Golem nedir?

Golem dünya çapında, merkezi olmayan bir Süper bilgisayar ağındaki her makinenin bilgi işlem gücünü birleştiren. Golem ekosisteminde, bilgisayarınızın yedek kaynaklarını, karmaşık hesaplamaları ve görevleri gerçekleştirmek için ek güce ihtiyaç duyan diğer kişilere ödünç verebilirsiniz. Uber ve Airbnb’ye yol açan aynı eğilimi takip eden bu paylaşım ekonomisi, kullanılmayan ve / veya yetersiz kullanılan kaynaklarınızla biraz ekstra para kazanmanın sağlam bir yoludur..

Kapak tarafında, bilgisayarınızda sorun olan görevleri gerçekleştirmek veya hatta hızlandırmak için ağdan bilgi işlem gücü kiralayabilirsiniz. Doğal dil işleme (NLP), yapay zeka (AI) ve hatta DNA keşfi için makine öğrenimi gibi etkinlikler için rutin olarak yoğun hesaplamalar yapıyorsanız, kiralama idealdir. Bununla birlikte, Golem ekibi ilk önce CGI oluşturma üzerine odaklanıyor – harcamalar ve uzun bekleme süreleriyle dolu bir alan.

Bu Golem kılavuzunda şunları ele alacağız:

Golem Nasıl Çalışır?

Hadi gidelim bütün işlem bir talep eden (bir bilgi işlem görevi gerçekleştirmesi gereken taraf) Golem ağını kullanarak.

Basit tutmak için, istekte bulunanın görevinin şunlardan biri ile aynı sınıf olduğunu varsayalım: görev şablonları Golem’in sağladığı. Aksi takdirde, talepte bulunan kişinin görev için kendi kodunu, görev tanımı çerçevesi. Ancak bu seçenek ilk iki sürümde mevcut değildir – Brass ve Clay. Görev şablonlarından farklı bir sınıfta görevler gerçekleştirmek üçüncü sürüm olan Stone’da mevcut olacak.

Blender ve Luxrender İlk Golem sürümü olan Brass’ta bulunan iki görev şablonu vardır. Sonunda, görev şablonları kümesi Golem Dükkanı ağda yeni şablonlar ekleyip kullanabileceğiniz yer.

Yine de örneğimize dönelim. İstekte bulunan kişi bir şablon seçtikten sonra, görev, görev Yöneticisi, ve ağ görevle ilgili bilgileri alır.

Bir Sağlayıcı (bilgi işlem gücünü sağlayan taraf) yayınlanan tüm görev tekliflerini alır ve en iyisini seçer. Bunu yaparken, görevleri yayınlayan her düğümün itibarını da kontrol eder ve kötü itibara sahip olanları reddeder. Bir sağlayıcı uygun bir teklif bulduğunda, bir fiyatı ve bunun hesaplama gücü bilgilerini talep edene gönderir. Buna karşılık, talep eden, sağlayıcının birlikte çalışmak için yeterince yüksek bir itibara sahip olduğunu doğrular.

golem süreci

Golem Görev Süreci

Her şey doğru ise, sağlayıcı uygun kaynakları şu yolla alır: IPFS ve hesaplamaya başlar görev bilgisayarı. Görev tamamlandığında, sonuçları IPFS ağı üzerinden istekte bulunan kişiye geri gönderir..

Ardından görev yöneticisi, sonuçları doğrulamak için bilgileri uygun düğüme iletir. İstekte bulunan kişi, yedek doğrulama için birden çok düğüme göndermeye karar verebilir.

Son olarak Ödeme sistemi Ethereum akıllı sözleşmesi ile bildirilir ve fonlar talep sahibinden sağlayıcıya geçer. Sağlayıcı doğru sonuçlar gönderirse ve talep eden zamanında ödeme yaparsa, her iki taraf da itibarlarında bir artış görecektir.

Ek özellikler

Yukarıda özetlenen senaryonun dışında, Golem iki tane daha ilgili özellikler.

  • Başvuru Kaydı – Geliştiricilerin kendi Golem uygulamalarını yayınlamaları için bir Ethereum akıllı sözleşmesi. Bu, geliştiricilerin aradıkları araçları bulmaları için kullanıcıları ve talepte bulunanları bulmasını kolaylaştırır.
  • İşlem Çerçevesi – Bir geliştiricinin kendi kendine yaptığı Golem uygulaması için bir işlem modeli uygularken uyması gereken bir dizi gereksinim.

Golem Ağ Jetonu (GNT)

GNT, kiraladığınız bilgi işlem gücünü ödemek için kullandığınız bir ERC20 belirtecidir. Bir sağlayıcı olarak, GNT kiralama fiyatınızı uygun gördüğünüz şekilde belirlemekte özgürsünüz. Golem bir pazar yeri olduğu için bu fiyatlar zamanla bir denge bulmalıdır. Para yatırma işlemlerini sağlayıcı olarak göndermek ve Başvuru Kaydı’na katılmak için GNT’ye de ihtiyacınız olacak.

Golem ekibi, ICO sırasında 1.000.000.000 GNT bastı ve bunun% 82’si kitle satışı katılımcılarına dağıtıldı.

