IOTA nedir?

IOTA, Nesnelerin İnterneti Uygulamasının kısaltmasıdır ve aygıtlar arasındaki işlemleri kolaylaştıran bir kripto teknolojisidir. Nesnelerin İnterneti (IoT). IOTA, blok ve zincirden kurtularak blockchain teknolojilerinin işlem ücretlerini ve ölçeklenebilirlik sorunlarını ele alıyor. Bunun yerine, IOTA defterine bir işlem göndermek için önceki iki işlemi daha doğrulamalısınız.

Bu doğrulama yöntemi, merkezi bir defter olmadığı ve madencilerin ağa güç sağlamasına gerek olmadığı anlamına gelir.

Ağdaki cihazlar birbirlerinin işlemlerini rastgele doğruladıkça, işlemler arasındaki bağlantılar ağı aracılığıyla fikir birliği oluştururlar. Kriptografide, bu tür bir doğrulama Directed Acyclic Graph (DAG) olarak bilinir, ancak IOTA’nın yaratıcıları buna Karışıklık.

Tangle’daki bilgi işlem gücü, ağ büyüdükçe arttığından, IOTA ücretsiz ve hızlı işlemler vaat ediyor. Ayrıca, makineler arasındaki mikro ödemeleri ve ödemeleri işlemek için tasarlanmıştır ve makineden makineye mikro ekonomiyi kolaylaştırır.

IOTA büyük sözler verirken, teknoloji hala yenidir ve aleyhte olanları da yoktur. Bu yazıda şunlara bakacağız:

Teknik detaylar

  • Başlatıldı: 11 Haziran 2016
  • Toplam madeni para arzı: 2.779.530.283.277.761
  • Algoritma: SHA-3’ün bir sürümünü kullanan Proof of Work (PoW)
  • Blok süresi / ödül: Blok yok, kendi işleminizi göndermek için iki işlemi doğrulayın

IOTA Nasıl Çalışır?

Nesnelerin İnterneti, dünya ekonomisinde zaten büyük bir güçtür.

Şirketler fabrikalar, nakliye yolları, çiftlikler, mağazalar ve evlerdeki koşulları izlemek için kameralar, sensörler ve diğer cihazlar yaratıyor. Araştırmaya göre Gartner, IoT, 2017’de 8,4 milyar cihaza ulaştı ve gelecekteki büyüme beklentisi üstel..

IOTA’nın vizyonu, makineden makineye (M2M) işlemler için bir platform olmaktır. IOTA’nın kurucuları, IoT endüstrisinde çalıştıktan sonra şirketi kurdular ve IoT’nin en yararlı olabilmesi için ağdaki cihazların kaynakları verimli bir şekilde paylaşması ve tahsis etmesi gerektiğini savunuyorlar..

IOTA'nın IoT ve Web Teknolojisi Yığınlarına Uygun Olduğu Yer

IOTA’nın IoT ve Web Teknolojisi Yığınlarına Uygun Olduğu Yer

Bu, cihazların ihtiyaç duyduklarında daha fazla elektrik, bant genişliği, depolama veya veri satın alabilmesi ve bu kaynakları ihtiyaç duymadıklarında satabilmesi gerektiği anlamına gelir..

Küçük bir ağda bile bu, cihazlar iletişim kurarken ve kaynakları kullanırken potansiyel olarak saniyede onlarca işlem anlamına gelir. IOTA’nın kurucuları, bu kadar küçük ve hızlı ölçekte bu kadar çok işlemle blockchain teknolojisinin IoT uygulamaları için yeterli olmadığına inanıyor.

Blockchain ağları ölçeklenebilirlikle mücadele eder ve madencilerin işleminizi daha erken bir bloğa dahil etmeleri için genellikle ücret talep etmeye başvururlar. IOTA, milyarlarca IoT cihazının kullanabilmesi için yeni ağıyla hem ölçeklenebilirliği hem de ücretleri çözmeyi hedefliyor.

