Gnosis (GNO) Nedir? | Tahmin Piyasası Platformu Rehberi

Gnosis nedir?

Gnosis bir tahmin pazarı platformu Ethereum ağında merkezi olmayan bir uygulama (dapp) olarak oluşturulmuştur. Platform, bir multisig cüzdanı ve bir Hollanda Borsası içerir, ancak bu kılavuz için sadece amiral gemisi ürünü olan tahmin pazarına odaklanacağız. Sadece bir tahmin pazarı oluşturmanın ötesinde, Gnosis kendi tahmin pazarı uygulamanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz eksiksiz bir altyapı katmanı oluşturuyor.

Bu Gnosis kılavuzunda şunlara bir göz atacağız:

Gnosis Nasıl Çalışır??

Gnosis’in nasıl çalıştığını açıklamak için öncelikle bir tahmin pazarının tam olarak ne olduğunu ve neden değerli olduklarını özetlememiz gerekir..

Bir tahmin pazarı, gelecekteki olaylar hakkında bilgi toplamak için kullanıcı tahminlerinden yararlanır. Belirli bir olayın sonucunu temsil eden piyasa ticaret belirteçlerindeki kullanıcılar. Bazı sonuçların ortaya çıkması diğerlerinden daha olası olduğundan, bu tokenler açık pazarda farklı değerlere sahip olur..

Zaman geçtikçe veya ilgili olaylar ortaya çıktıkça, bazı belirteç sonuçlarının gerçekleşmesi daha olası hale gelebilir ve bu da değerlerini artırabilir. Etkinlik gerçekleştiğinde, nihai sonucu temsil eden jetonlar tam değer alırken jetonların geri kalanı hiçbir değere sahip olmaz.

Bir örnek deneyelim:

Bir kullanıcı tahmin pazarına bir olay sorusu kaydeder, “Amazon yeni merkezini nerede bulacak?” Cevap seçeneklerini içerir: Chicago, Atlanta, Austin, New York ve Diğer. Tüm yanıtların olasılığının toplamının yüzde 100 olmasını sağlamak için diğerinin dahil edilmesi gerekir. Diğerini eklememiş olsaydı, yanıtların hiçbirinin doğru olmama ihtimali olurdu.

Piyasa açıldığında, Diğer belirteçler muhtemelen en yüksek fiyatı alıyor çünkü diğer yüzlerce şehirden birinin dört özel seçenek üzerinden teklif alması inanılmaz derecede muhtemel. Bununla birlikte, şehirler ortadan kalktıkça, tahmin piyasa fiyatları buna göre ayarlanacaktır..

Amazon’un son dört şehir seçimini duyurduğunu varsayalım: Chicago, Atlanta, Los Angeles ve Boston. İnsanlar değersiz jetonlarını satmak için acele ettikçe, Austin ve New York jetonlarının fiyatları neredeyse hemen sıfıra düşecek. Haberler iyi biliniyorsa, çoğu sahip alıcı bile bulamaz.

gnosis arayüzü

Gnosis Tahmin Pazar Örnekleri


Şimdi fiyatlar, duyuru haberlerini yansıtmak için bile dışarıda. Diğer jetonun fiyatı, Chicago ve Atlanta jetonlarının yaklaşık iki katı olmalıdır. Ancak durum bu olmayabilir. Topluluk, duyuruya rağmen Chicago’nun seçilme şansının açık ara en yüksek olduğuna inanabilir. Bu nedenle, Chicago jetonu, ikiye karşı bir şehir olmasına rağmen Diğer jetondan daha yüksek bir fiyata sahip olabilir.

Sonunda Amazon, Chicago’da mağaza açacağını duyurdu. Tahmin piyasası kapanır ve Chicago jeton sahipleri ödüllerini talep edebilir.

Bir tahmin piyasasında para kazanmanın iki yolu vardır. Açık olan yol, olayların sonucunu doğru bir şekilde tahmin etmektir. Daha az açık bir şekilde, piyasa koşulları değiştikçe kar elde etmek için sonuç belirteçlerini takas edebilirsiniz..

Tahmin Piyasalarının Değeri

Tahmin piyasaları şu avantajlardan yararlanır: “Kalabalığın bilgeliği” – bir grup insanın kolektif tahminlerinin uzman olsalar bile genellikle bir bireyinkinden daha doğru olduğu bir fenomen.

Tahmin piyasalarının tahmin etmeye yardımcı olduğu senaryo türlerinin sonu yoktur. İklim değişikliği, salgın hastalıklar ve fiyat tahmini gibi konularda bilgi toplamada faydalıdırlar. Bunları ayrıca, nüfusun tamamı üzerinde en olumlu etkiye sahip olacak politikaları belirlemek için farklı yönetişim modelleri için de kullanabilirsiniz. Ve risklerden korunmaya yardımcı olmak için sigorta açısından değerlidirler.

Finans sektörü ayrıca tahmin piyasalarının varlıkların gelecekteki fiyatlarını olasılıksal olarak belirlemede yararlı olduğunu buldu..

