MaidSafeCoin (MAID) Nedir? | Eşler Arası GÜVENLİ Ağ Kılavuzu

MaidSafeCoin Nedir?

MaidSafeCoin, merkezi olmayan bir ağ için merkezi olmayan bir para birimi olan Safecoin için bir token görevi görür. Safecoin, ekstra sabit disk alanı, işlem gücü ve kullanıcılarının veri bağlantısından oluşan bir ağ olan SAFE ağı için para birimi görevi görür..

Bunu paylaşım ekonomisi olarak düşünün, ancak dijital kaynaklarınız için. MaidSafe, dünyayı merkezi veri depolamanın tehlikelerinden kurtarmak için SAFE ağını geliştiren bir şirkettir. Mevcut paradigmada, en iyi durum, şirketlerin verilerinizi sizi reklamverenlerine daha iyi hedeflemek için kullanmasıdır. En kötü durum, Yahoo, Equifax, Target ve diğer birçok şirketin yaptığı gibi, özel verilerinizi halka sızdırmalarıdır..

Devlerin omuzlarında duran SAFE ağı, tarihin ünlü merkezi olmayan ağlarının özelliklerini bir araya getiriyor. Napster, Freenet, BitTorrent ve Bitcoin’den esinlenen MaidSafe aşağıdaki özellikleri sağlar:

  • Tamamen şifrelenmiş veri depolama ve dosya paylaşımı
  • Ağı anonim olarak kullanma yeteneği
  • Sansüre dirençli iletişim
  • Sunucusuz veriler
  • İşlem ücretlerinden muaf, ölçeklenebilir kripto para birimi

MaidSafe ilk bakışta garip bir isim gibi görünebilir. Ama aslında Massive Array of Internet Disks, Secure Access For Everyone (Herkes İçin Güvenli Erişim) anlamına gelir. Bu kılavuzda şunlara bakacağız:

SAFE Ağı Nasıl Çalışır??

SAFE ağı nihayetinde “mevcut sunucu merkezli modele alternatif olarak güvenli, özerk, veri merkezli, eşler arası bir ağ oluşturmak” istiyor. Ağın iki ana kullanıcısı vardır: istemciler ve çiftçiler. İstemci, ağın tarama, veri depolama veya para transferi gibi çeşitli özelliklerine erişir. Çiftçiler, verilerinizi ihtiyaç duyulana kadar depolar ve bunlarla ilgilenir, bu noktada çabaları için bir ödül alabilirler.

GÜVENLİ OSI ağ katmanlarının üçünü değiştirerek otonom veri depolamaya ve ağ oluşturmaya olanak tanıyan, “mevcut internetin üzerinde yer alan şifreli bir katmandır”.

OSI Katmanları

SAFE Network, OSI modelindeki yedi ağ katmanından üçünün yerini alıyor.

Şifrelenmiş Veriler

Verileri SAFE ağına taşımaya bir göz atalım. Ağa fotoğraf gibi bir dosya yüklediğinizde, parçalara bölünür, karma hale getirilir ve şifrelenir. Veriler daha sonra ağ üzerinde rastgele dağıtılır. Verilerin yedekli kopyaları da oluşturulur, böylece dosyanızı depolayan biri bilgisayarını kapatırsa, verilerinize yine de erişebilirsiniz. Ve endişelenmeyin, verilerinizin parçaları başkalarının bilgisayarlarında olsa bile onları okuyamazlar..

Ağ, yüksek talep gören daha fazla veri kopyasını otomatik olarak oluşturur, böylece daha popüler web siteleri, mevcut sistemde yavaşlamak yerine, verilerinin daha fazla kopyasını tahsis eder ve gerçekten hızlanır..


Karma işlevi, herhangi bir veri parçasını 256 bitlik bir karakter dizisine eşleyebilir (yani ikili olarak 256 0 veya 1’lerle temsil edilebilir). Ağ, diğer herhangi bir veri parçasına rastgele benzersiz bir mesafe oluşturmak için karma değer üzerinde XOR işlemini gerçekleştirecektir. Bunu fiziksel bir mesafe olarak değil, iki sayı arasındaki matematiksel uzaklık olarak düşünün. XOR, basitçe iki hash’i ikiliye dönüştürüyor ve bitleri karşılaştırıyor. Bitler eşleşirse çıkış 0 olur. Bitler eşleşmezse çıktı 1 olur.

