Essentia Blok Zinciri Çerçevesi Nedir | Başlangıç ​​Kılavuzu

Essentia blok zinciri çerçevesi, birden çok blok zinciri platformunda kullanıcı gizliliğini, verilerini, kimliğini ve varlıklarını korumak için merkezi olmayan bir çözümdür. Bu bir ilk kullanım durumu sağlarken, Essentia projesi çerçevenin daha da geliştirilmesinin, merkezi olmayan sistemler arasında daha derin etkileşim seviyeleri getireceğini öngörüyor..

Burada Essentia blok zincirinin ayrıntılarını ve ne işe yaradığını inceleyeceğiz. Bu kılavuzda şunları ele alacağız:

Essentia Blockchain Çerçevesi Nedir?

Essentia, merkezi kimlik yönetimi modelinin temelden bozulduğunun kabulünden doğdu. Mevcut merkezi olmayan araçları kullanmak da dahil olmak üzere herhangi bir yeni hizmete her kaydolduğumuzda, kişisel bilgilerimize erişen başka bir şirket veya kuruluşla anlaşırız..

Snowden ifşaatları, Facebook / Cambridge Analytica skandalı ve Equifax hack gibi yüksek profilli olaylar, verilerimizi korumak için şirketlere olan inancı yavaş yavaş aşındırdı. Gizlilik, artık birçok insan için büyük bir endişe kaynağıdır ve ABD vatandaşlarının büyük çoğunluğu artık kayıtlarının çeşitli hizmet sağlayıcıların elinde güvende kalacağına çok az güven duyduklarını veya hiç güvenmediklerini söylemektedir..

Gizlilik, Pew Research ile ilgilidir

Essentia Çözümü

Essentia blockchain çerçevesi, tüm kullanıcılara, teknik olarak en az düşünenlere bile, verilerine erişim üzerinde kontrol sağlamayı amaçlamaktadır. Proje, çözümün ademi merkeziyetçilik olduğunu açıkça ortaya koyarken, aynı zamanda mevcut ortamın son kullanıcılar için farklı platformlar, belirteçler ve arayüzlerle parçalanmış olduğunu da vurguluyor..

Basitçe söylemek gerekirse, Essentia, mevcut merkezi olmayan çözümler arasında yer alan bir ara katmandır. Kullanıcı verilerini ve kimliğini koruyan bir ağ geçidi görevi görür. Essentia ile bağlantılı merkezi olmayan platformlara erişmek için bu katmanı kullanarak, kullanıcılar anonim, takma ad veya halka açık olarak hareket etmeyi seçebilirler. Diğer platformlarla hangi verilerinin paylaşılacağı ve platformun kullanıcının ifşa etmeyi seçtiği verileri nasıl paylaşabileceği tamamen kullanıcıya bağlıdır..

Gizlilik protokolünün kapsamı sadece isim veya doğum tarihi gibi kişisel verilerle sınırlı değildir. Essentia, masaüstü bilgisayarlar, dosyalar ve belgeler, yazılımlar, cüzdanlar ve oturum açma işlemleri dahil olmak üzere daha geniş bir kapsamı kapsamayı amaçlamaktadır..

Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği tarafından getirilen yasal gereklilikler doğrultusunda kullanıcılar ayrıca “unutulma haklarını” kullanmak. Essentia ile dilediğiniz her şeyi platformdan silebilirsiniz..

Essentia, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir işletim sistemi üzerinde çalışan, tohumlarına herhangi bir cihazdan erişebilen kullanıcılar ile çevrimiçi veya çevrimdışı çalışmayı hedefliyor. Dahası, Essentia blockchain kullanıcısının bir insan olması gerekmiyor. Kullanıcılar ayrıca sunucular veya bir IoT cihazı gibi makineler olabilir.

Proje, diğerleri arasında Bitcoin, Ethereum, Storj, Idex ve Bitfinex dahil olmak üzere mevcut birçok büyük blok zinciri ve kripto platformunu zaten entegre etti..


Essentia blockchain entegrasyonlarının anlık görüntüsü

Essentia blockchain entegrasyonlarının anlık görüntüsü

Essentia Nasıl Çalışır?