Gnosis Olympia + Yönetim Arayüzü

Olympia Gnosis’in tahmin pazarı uygulamasının test sürümüdür. Bir noktada, bu üründe ücretsiz turnuvalara ev sahipliği yapıyorlardı, bu yüzden para harcamak zorunda kalmadan deneme şansınız oldu. Her iki günde bir ekip size belirli bir miktar Olympia (OLY) jetonları farklı tahmin pazarlarında bahis oynamak için kullanabileceğiniz. Piyasada başarılı olduysanız, Gnosis (GNO) jetonları kazandınız. Daha sonra GNO’yu açık piyasada satabilir ve onlara biraz parasal değer verebilirsiniz.

Not: Görünüşe göre Gnosis ekibi Olympia’yı piyasadan çıkardı. Ne zaman döneceği belli değil.

Gnosis’in bir sonraki aşaması Yönetim Arayüzü. Ekip, Aralık 2017’de bir beta sürümünü yayınladı ancak ana net sürüm için bir tarih açıklamadı. Yönetim Arayüzü temelde Gnosis’in tahmin pazarları için gösterge tablonuzdur. Burada bakiyenizi kontrol edersiniz, pazarlara katılırsınız ve hatta kendi pazarınızı yaratırsınız.

Apollo’nun (tahmin pazarı protokolünün 1.0 sürümü) Mayıs 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana, Gnosis ekibi görünüşte odaklarını Gnosis Safe’e çevirdi. Kasa, Ethereum dapps ile etkileşime geçmek için etkili bir kripto para cüzdanı ve tarayıcıdır..

Gnosis Mimarlık

Gnosis üç farklı geliştirme katmanları:

  1. Çekirdek Katman. Etkinlikler için akıllı sözleşmeler, sonuç belirteçleri, uzlaşma ve piyasa mekanizmaları içeren vakıf. Bu katmandaki tek ücret, piyasa yapıcısından sonuç belirteçleri satın alan kullanıcılara maksimum yüzde 0,5’lik bir ücrettir. Ancak ekip bu ücreti ortadan kaldırmak için çalışıyor.
  2. Hizmet Katmanı. Chatbot ve stablecoin gibi hizmetler sunar. Bir alım satım ücreti modeli kullanıyor ve ekip, tüketici uygulamalarının öncelikle onunla etkileşimde bulunmasını bekliyor..
  3. Uygulama Katmanı. Hizmet ve Çekirdek katmanlarının üzerine inşa edilen özel ön uç uygulamaları. Gnosis bazı uygulamalar geliştirecek, ancak çoğunluğu, hizmetlerini kullanmanız için sizden ücret alan üçüncü taraflardan olacak.

GNO ve OWL Jetonları

Gnosis iki tür belirteç içerir: Gnosis (GNO) ve OWL. GNO, ekibin ICO’ları sırasında sattığı ERC20 tokenlarıdır. 10 milyon GNO jetonu oluşturdular ve herhangi bir başkasını basmıyorlar. Bunlar, açık piyasada işlem gören belirteçlerdir.

GNO’yu stake ederek, OWL jetonları alıyorsunuz. Bunu yapmak için, GNO’nuzu aktarılamaz hale getiren akıllı bir sözleşmeye kilitlemelisiniz. Aldığınız OWL miktarı, kilit sürenizin uzunluğuna ve piyasadaki toplam OWL token arzına bağlıdır. Ekip, önceki 3 ayda aylık ortalama OWL kullanım miktarından 20 kat daha fazla toplam OWL elde etmeyi hedefliyor..

İlk OWL oluşturma etkinliği Haziran / Temmuz 2018’de gerçekleşti.

Gnosis GNO ve OWL belirteçleri diyagramı

Gnosis GNO ve OWL Token Genel Bakış

Platformdaki ücretleri ödemek için OWL jetonlarını kullanıyorsunuz ve 1 OWL her zaman 1 USD’ye eşittir. Gnosis jeton ücretlerini toplamaz, bunun yerine onları yakarak tedavülden kaldırır. Ücretinizi başka herhangi bir ERC20 tokeni ile de ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde, Gnosis sizin ücretlerinizle GNO satın alır ve GNO’yu yakar..

İdeal olarak, bu yakma ve istifleme mekanizması GNO arzını sınırlayarak değerini artıracaktır. Öte yandan, Gnosis, OWL dağılımını her zaman bir dolarda olmasını sağlayacak şekilde ayarlayacaktır..

Gnosis Ekibi & İlerleme

Gnosis ekibi, Martin Köppelmann (CEO), Stefan George (CTO) ve Dr. Friederike Ernst (COO) tarafından yönetilmektedir. Köppelmann ve George, ilk platformlardan biri olarak Ocak 2015’te platform üzerinde çalışmaya başladılar. ConsenSys ortaklar. Aynı yılın Ağustos ayında, alfa ürününü Ethereum’daki ilk büyük DApp olarak piyasaya sürdüler..