XOR Örneği

XOR Örneği

Veriler arasındaki XOR mesafesi ve verileri belirli bir konuma rastgele atama yeteneği, MaidSafe tarafından bir blok zinciri yerine kullanılan yenilik olan Close Group Consensus ile ilgilidir..

Kasalar ve Çiftçiler

Verilerin nasıl karma hale getirildiğini, şifrelendiğini ve ağda nasıl dağıtıldığını tartıştık. Ancak Maidsafe, merkezi depolamaya şiddetle karşı çıkıyorsa, veriler tam olarak nereye gidiyor? Bu nerede tonozlar kasa yazılımı sizi SAFE ağına bağlar ve dağıtılmış veri parçalarını bilgisayarınıza kaydeder. Kasa yazılımını çalıştıran kişiler şu şekilde anılır: çiftçiler.

Çiftçi olmak için, SAFE ağına katılmak istediğinizi bildirirsiniz ve size yeterli bant genişliğine ve CPU gücüne sahip olup olmadığınızı görmek için bir Kaynak Kanıtı isteği gönderilir. Kabul edilirseniz, kasanızda saklamanız için XOR alanında birbirine yakın veri parçaları atanacaksınız. Sabit diskinizdeki fazladan depolama alanınız ve bilgi işlem gücünüz, ağı çalıştırmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Safecoins kazanmak

Birisi SAFE ağındaki bir web sitesi veya dosya gibi bir veriye erişmek istediğinde, çiftçiler ilgili veri parçalarını bulmak ve bunları müşteriye sunmak için rekabet edecekler. Malları teslim eden ilk çiftçiyseniz, bir miktar Safecoin kazanma şansınız olacak. Kaynak kanıtınızı tamamladığınızda, ağda rastgele bir Safecoin’in adını oluşturursunuz. Bu jeton zaten birisine aitse, hiçbir ödül alamazsınız. Ancak, sahibi olmayan bir madalyonun adını oluşturursanız, bu sizindir.

Kaynak Kanıtı

MaidSafeCoin, Kaynak Kanıtı kullanır.

Safecoins’in SAFE ağına veri yüklemesi ve uygulamaları kullanması gerektiğinden, Maidsafe madeni paraların değerli olacağını umuyor ve böylece madencileri ağa ekstra kaynaklarını sağlamaya teşvik ediyor. SAFE ağı, Safecoins’in para birimi olarak ücretsiz ve anında değiştirilmesine de izin verir.

Yaşlı Bir Mahzen Olmak

Bir çiftçi olarak, kasanız 1. seviyede başlar ve rastgele bir gruptaki verilere bakar. Gruptan gruba geçerken, düğüm yaşı olarak da bilinen seviye olarak yükselmeye devam edeceksiniz. Proof of Resource ayrıca bilgisayarınızda rastgele veri parçalarını depolayarak sizi test eder. Bunları düzgün bir şekilde saklayamazsanız seviyeniz düşecektir.

Düğüm Yaşı

Düğüm yaşınız (kasa düzeyi) zamanla artar.

Ağ, eski bir kasaya güven kazanmaya başlayacak. Sonunda belirli bir seviyeye ulaşacak ve atanan gruplarda karar vermeye başlayacaksınız..

Yaşlı Vault

Tıpkı Pokemon gibi, kasa durumunuz gelişebilir.

Kasa dönüştü Yaşlı Vault! SAFE ağında, veriler farklı gruplarda saklanır ve Yaşlı Kasalar Grupların verilerle ne yaptıklarına oy verebilirler.

Grup Konsensüsünü Kapat

Hashing, 256 farklı adresin gücüne 2 ile sonuçlanabilir. Bu adresler bölümlere ayrılmıştır ve farklı kasa grupları tarafından yönetilir. Gruptaki en güvenilir kasalar olan Elders, grupları bölmek, diğer gruplarla birleşmek veya Safecoin işlemlerini yönetmek gibi önemli kararlar üzerinde bir fikir birliği oluşturmak için gereklidir. Kasalar, ağın yeniden oluşturulabilmesi için her zaman XOR alanındaki yakınlardaki kasalarla veri paylaşır.

