Namecoin Nedir?

Namecoin özünde bir alan adı kayıt hizmeti ve Bitcoin’i forklayan ilk jetondu. Bir .com veya .io alan adını kaydetmeye benzer şekilde, ağda bir .bit alanı kaydettirirsiniz. Bu alan sansüre dayanıklıdır ve etkinlik takibinden etkilenmez.

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Hükümetler ve büyük şirketler, geleneksel alan adı hizmetleri (DNS) sunucularını kontrol eder. Bu kontrol, örneğin Çin hükümetinin inançlarına aykırı olan web sitelerini nasıl engelleyebileceğidir. Bu sansürü önlemek için Namecoin, DNS’ini ağdaki kullanıcılar arasında dağıtmak için blockchain teknolojisini kullanır..

Bu Namecoin Başlangıç ​​Kılavuzunda, aşağıdakiler dahil proje hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz:

Namecoin Nasıl Çalışır??

Namecoin’in iki ana ürünü vardır: NameID ve Nokta Bitli DNS.

NameID

Bir ağ protokolü için adlandırma kurallarında ortak bir üçleme vardır: Zooko’nun üçgeni. Zooko’nun üçgeni, bir ağdaki katılımcı adlarının şu üç özellikten yalnızca ikisine sahip olabileceğini belirtir: merkezi olmayan, insan için anlamlı, güvenli. Bitcoin, genel adreslerin merkezi olmayan ve güvenli olduğu, ancak hiçbir yerde insan için anlamlı olmadığı harika bir örnektir..

Namecoin bu üçlemeyi çözüyor. Bir çatal olarak, ağ üzerinde insan tarafından okunabilir isimlere izin vermek için ek bir katman sağlarken, Bitcoin’in güvenliğini ve merkeziyetsizliğini içerir..

NameID Namecoin üzerindeki kimlikleri (yani isimleri) bir kimlik doğrulama protokolü olan OpenID ile birleştirir. NameID kullanarak, herhangi bir OpenID etkin web sitesinde Namecoin kimliğinizle oturum açabilirsiniz. Blockchain’in “Facebook ile Oturum Açın” ın daha güvenli ve daha az istilacı sürümüdür.

Nokta Bitli DNS

Örneği çalmak Dot-Bit web sitesi, Dot-Bit DNS’i merkezi olmayan bir İnternet telefon rehberi olarak düşünebilirsiniz. Merkezi yetkililer, geleneksel bir telefon rehberini (DNS) kontrol ederek onlara uygun gördükleri şekilde telefon numaralarını (web siteleri) kapatma olanağı sağlar. Büyük SOPA tartışmasını hatırlayın?

Wikipedia karartma ekranı

Wikipedia, SOPA Yasasını protesto eden birçok web sitesinden biriydi. Wikipedia ile görüntü

Dot-Bit telefon rehberini (DNS) alır ve ağdaki tüm katılımcılara dağıtır. Bu şekilde, sahip olmadıkları sürece tek bir varlık bir telefon numarasını (web sitesini) kontrol edemez.

Dot-Bit’in standart DNS sistemlerine göre bazı ciddi avantajları vardır. Ana avantajı sansüre direnmesidir. Bundan daha önce bahsettiğimizi biliyoruz, ancak önemi abartılamaz – blok zincirinin en değerli özelliği.

Dot-Bit ayrıca ek güvenlik sağlayan ücretsiz HTTPS’ye sahiptir. Ve DNS, ağ trafiği oluşturmaz, böylece gezinirken daha fazla gizliliğiniz olur. Bilgisayarınız Dot-Bit DNS’in bir kopyasını depoladığından, web sitelerinin yüklenmesi üç milisaniyeden az sürer – normal siteler için 100 milisaniyeden çok daha hızlıdır.

Nasıl Gözatılır & Dot-Bit’i Etkinleştir

Dot-Bit web sitelerine göz atmak için Namecoin istemcisini indirmeniz gerekir. Ayrıca NMControl’ü indirmeniz ve çalıştırmanız gerekir. Her iki ürün de çalışır haldeyken, sadece web tarayıcılarının ötesinde, herhangi bir İnternet uygulamasındaki Dot-Bit web sitelerine göz atabilirsiniz..

Dot-Bit etki alanlarını 0.02 NMC için doğrudan Namecoin istemcisinden kaydedebilirsiniz. İstemcideyken, .bit alan adınızı ve siteyi başlangıçta barındırdığınız DNS sunucularını (JSON biçiminde) girin..

Bitcoin İlişkisi

Namecoin sadece ilk Bitcoin fork’u değildi, aynı zamanda birleşik madenciliği uygulayan ilk kripto para birimiydi. Birleştirilmiş madencilikle, aynı anda hem Bitcoin hem de Namecoin madenciliği yaparsınız. Bu ilişkide Namecoin, kendi blok zincirinde çalışmaya devam ederken, Bitcoin’in hakim hash gücünden yararlanır..

Namecoin geliştiricileri, kod tabanını Bitcoin kod tabanına mümkün olduğunca benzer tutmaya çalışır. İki kripto para biriminin farklı olduğu tek durum, geliştiricilerin Namecoin’in kullanım durumu olan kimlik kayıt defterine özgü özellikleri uyguladığı durumlardır..