Golem Takımı & İlerleme

Golem, aynı zamanda bir danışman olan Julian Zawistowski tarafından yönetilmektedir. Zula, video oyun endüstrisi için bir blok zinciri platformu. Ekip ilk olarak Ağustos 2016’da alfa Brass’i piyasaya sürdü.. Pirinç CGI işleme için iki araç olan Blender ve LuxRender’ı içerir. Daha sonraki sürümler aşağıdaki gibidir:

  • Kil Uygulama Kaydı ve Görev API’sini içerir. Bu sürümde, geliştiriciler platforma entegre edebilecekler.
  • Taş – Sertifikasyon Mekanizmasını ve İşlem Çerçevesini içerir. Bu sürümle Golem, bir SaaS modelinde kullanılabilir.
  • Demir – Güvenliği ve istikrarı artırmıştır. Bu sürüm, geliştiricilerin sandbox dışında çalışan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Golem ekibinin uzun vadeli vizyonu, “yarının yeni interneti” olarak hareket eden merkezi olmayan bir mikro hizmetler platformu oluşturmaktır. Golem şu anda Brass Beta 0.18.2 sürümündedir. Takımın yavaş ilerleyen geliştirme zaman çizelgesi bazı topluluk üyelerini üzdü. Ancak diğerleri, bu büyüklükteki bir proje için yavaş ve güvenli yaklaşımın gerekli olduğunu savunuyorlar..

Rekabet

Golem’e, ekibin ele aldığı birkaç benzer proje var. SSS sayfası. En dikkate değer proje iExec; ancak, esas olarak zincir dışı hesaplamalar yapmak isteyen talep sahiplerine odaklanıyor. Golem ekibi, yakın gelecekte ikisi arasında herhangi bir kullanım durumu çakışması olmayacağına ve daha sonra birlikte çalışabileceklerine inanıyor..

SONM ve BOINC benzer sorunları çözmek için de çalışıyor. SONM üçüncü taraf çerçeveleri kullanırken Golem kullanmaz ve Golem ekibi BOINC’in daha merkezi bir çözüm olduğunu belirtir.

SingularityNET ve DeepBrain Chain gibi yapay zeka odaklı blok zinciri projelerinin, ağlarında bilgisayar kaynaklarını bir araya getirdiği için Golem ile rekabet ettiğini de iddia edebilirsiniz.

Ticaret

İşlem tarihi boyunca, GNT fiyatı ~ 0,01 $ ‘dan (~ 0,00001 BTC) ~ 0,68 $’ a (~ 0,00027) geçici yüksek bir seviyeye yükseldi ve ardından ~ 0,20 $ ‘a (~ 0,00003 BTC) düştü. Geçtiğimiz Aralık (2017) / Ocak (2018), yaklaşık 0,20 $ ‘a (~ 0,000031 BTC) düşmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,16 $ (~ 0,0008 BTC) civarında roket yaparak piyasanın geri kalanını takip etti..

GNT fiyatı daha sonra Nisan 2018’de yukarı doğru keskin bir artış gördü ve 0,80 doların biraz üzerinde yerel bir yüksekliğe ulaştı (~ 0,000083 BTC). Brass Alpha’dan Brass Beta’ya yapılan bu geçiş büyük olasılıkla bu köklü değişikliğe neden oldu. Bu yüksek seviyenin ardından, fiyat düşmeye devam etti ve şu anda 0,06 dolar civarında..

Resmi olarak piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi olan Golem, sıralamalarda düştü. Beta sürümüne geçmesi neredeyse iki yıl süren bir alfa ürünüyle, yatırımcılar ürünün geliştirilmesi için geçen süre konusunda hayal kırıklığına uğrayabilir. Gelecek sürümler fiyat artışlarına neden olabilirken, bir CGI şirket ortaklık duyurusu da yardımcı olabilir. Tabii ki, fiyat bir boğa piyasasının getirisinden de fayda sağlayacaktır.

GNT’yi Nereden Alabilirim?

GNT’yi satın alabileceğiniz birkaç borsa vardır; ancak, BTC ve ETH ile bir ticaret çifti olarak Binance’de en yüksek hacimle işlem görüyor. GNT ayrıca Huobi, Bittrex ve Poloniex’te de mevcuttur.

Şimdi Golem beta mevcutsa, bilgi işlem gücünüzü kiralamak için GNT de alabilirsiniz.

GNT’yi Nerede Saklamalı

GNT’nizi ERC20 desteğiyle herhangi bir cüzdanda saklayabilirsiniz. En popüler seçenekler MyEtherWallet ve Sis. Birkaç şekel harcamak istiyorsanız, ek güvenlik için Trezor gibi bir donanım cüzdanı kullanmalısınız.

Sonuç

Golem, dağıtılmış bir süper bilgisayar ve bilgi işlem gücü piyasasıdır. 2016’nın ortasından beri mevcut olan kripto para, önceden piyasa değerine göre ilk 10 kriptodu, ancak o zamandan beri sıralamalarda düştü. Bu düşüş, takımın ilerlemesini durdurduğu anlamına gelmiyor..

Brass Alpha’yı sürekli olarak iyileştiriyorlar ve Brass Beta’yı yayınladılar. Ek olarak, teknik desteği ve topluluk erişimini artırdılar ve dünya çapında erişimlerini genişletiyorlar.

Golem’in peşinden koşan benzer projelerle, bu yıl yavaş ve istikrarlı olmanın yarışı gerçekten kazanıp kazanmayacağını belirlemeli.

Editörün Notu: Bu makale, projenin son değişikliklerini yansıtmak için 12.07.18 tarihinde Steven Buchko tarafından güncellendi.

Ek Golem Kaynakları

İnternet sitesi

Twitter

Orta

Rocket.Chat

Reddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me