Örneğin, bir gruptaki bilgisayarların tümü kapatılırsa, o grubun yakınındaki kasalar kayıp bilgileri yeniden oluşturabilir. Defterin tüm düğümlere yayınlandığı Bitcoin ile yan yana, SAFE ağındaki kasalar yakındaki kasalar hakkında bilgi içerir, ancak XOR uzayında bir kasa ne kadar uzaksa gittikçe daha az bilgi bulunur. Bu, ağ üzerinde büyük bir etkiye sahip bir kasanın önlenmesi içindir..

Güvenlik

Kötü bir oyuncu SAFE ağındaki verilere saldırmak isterse, önce kasasının ağdaki rastgele bir alana atanması ile ilgilenmesi gerekir. Daha sonra, gruptan gruba geçerken yaşlı olmayı beklemek zorunda kalırlar ve yol boyunca kaynakların kanıtı olurlar. Saldırgan bir kez yaşlı olduğunda, fikir birliğine ihtiyaç duyması nedeniyle diğer saldırganlarla birlikte bir grupta olduğundan emin olmaları gerekir. Bununla birlikte, XOR işlemi kasaları rastgele veri gruplarına atarken, herhangi bir saldırıyı koordine etmenin bir kez daha zor olduğunu kanıtladı..

Çift Harcama

Her bir cüzdanın ne kadar Bitcoin’e sahip olduğuna dair halka açık bir defter yayınlayan Bitcoin’in aksine, Safecoins ağdaki gerçek dosyalardır. Her bir Safecoin dosyası, mevcut sahibiyle ilgili bilgileri içerir, ancak madalyonun tüm geçmişini içermez. Bir dosyanın sahibini değiştirmek için, Safecoin dosyasını işleyen kasaların çoğunluğunun fikir birliğine ihtiyacınız olacak.

Diyelim ki aynı anda 2 farklı sahibe 1 Safecoin gönderme denemesi var. Kasaların belki de’ü bir talimat, kalan’ü ise farklı bir talimat alacak. Kasalar, önerilen işlemlerden yalnızca biri üzerinde bir fikir birliğine varabilir..

MaidSafeCoin Tarihçesi

İskoçya merkezli bir şirket olan MaidSafe, SAFE ağını 2006 yılında geliştirmeye başladı. 22 Nisan 2014’teki ön satış tüm MaidSafeCoin’lerin yüzde 10’unu sattı. O anda bir BTC karşılığında 17.000 MaidSafeCoin satın alabilirsiniz. Şirket, sekiz milyon dolarlık kaynak yaratma hedefine ulaşmak için 30 gün izin verdi, ancak hedefe sadece beş saat içinde ulaştı. SAFE ağı tam olarak faaliyete geçtiğinde, MaidSafeCoins’i Safecoins ile takas edebileceksiniz..

MaidSafeCoin Ekibi ve İlerlemesi

Safecoins’in yüzde on beşi, kurucu David Irvine liderliğindeki geliştirme ekibine ayrılmıştır. Takım şu anda Alfa 2 aşamasındadır. yol haritası.

MaidSafeCoin Yaklaşan Yol Haritası

MaidSafeCoin Yaklaşan Yol Haritası

Şu anda şunları yapabilirsiniz: bir tarayıcıya eriş, web siteleri oluşturun ve yayınlayın ve şifreli bir posta eğiticisini indirin. Ancak Safecoins’i kullanmaya başlamadan önce MaidSafe’in alfa aşamalarından çıkmasını beklemeniz gerekir..

GÜVENLİ Tarayıcı

GÜVENLİ Tarayıcı

Peruse tarayıcısıyla birlikte verilen yazılım, kullanıcının IP adresini gizlerken Kasalara bağlantı sağlar. Güvenli bir siteye göz atmak veya herkese açık olarak yayınlanan herhangi bir dosyayı indirmek istiyorsanız, bunun size hiçbir maliyeti yoktur. Gelecekte, yalnızca ağ üzerinde veri depolamak istiyorsanız bu size bir Safecoin’e mal olacak. Ekip, SAFE ağının başlatılması için bir tarih belirlemedi.

Rekabet

Birkaç başka veri depolama blok zinciri şirketi var, ancak hiçbiri MaidSafeCoin kadar uzun süredir ortalıkta yok. Filecoin, 257 milyon dolarlık ICO topladıktan sonra ün kazandı. Ve Siacoin şu anda piyasa değeri açısından lider. MaidSafeCoin, SAFE ağının aslında bir blok zinciri kullanmaması bakımından benzersizdir. Dolayısıyla, ürün yayınlandıktan sonra ağın para birimi Safecoins, Bitcoin blok zincirinde olmayacak.