Ölçeklenebilirlik: IOTA, bir Blockchain Teknolojisi Değildir

IOTA Tangle'ın Grafik Temsili

IOTA Tangle’ın Grafik Temsili

IOTA, tamamen uygulandığında ağında milyarlarca işlem yapan düğüm bulundurmayı planladığından, kurucuların ağ üzerindeki düğümler büyüdükçe işlem gücünün arttığı bir ağ tasarlamaları gerekiyordu. Bu amaçla tasarladılar Karışıklık, yeni bir işlem gönderen cihazın önce ağdaki diğer iki işlemi doğrulaması gereken bir fikir birliği oluşturma sistemi. Her doğrulama için, doğrulayıcı, işlemleri genel Karışıklık ile ilişkilendiren küçük bir çalışma kanıtı gerçekleştirir..

Karışıklık, bir doğrulama ağına dayalı olarak fikir birliğine varıldığı anlamına gelir. Her işlem, doğruladığı iki işlemle bağlantılıdır. Ve zamanla, onu doğrulayan gelecekteki işlemlere bağlanacaktır. Bu, ağ artık merkezi bir blok zincirine dayanmadığı için ölçeklenebilirlik sorununu çözer..

Ağdaki her yeni cihaz, bir işlem gönderirken bilgi işlem gücünü ağa katkıda bulunur. Tangle ayrıca blok madenciliğini ortadan kaldırır ve IOTA’daki tüm paralar ağın oluşumunda yaratılmıştır..

İşlem Ücretleri: IOTA Nasıl Kullanılır?

Bir işlem gönderdiğinizde ağa bilgi işlem gücüne katkıda bulunduğunuz için, ağı kullanmanın maliyeti yalnızca diğer iki işlemi doğrulamak için gereken elektrik kadar yüksektir. Tangle, IOTA’nın ücretsiz çalışmasına izin verir ve bu, ağın bir blockchain ağından bile daha fazla dağıtıldığı anlamına gelir. Blockchain ile ağ, blok zincirindeki madenciler arasında dağıtılır. Tangle ile ağ, katılan her düğüm arasında dağıtılır.

Ücretlerin olmaması, IOTA’nın IoT cihazlarına hizmet verme misyonu açısından kritik önem taşır. Bu cihazlar genellikle yüksek frekanslı bir kuruşun kesirlerinde işlem yapacaktır. Bu tür küçük işlemler için alınan herhangi bir ücret, mikro ödemeleri olanaksız kılacaktır. M2M ekonomisinin omurgası olarak hizmet verebilmek için, IOTA’nın kullanımı serbest olmalıdır..

% 34 Saldırılar & Koordinatör

Blockchain teknolojisine aşina olanlar, bir tarafın ağdaki bilgi işlem gücünün% 51’ine sahip olması durumunda bir blok zincirinin savunmasız olduğunu bilirler. Bu noktada, teorik olarak kötü bir aktörün yanlış işlemler yaratması ve doğrulaması mümkündür. IOTA, işlemlerini doğrulamak için Tangle’ı kullandığından, bir taraf ağın bilgi işlem gücünün yalnızca% 34’ünü (1 / 3’ten fazla) kontrol ederse teorik olarak savunmasızdır..

IOTA Tangle’a karşı% 34’lük bir saldırı uygulamanın zorluğunu küçümsememelisiniz. Tangle karmaşık bir düğümler ve işlemler ağı olduğundan,% 34 avantajınızdan yararlanmadan önce ağın yuvasını keşfetmeniz gerekir..

IOTA, uygulamasının başlarında (yani şimdi) böyle bir saldırıya karşı en savunmasızdır. İlk ağ, daha az düğüm içeren küçük olduğundan, bir saldırganın ağda% 34’lük bir pay biriktirmesi daha kolaydır. Ağ, bu tehditle mücadele etmek için bir Koordinatör Erken Tangle’ın tehlikeye atılmamasını sağlamak için erken uygulamasında.

Başlangıçta güvenlik için gerekli bir adım olsa da ve IOTA, ağ yeterince güçlü olduğunda Koordinatörü ortadan kaldırmayı planlasa da, platformun ve para biriminin şu anda merkezileştirildiği anlamına geliyor. Ve yatırım yapmaya karar verirseniz IOTA Vakfı’na güvenmelisiniz..

Tescilli Teknolojiler

IOTA ekibi, platformu geliştirirken yeni teknolojileri kullandığı için övgü ve eleştiri aldı. Başlangıçta IOTA, tüm çalışma kanıtı ve anahtar üretimi için Curl olarak bilinen kendi hash işlevini kullanıyordu. İş hashinin kanıtı, o zamandan beri daha geleneksel bir SHA-3 protokolüne dönüşmüş olsa da, IOTA hala platformdaki diğer uygulamalar için tescilli Curl hashing işlevini kullanıyor..