Nisan 2017’de, proje biraz tartışmalı bir İlk Para Teklifi (ICO) düzenledi. Hollanda müzayedesi tarzını kullanarak, ekip ellerinde tutarken on dakikada 12,5 milyon dolarlık sabit sınırına ulaştı. Tokenların yüzde 95’i. Ekip, tepkilerin ortasında jetonları bir kasaya kilitledi ve bunları piyasaya sürmemeye söz verdi. Herhangi bir jeton satmadan önce en az üç ay uyarı verecekler.

Aralık 2017, Olympia platformunun lansmanını gördü. Ve ekip, DutchX’i 2018’in ikinci çeyreğinde piyasaya sürdü. Daha önce de belirtildiği gibi, Apollo 2018’de de piyasaya sürüldü. Şu anda Gnosis Safe’i geliştiriyorlar. Versiyonlar bir iOS ürünü hâlâ çalışıyorken Android ve Google Chrome için kullanılabilir.

Ekip, Joseph Lubin (Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys kurucusu) ve Vitalik Buterin (Ethereum kurucusu ve baş bilim adamı) dahil olmak üzere oldukça saygın danışmanların bir listesini içeriyor. Ancak web sitesi artık bu danışmanları listelemiyor.

Rekabet

Augur, Gnosis’in ana rakibi. Biraz daha erken bir başlangıçla, Augur ekibi aynı zamanda bir tahmin piyasaları platformu oluşturuyor. Bazıları, daha adil bir token dağıtımı ve merkezi olmayan oracle’larla, Augur’un ikisinin daha az merkezileşmiş olduğunu iddia ediyor.

Başka bir fark – Augur, piyasa ticareti için ETH’yi ve olayların sonuçlarını bildiren oracle’ları ödüllendirmek için REP’yi kullanırken, Gnosis yukarıda özetlenen token ödül yapısına sahiptir..

Ticaret

Gnosis, Temmuz 2017’de tüm zamanların en yüksek Bitcoin fiyatı olan 0.141 BTC’ye (~ 357 $) ulaşarak başarılı bir başlangıç ​​yaptı. O zamandan bu yana, GNO fiyatı iyi bir performans göstermedi. Aralık 2017’de ve Ocak 2018’in başında piyasanın geri kalanıyla bir miktar yukarı doğru hareket gördü, ancak Bitcoin’e göre fiyatı neredeyse değişmedi..

Token şu anda yaklaşık 10 $ (~ 0.00292 BTC) seviyesinde sabit kaldı – tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 98’in üzerinde. Piyasadaki tokenlerin yalnızca yüzde 10’uyla bu iyiye işaret değil. Ekip çoğunluk hissesini sattıkça, arzdaki artış nedeniyle fiyat daha da düşebilir.

Öte yandan, ürün sürümleri GNO fiyatına bir miktar destek verebilir, çünkü tokenler daha sonra kullanımı artırabilir. Ancak bu senaryo, bu noktada olası görünmüyor.

GNO Nereden Alınır

GNO’yu Bittrex ve Kraken’da Bitcoin veya Ethereum ile satın alabilirsiniz. Nereden başlayacağınız konusunda kafanız karıştıysa, Bitcoin ve Ethereum’u nasıl satın alacağınızla ilgili kılavuzlarımıza göz atın..

GNO nerede saklanır

GNO bir ERC20 belirtecidir, bu nedenle herhangi bir ERC20 uyumlu cüzdanda saklayabilirsiniz. En güvenli seçeneğiniz, Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmaktır – GNO’nuzu saklamak için MyEtherWallet’i de düşünmelisiniz – ücretsiz, ancak biraz daha az güvenli bir seçim.

Elbette Gnosis de var Güvenli cüzdan senin emrinde.

Sonuç

Gnosis, tahmin piyasası uygulamaları için altyapı oluşturuyor. Ek olarak, proje, şirket içinde geliştirilmiş bir Hollanda Borsası, çoklu ağ cüzdan ve geliştirici araçları. Ekibin, kullanıcılara özelleştirilmiş bilgi aramalarında en iyi deneyimi sunarken, Gnosis’i dünyanın en verimli tahmin aracı yapma misyonu var..

Ekip, orantısız bir token dağıtımında bile hedeflerini gerçekleştiriyor ve güncellemeler ve yeni işlevler sunmaya devam ediyor. Tahmin modellerinde makine öğreniminin ve kitle kaynak kullanımının büyümesi, Gnosis’in giderek daha değerli bir pazara büyük ölçüde katkıda bulunma potansiyelini getiriyor. Ancak, son fiyat hareketi aksini gösteriyor.

Editörün Notu: Bu makale, projenin son değişikliklerini yansıtmak için 13.12.18 tarihinde Steven Buchko tarafından güncellendi.

Ek Gnosis Kaynakları

İnternet sitesi

Gevşek

Twitter

Reddit

Orta

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map