Essentia blockchain kullanıcıları, akıllı telefon, tablet veya bilgisayar kullanarak her yerden erişilebilen ve MacOS, iOS, Window, Linux ve Android gibi işletim sistemlerinde kullanılabilen tek bir çekirdeğe sahiptir. Essentia blok zinciri çerçevesine erişmek için, kullanıcıların bir düğüme bağlanarak veya yazılımı yerel olarak kendi makinelerinde çalıştırarak bir kök kimliği (ESS-ID) oluşturması gerekir..

Bir kullanıcı, verileri, kimlikleri veya hizmetlere ve dApp’lara erişimleri imzalayabilen, doğrulayabilen, şifreleyebilen ve şifresini çözebilen bir anahtar çifti alacaktır. Üçüncü taraf kimlikleri ve oturum açma bilgileri alt kimlikler olarak eklenir, böylece ESS-Kimliği her şeyi bir arada tutan bir tür anahtarlık görevi görür. ESS-ID için kurtarma tohumu, güvenli bir şekilde depolanması gereken anımsatıcı sözcüklerin bir listesidir. Tüm veriler şifrelenir ve merkezi olmayan Essentia blok zinciri ağında saklanır.

Essentia Bileşenleri

Essentia blockchain, hibrit bir PoW / PoS metodolojisi aracılığıyla fikir birliğine ulaşan modüler bir ağdır. Sistemin üç ana bileşeni vardır:

  • Özler, Essentia ağı üzerinde etkileşime giren varlık gruplarıdır. Bireyler, şirketler, gruplar veya kuruluşlar olabilirler. Etkileşimler alt kimlikler, izinler ve akıllı sözleşmeler tarafından yönetilir.
  • Sinerjiler, PoS mutabakatıyla yönetilen sistemin farklı platformları, kaynakları ve modülleri arasındaki etkileşimleri sağlar. Bu modül, daha yüksek verim elde etmek için parçalama kullanır.
  • PoW madencileri, bazı durumlarda madencilik havuzlarında gruplandırılmış yeni bloklar oluşturur.

Bu son derece üst düzey bir özettir. Essentia blok zincirinin temelini oluşturan çok sayıda teknik ayrıntı var, bu kılavuzda özetlenemeyecek kadar fazla. Ayrıntılara dalmak isteyenler için şunu söylemek yeterli: Beyaz kağıt ve tasarım kağıdı oldukça kapsamlı açıklamalar sağlayın.

Coin Temini

Essentia blok zincirinin madeni para, şu anda bir ERC-20 jetonu olan ESS jetonudur. Essentia sisteminin ekstra depolama gibi premium özelliklerine erişmenin yanı sıra bir madencilik ödülü olarak hizmet veren bir yardımcı program jetonudur..

Essentia ana ağının 2018’in 4. çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyordu. Bununla birlikte, proje kısa süre önce lansmanın daha ileri testler yapılırken ertelendiğini duyurdu. Ana ağ canlı hale geldiğinde, token sahiplerinin ESS ERC-20 tokenlerinin ESS coinlerine atomik bir takas başlatması gerekecek ve bu işlem Essentia blockchain masaüstü uygulamasında yapılabilir.

Yazma sırasında dolaşımda 787 milyon olan toplam 1.755.313.373 ESS token arzı var..

Yol Haritası ve Ekip

Essentia, özel bir satışta 23,5 milyon dolar topladıktan sonra Haziran 2018’de halka açık bir ICO yürüttü. ICO başarılı oldu ve mevcut tüm tokenlerin yüzde 40’ını satarak 25,5 milyon dolarlık hedefine ulaştı. ICO sırasında, proje zaten ESS çerçevesinin ilk betasını çalıştırıyordu..

Post ICO Essentia blockchain, daha fazla sistem geliştirmeye odaklandı, bir genel beta testi başlattı ve masaüstü ve mobil uygulamalar için yayınladı. Ekip ayrıca hükümet ve kuruluşlar için Essentia’nın sürümlerini geliştirmek için çalışıyor..

Bir sonraki önemli kilometre taşı, tarihi belirsiz kalan ana net lansman olacak. Cüzdanlar ve uygulamalarla daha fazla entegrasyon da olacak. Jaxx ve Exodus’tan Essentia blogunda bahsedilmektedir. 2019’un ilk yarısında bir geliştirici konferansı gerçekleşecek.

