

Çoğu blok zinciri projesi bir kripto para birimi ile başlar. Bunlar, bir projede bir miktar fayda değerini veya hatta bir şirketteki bir hisseyi temsil eden alınıp satılabilir tokenlerdir. Token teklifleri, yeni girişimler için inanılmaz derecede başarılı bir bağış toplama aracı haline geldi. Bazı durumlarda, minimum uzmanlığa veya yol haritasına sahip projeler milyonlarca dolar toplayabileceği için çok başarılı.

CryptoKitties bir para birimi değildir. Bunun yerine, blockchain varlıklarıdır. Diğer çoğu simgeye benzer şekilde yapılandırılmışlardır. Ancak, büyük bir farkları var. Her bir CryptoKitty benzersizdir ve değiştirilebilir olmaları amaçlanmamıştır. Değişebilirlik bir para birimi için anahtardır. Bu, bir doların bir dolar olduğu anlamına gelir, nereden aldığınız, hangi yılda basıldığı veya siz almadan önce nerede olduğu önemli değil. Değerleri var çünkü biz onların değeri üzerinde anlaşıyoruz.

cryptokitties açık artırması

Değiştirilemeyen belirteçler, değer yaratmak için benzersizliklerine ve kıtlıklarına güvenir. Her CryptoKitty, benzersiz özelliklere sahip bir ERC-721 belirtecidir. Bu benzersiz özellikler, CryptoKitty’nin fenotipi ve genotipi olarak koda yazılır. Başka bir deyişle, CryptoKitty’nin görünümünü ve diğer özelliklerini belirleyen genetik bilgileri doğrudan ERC-721 jetonunun koduna yazılır..

Fenotip ve genotip kombinasyonları, dört milyar olası CryptoKitty olduğu anlamına gelir, bu da sahip olduğunuz CryptoKitty’nin dünyada benzersiz olmasını sağlar..

Ethereum üzerine inşa edilmiştir

Oyun, kendi blok zincirini oluşturmak yerine Ethereum ağını kullanıyor. Akıllı sözleşmeler, CryptoKitty oluşturma ve ticaretinin her yönünü yönetir. Sonuç olarak, bir CryptoKitty oluşturulduktan sonra değiştirebilecek, kaldırabilecek veya başka şekilde değiştirebilecek merkezi bir otorite yoktur. ERC-721 jetonunun sahibi olan kişi kediye sahiptir ve onu tutabilir, çiftleşmesine izin verebilir veya istediği zaman takas edebilir.

Ethereum üzerine kurulu olduğu için CryptoKitties, tüm işlemler için ödeme olarak Ether’i kullanır. Fiat para birimi ile CryptoKitties satın almak henüz mümkün değil. Gelecekte, geliştirme ekibi itibari ödeme seçenekleri sunmayı umuyor.

CryptoKitties’e sahip olmak ve ticaret yapmak, Ethereum cüzdanınız için bir tarayıcı entegrasyonu kullanmanızı da gerektirir. MetaMask bunu yapmak için en kolay seçenektir. CryptoKitty akıllı sözleşmesi ile doğrudan iletişim kuran kod yazmak mümkündür. Bununla birlikte, çevrimiçi kullanıcı arayüzünü kullanmak ve yavru kedilerinizi görüntülemek için MetaMask yüklemeniz ve CryptoKitty jetonlarını o cüzdanda tutmanız gerekir..


Yeni Kediciklerin Geldiği Yer

Genesis kedisi 2 Aralık 2017’de doğdu ve evlat edinildi. O zamandan beri her 15 dakikada bir yeni bir kedi doğdu. Bu, Kasım 2018’e kadar devam edecek ve bu noktada yeni nesil sıfır CryptoKitties olmayacak. Göre beyaz pa-mırlamak (evet, bu belgenin gerçek başlığı), sadece 50.000 gen-0 kedicik var olacak.

CryptoKitties, sıfır kuşak kedilerinin dışında birbirleriyle de üreyebilir. Herhangi bir kedicik, üreyen bir çift için bir baba veya bir kadın olabilir. Kadının sahibi yeni doğan CryptoKitty’yi alacak. Bu kedicik, ebeveynlerinin genetik özelliklerine (evet, bu da bir yazım hatası değil) sahip olacak, ancak aynı zamanda bazı beşiklerde de rastgele varyasyonlara sahip olacak. Bu rastgele mutasyonlar, ana özelliklerinden daha nadir olabilir. Çok nadir durumlarda, özel sanat eserleri olan “süslü bir kedi” doğabilir.

kripto para yetiştirme

Kaç CryptoKitties olabileceğine dair teorik bir sınır yoktur. İki kedi yetiştirmenin işlem ücretlerini ödemeye razı olduğunuz sürece, yeni bir tane yaratabilirsiniz..

Zamanla ender beşiklerin yetiştirilmesi için bir pazar ortaya çıktı. CryptoKitty’nizi başka bir kişinin kedisiyle beslemek istiyorsanız, muhtemelen o sahibe bir siring ücreti ödemeniz gerekecektir. Ayrıca artık daha önce hiç yetiştirilmemiş “bakire” kedicikler, özellikle de gen-0 bakireler için bir pazar var.

Blockchain Sanatı?

Dijital koleksiyonlarda ve benzersiz varlıklarda yaşanan bu patlama şu soruyu gündeme getiriyor: Bu sanat mı?

Cryptokitties güzel ve sevimli. Yine de, kıt oldukları için benzersiz ve değerli olmaları bakımından sanata benzerler. Bu, özellikle özel sanat eserleriyle gelen ve daha da nadir görülen süslü kediler için geçerlidir..