IOTA ayrıca ikili yerine üçlü mantık uygular. Üç durumlu işlemcileri kullanmak, verimlilik ve genel bilgi işlem gücünde avantajlar anlamına gelebilir. Takım JINN Labs ile yakın çalışma üçlü olarak hesaplama yapabilen IoT cihazları için donanım üzerinde.

Takım & İlerleme

2015 yılında kitle satışıyla başlatılan ağ, şimdi bir Alman kar amacı gütmeyen IOTA Vakfı tarafından geliştirilmekte ve desteklenmektedir. David Sønstebø ve Dominik Schiener, yönetim kurulu eş başkanı olarak vakfa liderlik ediyor. Liderlik ekibinin geri kalanı, Nxt’in kurucusu, Volkswagon Baş Dijital Sorumlusu, Fujitsu Orta Avrupa Başkanı ve çok çeşitli sektörlerden birkaç uzmanı içerir..

50’den fazla üye ekip, platformun lansmanından bu yana istikrarlı bir ilerleme kaydetmektedir. Geçen yılki en önemli yayınlardan biri, Veri Pazarı Pazar, veri akışlarının depolanmasını ve satılmasını kolaylaştırmak için IOTA’nın teknolojisini kullanıyor. Halihazırda ağa katılan Accenture ve Bosch gibi birkaç önemli şirketi var..

Ekip ayrıca yakın zamanda üzerinde çalışmaya başladı akıllı şehir teknolojisi Avrupa ve dünyanın diğer bölgeleri için. Bu teknoloji, dijital kimliklere bağlı biyometrik avuç içi okumaları ve şehir IoT cihazlarının Tangle ile kombinasyonu gibi şeyleri içerecektir..

Rekabet

M2M ödemelerini hedefleyen kripto para birimlerine gelince, IOTA kendi başına görünüyor. Waltonchain ve Vechain gibi projeler de IoT cihazlarıyla bağlantı kuruyor ancak tedarik zinciri endüstrisine odaklanıyor. Tedarik zinciri, IOTA’nın dikeylerinden biri olmasına rağmen, üç diğer sektörle (otomotiv, e-Sağlık ve akıllı enerji) yan yana oturuyor.

IOTA, DAG tabanlı bir kripto olduğundan, Nano ve Byteball ile rekabet ettiğini söyleyebilirsiniz. Ancak, bu rakiplerin hiçbiri IoT sektörüne odaklanmıyor. Her iki projenin ekipleri, onları makineler arası ödemelerden ziyade eşler arası ödemeler için tasarladı..

Endişeler, Zayıf Yönler, & Eleştiriler

Bir dizi kripto teknolojisi uzmanı, IOTA’nın bir platform olarak uygulanabilirliğini sorguladı. Bu kadar çok yeni teknolojiyi aynı anda uyguladığından, uygulanmasında hiçbir zayıflık veya kusur olmadığına inanmak zor. IOTA’nın arkasındaki teknoloji, geniş ölçekte nasıl çalışacağını ve saldırılara nasıl dayanacağını bilecek kadar test edilmedi. Bu genel test eksikliği ve meslektaş incelemesi, IOTA’yı eleştirenler için en büyük endişedir.

Geçen yıl, MIT ve Boston Üniversitesi Curl hashing işlevindeki kritik güvenlik kusurlarını özetleyen sert bir makale yayınladıklarında dalgalar yarattı. “Kendi kripto paranızı çevirebileceğiniz” fikri toplumda ve uzmanlar arasında şiddetle küçümseniyor. İyi kriptografi geliştirmek, test etmek ve gözden geçirmek yıllar alır. SHA-3 karma algoritmasının tamamlanması dokuz yıl sürdü ve uzmanlar, IOTA’nın geliştiricilerinin yerleşik standartları kullanmak yerine kendi şifrelemelerini yazmayı seçtiğine dair endişelerini gösterdi..