Essentia Blockchain Ekibi

Projeyi Amsterdam merkezli EssentiaOne adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş yürütüyor. Essentia blok zincirinin kurucuları Matteo Gianpetro Zago (Proje Lideri), Mirco Mongiardino (Ürün Lideri) ve Vladimir Holubovych (Operasyon Lideri) ‘dir..

Zago ve Holubovych, Mobilife + dahil olmak üzere daha önce kurulmuş şirketler ve Zago, Bitcoin Vakfı’nın bir üyesi olarak hizmet vermektedir. Mongiardino’nun dijital pazarlamada bir geçmişi var.

Essentia blockchain ekibi

Essentia blockchain ekibi

Projede ayrıca RSK Labs ve Dropbox’ta erken bir yatırımcı olan Moe Levin ve Avrupa Komisyonu danışmanı Erik Van Der Staak da dahil olmak üzere güçlü bir danışman ekibi var..

Ticaret Geçmişi

Haziran 2018’deki halka açık satıştan bu yana ESS token fiyatlarında kayda değer bir artış veya düşüş olmadı. Jetonun değeri aylar boyunca istikrarlı bir şekilde azaldı.

Bununla birlikte, Essentia daha küçük projelerden biridir, bu nedenle genel piyasa trendini bozmasını beklemek mantıksız olacaktır. Ana net lansmanı, ne zaman olursa olsun, token değerinde bir yükseliş görebilir.

Rakipler

Essentia, veri gizliliğine odaklandığından, Monero gibi gizlilik paraları ile doğrudan karşılaştırılamaz. Bu nedenle, daha iyi bir karşılaştırıcı, diğer gizlilik protokolleri olacaktır. Enigma bir örnektir. Ancak Enigma, akıllı sözleşme işlemlerine gizlilik getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, temelde yatan teknoloji oldukça farklıdır. Enigma, şifrelenmiş işlem bilgilerini birden çok düğüme bölerek blok zinciri işlemlerini güvence altına almak için çok taraflı hesaplama kullanır. Essentia, kimlikleri ve oturum açma bilgilerini güvende tutmak için kullanıcıların özel anahtarının güvenliğine güvenir.

MaidSafe başka bir benzer projedir ancak dosyaları korumayı amaçlamaktadır.

ESS Nereden Alınır

ESS tokenleri şu anda çok sayıda borsada mevcut değil, ancak bunları Idex, Coinbene veya Bitfinex’te satın alabilirsiniz..

ESS Nerede Saklanmalı

ESS belirteçleri hala ERC-20 protokolünü temel alırken, ERC-20 depolamayı destekleyen herhangi bir cüzdan uygundur. Optimum güvenlik için her zaman Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmanızı tavsiye ederiz..

Essentia blockchain, Jaxx gibi harici cüzdanları entegre etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, yerel madeni paraya atomik takas tamamlandıktan sonra ESS’nin bu diğer cüzdanlarla çalışabileceğini varsayabiliriz..

Sonuç

Essentia blockchain, kullanıcılara birden fazla merkezi olmayan çözüm için tek bir arayüz sağlama amacı ile bu alanda oldukça benzersiz bir proje gibi görünüyor. Asil bir hırs ve başarılı olursa kesinlikle izlemeye değer bir para olacak.

Öte yandan, proje şu anda yazılırken 850 civarında bir sırada yer alıyor. Ayrıca, yatırımcılara veya tüccarlara makul bir getiri şansı olduğu konusunda güvence sağlamak için ticaret tarihinde güven verici fiyat artışları olmamıştır. Proje blogunun çok aktif olduğu ve düzenli olarak ayrıntılı güncellemeler içerdiği doğrudur. Ancak, güven verici olmayan ana net lansman için onaylanmış bir tarih yoktur..

Genel olarak karar, Essentia’nın henüz gerçekleştirilmemiş olan çok fazla potansiyele sahip olduğudur. Bununla birlikte, başarılı bir ana net lansman biraz daha pozitif ticaret faaliyeti oluşturursa, bu yine de değişebilir..

Ek kaynaklar

Twitter

Telgraf

Reddit

GitHub

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map