Decentraland Nedir?

Decentraland, Ethereum destekli bir sanal gerçeklik platformu. Bu sanal dünyada, daha sonra geçebileceğiniz, üzerine inşa edebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz araziler satın alırsınız. Yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Tamamen kullanıcılarına ait olan ilk dijital platformdur.

Bu Decentraland başlangıç ​​kılavuzunda şunları inceleyeceğiz:

Merkeziyetsizlik Nasıl Çalışır?

Skyrim ve Fallout gibi oyunlara benzer şekilde, Decentraland tamamen sürükleyici bir sanal evrendir. Ancak iki boyutlu bir ekranda oynamak yerine üç boyutlu bir dünyaya katılıyorsunuz. Westworld gibi fiziksel alanda tam gelişmiş AI tabanlı oyunlar oluşturmadan önce mantıklı bir sonraki adım gibi görünüyor..

ARAZİ Nedir?

Decentraland’da etkileşime girdiğiniz alanlar, oyunda satın aldığınız LAND, değiştirilemez dijital varlıklardır. Bir arazi arsasına sahip olduğunuzda, onu istediğiniz gibi yapmakta özgürsünüz. Oyunlar, uygulamalar, kumar hizmetleri ve hatta dinamik 3B sahneler oluşturabilirsiniz. Ama neden orada duralım? Temel amacı olmasa da, eğitim, mesleki gelişim, turizm vb. Konularda ARAZİ tabanlı hizmetler de oluşturabilirsiniz..

ARAZİ sayısı sınırlandırılmıştır ve her arazi arsası 33 fit x 33 fittir, ancak yüksekliğinin bir sınırı yoktur. Yakın zamanda Merkezi Olmayan ve oluşturulan ARAZİ EMLAKLARI, bitişik arsaları ilişkilendirerek ARAZİ’nizi daha kolay yönetmenizi sağlayan bir özellik. ARAZİ satın almakla ilgileniyorsanız (veya sadece haritayı görmek istiyorsanız), ARAZİ pazarı.

ARAZİ üzerindeki benzer gruplamalar şunları içerir: İlçeler. Bölgeler temelde ortak bir tema etrafında dönen topluluklardır. Örneğin, yalnızca kripto para birimi uygulamaları ve hizmetleri olan kripto meraklıları için bir Bölge olabilir. Decentraland’ın oylama dApp’i aracılığıyla Bölge sorunlarına oy verebilirsiniz, Agora. Belirli bir bölgede sahip olduğunuz ARAZİ miktarı, oyunuzun ağırlığı ile ilişkilidir. Decentraland, ilçelerinizde neler olduğu konusunda size daha fazla kontrol sağlamak ve platform hakkında genel olarak geri bildirim sağlamak için Agora’yı yarattı.

MANA nedir?

MANA Decentraland’ın kripto para belirtecidir. Bu, LAND parsellerini satın almak ve ayrıca dünyadaki mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullandığınız bir ERC20 jetonudur..

LAND satın aldığınızda, Decentraland satın aldığınız MANA’yı yakar. Decentraland ekibi başlangıçta her arazi parçasını 1000 MANA’ya sattı. Artık ikincil bir pazar olduğuna göre, ARAZİ fiyatları değişiklik gösteriyor. Şu anda, LAND’ın en ucuz arsası 11.750 MANA iken, daha popüler alanlarda milyonlarca fiyat etiketi var. En çok satan arsa, Mart 2018’de 2.000.000 MANA veya 175.578 $ ‘a gitti. Bu, sanal bir arazi parçası için oldukça büyük bir paraydı ve satıcıya güzel bir kâr bıraktı.

Teknoloji Mimarisi

Decentraland’ın protokolü üç katman:

  • Mutabakat katmanı: Bir Ethereum akıllı sözleşmesi aracılığıyla arazi mülkiyetini ve arazi içeriğini izler.
  • Arazi içeriği katmanı: İçeriği sanal dünyada işlemek için merkezi olmayan bir dağıtım sistemi kullanır.
  • Gerçek zamanlı katman: Kullanıcıların birbirleriyle etkileşim kurması için eşler arası bağlantılar sağlar.

Ekip, A-Frame kullanarak sanal gerçeklik platformunu oluşturuyor. Dünyada inşa etmek için, önce SketchUp ve / veya Blender’da bir model oluşturabilir ve ardından bunu platforma aktarabilirsiniz..