Bununla birlikte, her yeni teknolojinin teknik engellerden ve büyüyen acılardan geçtiğini unutmak kolaydır. Bitcoin vardı Mt. Gox skandal ve Ethereum DAO hackini atlattı. IOTA’nın arkasındaki teknoloji ve uygulama kesinlikle değişecek olsa da, yatırım yapıp yapmamayı düşünürken IOTA kripto para biriminin genel mimarisini ve geliştirme ekibinin geçmişini göz önünde bulundurmalısınız..

Ticaret

En azından IOTA ticareti çalkantılıydı. Madeni para, Kasım ayı başına yavaşça düşmeden önce Ağustos 2017’de ilk önemli artışını yaşadı. Refunite, UC Berkeley ve Norveç sağlık kuruluşları ile yaptığı ortaklık duyuruları nedeniyle toplumdan artan ilgi, büyük olasılıkla fiyat artışına neden oldu.

Eylül-Kasım soğuma süresinin ardından, IOTA fiyatı parabolik hale geldi. Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 5.23 $ ‘a (~ 0.00031 BTC) ulaştı, ancak 2018’in başında piyasanın geri kalanıyla keskin bir şekilde düştü. Nisan 2018’de kısa bir canlanmanın ardından, fiyat düşmeye devam etti, ancak görünüşte dibe vurdu yaklaşık 0,45 ABD Doları (~ 0,00007 BTC).

Yukarıda bahsedilen tartışma, IOTA fiyatının zaten değişken olan bu sektörde diğer kripto para birimlerinden daha çılgınca dalgalanmasına neden oldu. Ağın güvenliği ve istikrarının daha fazla gösterimi, yatırımcı güvenini madeni paraya geri getirmeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, IOTA ekosisteminin kurumsal ortaklıklar ve genel kullanım yoluyla sürekli büyümesi, fiyat üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır..

IOTA Nereden Alınır

IOTA satın almakla ilgileniyorsanız, Bitfinex ve Binance en iyi seçeneklerinizdir. Bitfinex en büyük işlem hacmine sahipken, ABD vatandaşları için mevcut değildir. Yani, eğer ABD’deyseniz, bunun yerine Binance’e göz atmalısınız..

Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? IOTA’yı nasıl satın alacağınıza dair kılavuzumuzla sizi koruduk.

IOTA Nerede Saklanır

IOTA depolamanız için göz önünde bulundurmanız gereken iki cüzdan seçeneği vardır: resmi masaüstü GUI ve Trinity cüzdanı.

masaüstü GUI IOTA ekibinin paranızı güvenli bir şekilde saklamak için kullanmanızı önerdiği şeydir. GUI cüzdanı Windows, Mac ve Linux cihazlarda mevcuttur. Bu cüzdanı kullanarak, ona hafif düğüm olarak mı yoksa tam düğüm olarak mı erişme seçeneğine sahipsiniz. Cüzdanı yalnızca depolama ve işlemler için kullanmayı planlıyorsanız, hafif bir düğüm yeterli olacaktır..

Trinity cüzdan GUI’den daha basittir. Ancak, şu anda beta sürümündedir, bu nedenle bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Cüzdanı hangi cihazda kullanmak isterseniz isteyin, şanslı olmalısınız. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin yanı sıra iOS ve Android cihazlarda mevcuttur.

trinity cüzdan

Mobile Trinity Cüzdanı

Sonuç

IOTA kripto para birimi, çok fazla potansiyele sahip teknolojiyi kullanır.

Başarılı olursa, Tangle işlemler için blockchain teknolojisine uygun bir rakip olabilir ve mikro işlemlere yönelik IoT pazarı yalnızca büyümeye devam edecektir.. IOTA son teknoloji olduğundan, teknolojisi büyük ölçüde test edilmemiştir. Sonunda, madeni parayı satın alma kararınız, teknoloji ve kurucuları hakkında kapsamlı araştırmalara dayanmalıdır. IOTA’nın Karışması, kriptografide bir sonraki büyük ilerleme olabilir, ancak denenmemiş bir teknolojiye yatırım yapmak doğası gereği risklidir, araştırmanız da öyle..

Editörün Notu: Bu makale, projenin son değişikliklerini yansıtmak için 29.10.2018 tarihinde Steven Buchko tarafından güncellenmiştir..

Ek kaynaklar

İnternet sitesi

Twitter

Uyuşmazlık

GitHub

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me