MAID Arzı ve Sürdürülebilirlik

Safecoin dosyaları 32 bit boyutundadır ve bu nedenle 2 ila 32 veya 4,3 milyar olası madeni para vardır. MaidSafeCoins’iniz varsa, sonunda onları harcanamaz bir adrese gönderebilecek ve karşılığında Safecoins alabileceksiniz..

Safecoins’in Çiftçilere ödüllendirme oranı, ağın arz ve talebine bağlıdır. Çok sayıda çiftçi varsa ve çok fazla depolama alanı mevcutsa, ağ jetonları daha düşük bir oranda ödüllendirecektir. Bir depolama sıkıntısı varsa, daha fazla tarımı teşvik etmek için daha fazla madeni para ödüllendirilecektir. Bu tasarım, devasa merkezi çiftliklerin ağı açıp kontrol etmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Bitcoin ile ASIC’lere para harcamak hash gücünüzü artıracak ve blok ödüllerinizi artıracaktır. SAFE ağ ile, ağa daha fazla depolama alanı eklemek, getirilerin azalmasına neden olur.

Tarım Hızı

Çiftçilik ödülü, ağda mevcut olan depolama miktarı ile ters orantılıdır..

İnsanlar verilerini yüklemek için Safecoins harcadıklarında, bu Safecoinsler Kaynak Kanıtı ödülleri aracılığıyla çiftçilere geri döner..

Sürdürülebilirlik açısından Maidsafe, azalan CPU, bant genişliği ve depolama maliyetleri nedeniyle tüm verileri süresiz olarak korumayı planlıyor..

Ticaret Geçmişi

MaidSafeCoin, herhangi bir altcoin’in en çılgın ticaret yaşamlarından birine sahip olmuştur. Fiyat 2014, 2015 ve 2016 boyunca USD değerinde nispeten sabit kalsa da, BTC fiyatı büyük ölçüde dalgalandı. BTC fiyatı, Mart 2016’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.000273’e fırlamadan önce 0.00002 BTC ile 0.00018 BTC arasında sıçradı. Aşırı fiyat hareketi için bir katalizör görünmüyor. Piyasa genç olduğu ve piyasa değeri küçük olduğu için (karşılaştırıldığında), madeni parayı satın alan birkaç büyük tüccar olabilir..

MAID fiyatı, Ocak 2018’in başında en son ayı piyasasının zirvesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,17 $ ‘a ulaştı. O zamandan beri, fiyat istikrarlı bir şekilde düştü ve şu anda yaklaşık 0,12 $ (~ 0,000031 BTC) seviyesinde duruyor..

Maidsafe yol haritası boyunca ilerlerken ve SAFE ağı için yeni özellikler yayınlarken, umarız MaidSafeCoin’in değerinde genel bir artış görmeliyiz. Safecoins, SAFE ağında faaliyete geçtiğinde, MaidSafeCoin için de artan bir talep görebilirsiniz..

MAID Nereden Alınır

Maalesef MAID satın alma seçenekleriniz zayıf. MaidSafeCoin hacminin çoğunu HitBTC ve Poloniex’te bulabilirsiniz.

MAID Nerede Saklanır

Şu anda özel bir cüzdan bulunmamaktadır. MAID’i veya bu konuyla ilgili herhangi bir madeni parayı bir değişimde bırakmak önerilmez. Ancak web cüzdanını kullanabilirsiniz Omniwallet. Çevrimdışı bir cüzdan olan Omnicore’u kullanmak da mümkündür, ancak Bitcoin blok zincirinin tamamını indirmenizi gerektirir.

Sonuç

SAFE ağı henüz emekleme aşamasında. Ancak, görevlerinde başarılı olurlarsa olası faydaları görmek açıktır. Hiç şüphe yok ki, merkezi olmayan veri depolama, anonim tarama ve kişisel bilgi yönetimi için bir talep olacaktır. Artık özel verilerimiz tüm iletişimleri gözetleyen kurumsal makinelerde veya hükümetlerde saklanmayacaktı. SAFE ağı, internetin gücünü kişisel verilerle değil Safecoin ile ödeyerek insanlara geri veriyor..

Editörün Notu: Bu makale, 2.19.19 tarihinde Steven Buchko tarafından projedeki son değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellendi.

Ek kaynaklar

Twitter

Reddit

GitHub

Telgraf

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map