MetaMask Nasıl Kullanılır | Yeni başlayanların kılavuzu

MetaMask Nasıl Kullanılır

Günlük tüketicilerin dapp’leri kullanması söz konusu olduğunda büyük bir zorluk var. Blockchain ile etkileşimin henüz sezgisel veya kullanıcı dostu olmadığı ortaya çıktı. Normal web tarayıcıları blok zincirine yazamaz. Mist gibi blok zinciri tarayıcıları vardır, ancak özellikle merkezi olmayan ağlara yeni başlayanlar için kullanımı zor olabilir. MetaMask burada devreye giriyor. Görevleri, Ethereum dapp’larını mümkün olduğunca kolay hale getirmektir. Bu kılavuz size başlamanızı sağlayacak ve MetaMask’ı nasıl kullanacağınızı öğretecek.

Bir Ethereum Tarayıcısı

Bu makaleyi okuduğunuz geleneksel internet, bilgisayarınız ve web sunucuları arasında iletişim kurmak için HTTP isteklerine dayanır. Aksine, Ethereum’un istekleri ele almak için tek bir sunucusu yoktur. Bunun yerine, bir Ethereum tarayıcısının en yakın güvenilir düğümle bağlantı kurması ve bu düğümden istekleri iletmesini istemesi gerekir. Alternatif olarak, istekleri iletmek için bilgisayarınızda tam bir düğüm kurabilirsiniz. Ancak, tam Ethereum blok zinciri, budama işleminden önce 400 GB’ın üzerinde olduğundan, bu seçenek çoğu kullanıcı için harika değildir..

MetaMask, normal web tarayıcınızın Ethereum düğümleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir JavaScript kitaplığı oluşturarak düzgün bir numara yapar. Bu JavaScript parçasını kullanarak, doğrudan web tarayıcınızdan dapp’lara erişebilir ve onlarla etkileşim kurabilirsiniz. Bunu mümkün kılmak için bir tarayıcı uzantısı kullanır ve Chrome, Firefox veya yeni Brave tarayıcı için kullanılabilir.

Kimlik Kasası & Cüzdan

Ethereum blockchain ile standart tarayıcılar arasında bir ağ geçidi olmasının yanı sıra, MetaMask aynı zamanda bir cüzdandır. Sizin için birden fazla adres ve özel anahtar saklayabilir. Ayrıca, Ethereum ve Ethereum uyumlu jetonları doğrudan tarayıcı uzantısı aracılığıyla gönderebilir, alabilir ve satın alabilirsiniz..

Bir cüzdandan daha fazlası, MetaMask sizin için birden fazla kimliği yönetir. Tek bir adresle tek bir dapp’a giriş yapabilirsiniz. Daha sonra ilgisiz bir adres kullanarak başka bir dapp ile etkileşim kurabilirsiniz. MetaMask’ı nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı öğrendikten sonra, kimliğinizi gizli tutar ve verilerinizin birbiriyle bağlantısı kesilir.

Kurulum

metamask kullanıcı arabirimiMetaMask eklemek oldukça basittir:

Metamask.io adresini ziyaret edin ve uzantıyı kullandığınız tarayıcıya ekleyin. Bir cüzdan adresi ve bir DEN (korumalı kasanız) oluşturmaya başlamak için uzantıyı tıklayın.

Giriş yaptıktan sonra cüzdanınızdan satın alabilir, gönderebilir ve geçmiş işlemlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Artık, blok zinciri ile etkileşimde bulunmak üzere MetaMask kullanmak için bir dapp sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MetaMask’ın nasıl kullanılacağını öğrenmek, cüzdan uygulamaları söz konusu olduğunda basittir. İhtiyacınız olan çoğu işlevsellik sadece birkaç tık uzakta.