Namecoin Ekibi & İlerleme

“Vince” adında sözde anonim bir kurucu 2011 yılında Namecoin’i yarattı. O zamandan beri Vince ortadan kayboldu, ancak çekirdek bir geliştirme ekibi projeyi canlı tuttu. Projede listelenen birkaç geliştirici var resmi internet sitesi ve çok sayıda anonim geliştiricinin katkılarından da yararlanır.

Namecoin lansmanı

Bitcointalk’ta Namecoin lansmanı

Namecoin birkaç yıldır tamamen işlevsel durumda ve geliştirme ekibi ayda birkaç kez güncelleme yayınlıyor.

Rakipler

Merkezi olmayan bir DNS oluşturan yalnızca birkaç önemli blok zinciri projesi vardır. Ethereum, Ethereum İsim Hizmeti (ENS) Ethereum akıllı sözleşmelerinin kullanılması dışında neredeyse Namecoin ile aynı işlevi sağlar. ENS alanları bir .eth adresi kullanır.

Emercoin ayrıca birden fazla alan bölgesi olan bir DNS’ye sahiptir – kripto para birimi için .coin, Emercoin ile ilgili materyal için .emc, içerik kitaplıkları için .lib ve ticaret platformları için .bazar.

Namecoin’in en önemli rakibi Blockstack. Blockstack şu anda Bitcoin blok zincirinde çalışıyor olsa da, geliştiriciler onu, gerekirse başka bir zincire aktarabilecekleri şekilde oluşturdular..

Ticaret

2014 yılında, Namecoin piyasa değerine göre ilk 10 madeni paraydı, ancak o zamandan beri düştü. Irak. NMC fiyatı Kasım 2014’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ~ 16.08 $ (~ 0.0149 BTC) seviyesine ulaştı ve 2017 boğa koşusuna kadar yavaş yavaş düştü..

NMC, piyasayı ~ 7.84 $ (~ 0.00055 BTC) zirvesine kadar yukarı doğru takip etmeden önce yaklaşık 0.20 $ (~ 0.00023 BTC) seviyesinde durdu. Fiyat şu anda ~ 1,30 $ (~ 0,00022 BTC) seviyesinde ve çok az işlem hacmi ile.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName (“script”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(işlev () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

eğer (appName == ””) {appName = ”yerel”;}

var s = document.createElement (“script”);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serve / v3 / coin / chart? fsym = NMC&tsym = USD, EUR, CNY, GBP ’;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf (“?”) >= 0? “&”:“? ”) +“ Uygulama = ”+ uygulamaAdı;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Namecoin’in önemli bir yukarı doğru hareket ettiğini hayal etmek zor. Etki alanı hizmeti bir süredir ortalıkta ve fazla ilgi görmedi. Fiyat, piyasanın geri kalanıyla yükselebilir, ancak diğer merkezi olmayan kayıtların muhtemelen uzun vadede kazanacağı görülüyor..

NMC Nereden Alınır

NMC madenciliği yapabilir veya bir değişim yoluyla NMC satın alabilirsiniz.

NMC’yi normal şekilde veya BTC ile birleştirilmiş madencilik yoluyla madencilik yapabilirsiniz. Ek bilgi işlem gücü gerektirmediği için birleştirilmiş madencilik önerilir. Benimkini seçersen, bir katılmalısın maden havuzu ve birleştirilmiş madencilik sunduklarından emin olun.

Bir borsada NMC satın almayı tercih ediyorsanız, seçenekleriniz maalesef muhteşem değil. NMC, Ticaret Yoluyla Ticarette BTC ile ticaret çifti olarak en yüksek işlem hacmine sahiptir. NMC’yi Wex üzerinden USD ile de satın alabilirsiniz..

NMC, Poloniex’te BTC için kullanılabilir; ancak, neredeyse hiç işlem hacmi yok, bu nedenle siparişinizin yerine getirilmesi zor olabilir.

NMC Nerede Saklanır

NMC’nizi, çekirdek müşteri takımın sağladığı. Windows ve Linux işletim sistemlerinde mevcuttur.

Bir Mac çalıştırıyorsanız, NMC’nizi saklamak için eski istemciyi indirmeniz gerekecektir. Eski istemci Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerini destekler.

Son zamanlarda ekip, Electrum cüzdan NMC için. Hala devam eden bir çalışma olsa da, tamamlandığında bunu başka bir seçenek olarak göreceksiniz. Bu cüzdan, Trezor donanım cüzdanı ile zaten entegre durumda.

Sonuç

Namecoin, Bitcoin’in ilk çatalıydı, birleşik madenciliği uygulayan ilk kripto para ve etrafındaki en eski blok zinciri projelerinden biri. Merkezi olmayan bir DNS görevi gören proje çok fazla benimsenmedi, ancak geliştirme ekibi hala aktif.

Web siteleri DNS sağlayıcılarını kontrol etmekten uzaklaştıkça proje yeniden canlanabilir. Ancak, daha büyük, daha iyi bilinen projeler muhtemelen geçişi yapanların seçimi olacaktır..

Ek Namecoin Kaynakları

GitHub

Twitter

Reddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me