Merkezi Olmayan Ekip & İlerleme

Decentraland ekibi, Ari Meilich (Proje Lideri) ve Esteban Ordano (Teknik Lider) tarafından yönetilmektedir. Ordano daha önce Bitpay’de yazılım mühendisi olarak çalıştı ve Smart Contract Solutions, Inc.’i kurdu. Her iki kurucu da Stremium ve Bitcore’u oluşturmak için birlikte çalıştı..

merkezi olmayan kurucular

Decentraland sandığınızdan daha uzun süredir buralarda. Ekip, ilk geliştirme kilometre taşı olan Taş Devri’ne Haziran 2015’te ulaştı. Bu, pikselleri bir iş kanıtı algoritması aracılığıyla kullanıcılara tahsis eden basit, pikselli bir ızgaraydı. Son zamanlarda, yeni, 3D dünyada LAND sattıkları bir Terraform Etkinliği düzenlediler..

Ekip ayrıca ortak oldu bölge0x, Aragon ve imToken hizmetlerinden bazılarını sağlamak için.

Decentraland, büyük, doğrudan rakipleri olmayan blockchain dünyasında oldukça benzersizdir.. Yüksek Doğruluk ve Sansar her ikisi de sanal gerçeklik deneyimleri oluşturmak ve satmak için alan sağlar, ancak blok zinciri tabanlı değildir. İŞARET ALANI en benzer proje gibi görünüyor; ancak hem geliştirme hem de kötü şöhret açısından Decentraland’ın çok gerisinde.

Ticaret

MANA fiyatı, Aralık / Ocak başı piyasa patlamasına kadar nispeten durgun kaldı. O zamandan beri, kripto para, altcoin piyasasının geri kalanına kıyasla nispeten iyi bir performans gösterdi ve sonraki düşüşte Bitcoin değerinin yaklaşık% 75’ini korudu..

MANA, Ocak 2018’de 0,26 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Mayıs ve Temmuz aylarında sırasıyla 0,18 ve 0,14 ABD doları olmak üzere iki zirveye daha ulaştı. MANA, kripto piyasalarının trendlerini yansıtan Temmuz 2018’den bu yana düşmeye devam etti.

Şu anda MANA’nın tek kullanımı LAND satın almak olduğu için fiyatı neyin etkileyeceğini tahmin etmek zor. ARAZİ talebindeki bir artış, sadece satın almanız gereken MANA miktarında bir artışa yol açabilir – MANA değerinin kendisinde bir artış değil. Bununla birlikte, MANA fiyatı, onunla daha fazla şey satın alabildiğiniz için artmalıdır..

MANA Nereden Alınır

MANA’yı Bitcoin veya Ethereum ile çoğu büyük borsada satın alabilirsiniz. Binance ve OKEx, borsaların en büyük işlem hacmine sahip.

Bu iki madeni paraya sahip değilseniz ve nereden başlayacağınız konusunda kafanız karıştıysa, Bitcoin satın alma rehberimize veya Ethereum satın alma rehberimize göz atın..

MANA nerede saklanır

MANA bir ERC20 jetonudur, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda cüzdan seçeneği vardır. Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmanızı öneririz. Bunlar, fonlarınızı çevrimdışı tutar ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha az hassastır..

MyEtherWallet, parayı bir donanım cüzdanına harcamak istemiyorsanız başka bir popüler seçenektir.

Sonuç

Decentraland, arsa satın alabileceğiniz bir sanal gerçeklik platformudur. Her yerde oyuncuların ve girişimcilerin hayal gücünden yararlanarak, satın aldığınız arazi ile istediğinizi yapabilirsiniz..

Bu, büyük ölçüde denenmemiş bir pazarda benzersiz bir projedir. “Alternatif yaşam” oyunlarının popülaritesi iyi bir işarettir, ancak bunun 3D ve blok zinciri alanına taşınıp taşınmayacağını söylemek zor. Bununla birlikte, Decentraland, destekçilerinin umduğu gibi benimsenmesini kazanırsa, o zaman tamamen yeni bir iş ve deneyim ekosisteminin gözlerimizin önünde geliştiğini görebiliriz..

Editörün Notu: Bu makale Rachel Lantz tarafından 25 Ekim 2018 tarihinde projedeki son değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellendi.

Ek Merkezi Olmayan Kaynaklar

Uyuşmazlık

Orta

Twitter

RocketChat

GitHub

Reddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me