Tarayıcınız aracılığıyla bir dapp ile etkileşim kurmak istediğinizde, MetaMask genellikle kullanmak istediğiniz adresi ve herhangi bir işlem bilgisini onaylayan bir açılır pencere açar. Ethereum blockchain ile doğrudan normal web tarayıcınızdan etkileşim kurmaya başlamak için ekrandaki talimatları takip edin..


MetaMask Kullanan Dapps

MetaMask, internet kullanıcılarını blockchain ekosistemine getirmenin kolay bir yolu olarak dapp geliştiricileri arasında oldukça popüler olduğunu kanıtladı. Kullanan birçok proje var. İşte bunlardan sadece birkaçı:

1. Cüzdanlar & Borsalar

MyEtherWallet, kripto para birimi alanında MetaMask için muhtemelen en yaygın kullanılan uygulamadır. MyEtherWallet’i MetaMask olmadan kullanabilirsiniz. Ancak oturum açmanın, anahtarlarınızı saklamanın ve kimlik avı sitelerinden kaçınmanın en güvenli yolu budur. MetaMask adresinizde tuttuğunuz Ether ve Ethereum uyumlu tokenleri görmek için MyEtherWallet’i kullanabilirsiniz..

EtherDelta, OasisDEX ve MAKER Market, MetaMask kullanarak oturum açmanıza izin veren kripto para borsalarıdır..

2. Blockchain Koleksiyonlukları

cryptokitties müzayedesi

CryptoKitties, en çok bilinen Ethereum dapp için MyEtherWallet ile en iyi rekabet içinde. CryptoKitties sözleşmeleriyle kedi yetiştirmek, ticaret yapmak veya satın almak için etkileşimde bulunmak istiyorsanız MetaMask’a ihtiyacınız olacak. Tarayıcı uzantısına sahip olduğunuzda, müzayedelerde teklif vermek veya kedilerinizi yetiştirmek kolaydır.

Cryptopunks

CryptoPunks, ticaret için MetaMask kullanan dijital koleksiyonlar için benzer bir fikirdir..

3. Dijital Sanat

dijital sanat nasıl alınır

CryptoKitties, dijital koleksiyon alanının yalnızca bir yönüdür. Blok zincirindeki dijital sanatın da popülerliği artıyor. DADA.nyc, blockchain sanatı satın almak için böyle bir yer. MetaMask’ı kullanarak, blok zinciri teknolojisi sayesinde kopyalanamayan veya başka şekilde çoğaltılamayan bir dijital sanat eserine teklif verebilirsiniz..

4. Blockchain Oyunları

Etherplay, çevrimiçi bir arcade oyun platformudur. Eski oyun salonlarında olduğu gibi, kullanıcı oynamak için küçük bir ücret öder ve daha sonra yüksek puanlar ve blok zinciri zaferi için rekabet edebilirler. Bazen, Etherplay kazananların oynadıkları için ödül kazandığı yarışmalara ev sahipliği yapar. Giriş gerektirir, tahmin ettiniz, MetaMask.

5. Serbest Çalışanlar

Ethlance

Serbest çalışan olmak veya blok zincirinde bir serbest çalışan kiralamak istiyorsanız, Ethlance’a göz atmak isteyebilirsiniz. Serbest çalışanlar ve işverenler için merkezi olmayan ve düşük ücretli bir pazar yeri yaratıyorlar. MetaMask ile oturum açabilir ve hemen bir projeye başlayabilirsiniz.

Sonuç

MetaMask, blockchain’i genel halk için daha kullanışlı hale getirmede önemli bir rol oynuyor. Geleneksel internet ile merkezi olmayan ekonomi arasındaki köprüdür. Gelecekteki dapp’lerin bu tür tarayıcı uzantılarına güvenmesini ve blok zinciri sistemlerini bildiğimiz şekliyle web’e entegre etme başarılarını geliştirmesini bekleyin. Blockchain’in mevcut internetin yerini alması pek mümkün değil, sadece onu artıracak. Bu köprüleri inşa etmek, blockchain’in geleceği için doğru yönde atılmış büyük bir adımdır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map