Blockchain sanatı ve dijital kıtlık, yükselen bir trend. Sanatçıların, parçalarının orijinalliğini ve kaynağını güvence altına almak için blockchain’i kullandığını hayal etmek mümkün. CryptoKitties, blockchain’de yereldir. Ancak bu, sanat olmadığı anlamına gelmez.

Sonuçta, CryptoKitties’in yaratıcıları buna oyun diyor ve sanatsal yönüyle ilgilenmiyor gibi görünüyorlar. Bunun yerine, projenin arkasındaki şirket, insanların blockchain hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmanın eğlenceli bir yolu olduğunu düşünüyor. Tıpkı Mayın Tarlası’nın insanları bilgisayarlarla tanıştırması gibi, Flash oyunlar insanlara interneti gösterdi, Farmville insanları sosyal medyaya getirdi ve Angry Birds insanlara akıllı telefonları öğretti.

Teknik Öğeler: CryptoKitty Akıllı Sözleşmesi

CryptoKitties, bir çekirdek sözleşmenin modüler yapısına ve diğer akıllı sözleşme kitaplıklarına dayanır. Temel sözleşme, tüm kedicikler için sahiplik ve sahiplik aktarımını izler. Ayrıca yeni CryptoKitties gönderme onayını da kontrol eder. Bunun ötesinde, diğer tüm işlevler, kütüphanedeki diğer sözleşmeleri çağıran ana sözleşmedeki işaretçilerden gelir..

Diğer sözleşmelerde üreme, genetik ve müzayedeler yer alır. Daha önce belirtildiği gibi, tüm işlevler, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerle doğrudan etkileşime girerek herkes tarafından kullanılabilir. Ancak çoğu kullanıcı için MetaMask ve CryptoKitties’in sezgisel çevrimiçi kullanıcı arayüzünü kullanmak en kolay yoldur.

CryptoKitties Nasıl Satın Alınır

CryptoKitty almanın en kolay yolu, web sitesinde açık artırmada bir tane satın almaktır. Kediciklerin benzersiz özellikleri olabileceğinden, her biri farklı bir fiyata satılır..

CryptoKitty satın almadan önce Ether’e ihtiyacınız olacak. Çoğu büyük borsalarda itibari para karşılığında satın almak kolaydır. Bitfinex, Coinbase, Kraken, GDAX veya Gemini’nin tümü fiat alacak.

Ardından, MetaMask tarayıcı uzantısını edinin ve bir MetaMask cüzdanı kurun. ETH’nizi MetaMask cüzdanınıza aktarın. Ardından, kaydolmak ve bir kedi için teklif vermek için CryptoKitties web sitesindeki talimatları izleyin..

CryptoKitties Nasıl Saklanır

Tarayıcıda görüntüleyebilmek ve takas edebilmek istiyorsanız CryptoKitties’lerinizi MetaMask cüzdanınızda tutabilirsiniz..

Yavru kedilerinizi soğuk depoya koymak isterseniz, Ledger Nano S, ERC-721 jetonlarını saklayabilir.

Takım: Axiom Zen

CryptoKitties’in arkasındaki ekip Axiom Zen’dir. Sanal gerçeklik ve blok zinciri gibi teknolojinin son noktasında her türlü projeyi yaratırlar. CryptoKitties, girişimlerinden sadece biri.

CryptoKitties için fon akışı, blok zinciri alanında benzersizdir. Axiom Zen, müzayedede nesil sıfır kedicikleri satıyor ve gelirleri elinde tutuyor. Bununla birlikte, resmi pazarda gerçekleşen her işlemde küçük bir yüzde (% 3,75) yaparlar. Bu yıldan sonra, tüm sıfır nesil kedicikler gitmiş olacak ve devam eden gelir pazardaki işlemlerden gelecektir..

Bu, pazarı kullanmanın gerekli olduğu anlamına gelmez. Axiom Zen’e bir kuruş ödemeden resmi pazar dışında CryptoKitties ile pazarlık yapabilir ve ticaret yapabilirsiniz. Akıllı açık artırma sözleşmesi, işlem yapmak için yalnızca yararlı ve güvenilir bir seçenektir.

Zaman çizelgesi & Yol haritası

Aralık 2017’deki lansmanından sonraki ilk haftada, platformun 60 binin üzerinde kullanıcısı, 100 binin üzerinde kedi ve 5 milyon dolarlık satış vardı. O hafta CryptoKitties, Ethereum ağ trafiğinin% 25’ini oluşturuyordu..

Ertesi hafta, 150.000 kullanıcıya ulaştı ve 15 milyon doları aştı.

cryptokitties yol haritası

2018’de bir CryptoKitties mobil uygulaması, tam web sürümünün bazı işlevleriyle birlikte piyasaya sürülecek. Proje ayrıca bu yıl itibari para birimlerini kabul etmeyi hedefliyor. 2018’in sonunda, tüm sıfır nesil kediler doğmuş olacak.

Sonuç

CryptoKitties’in bir moda olduğunu düşünüyor olsanız da, gerçek şu ki, insanları blok zinciri ile tanıştırmada ve hangi blok zincirinin para biriminin ötesinde kullanılabileceği olasılıklarını genişletmede etkili oldu. CryptoKitties, haber kapsamı ve kitlesel benimseme açısından en başarılı blockchain projelerinden biri olarak blockchain tarihinde önemli bir rol oynadı. Tek başına bu, CryptoKitties’i bundan yıllar sonra değerli bir koleksiyoncu öğesi haline getirmelidir, bu tür koleksiyon ürünleri pazarı önümüzdeki yıllarda çökerse bile.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me