Quantstamp (QSP) Nedir? | Akıllı Sözleşme Denetleme Platformu Kılavuzu

Quantstamp nedir?

Quantstamp bir güvenlik denetimi protokolü akıllı sözleşmeler için. Bir DApps platformu olarak Ethereum, güvenliğini defalarca kanıtladı. Bununla birlikte, Ethereum’un üstündeki DApp’ler ve akıllı sözleşmelerde, kötü niyetli oyuncuların ağda hasara neden olabileceği hatalar olabilir. Bunların en dikkate değer iki örneği, 55 milyon dolarlık DAO hacklenmesi ve 30 milyon dolarlık Parity cüzdan hatasıdır. Bu sorunlar sadece parası çalınan insanları etkilemekle kalmaz, aynı zamanda tüm ekosistemin güvenilirliğini de azaltır..

Akıllı sözleşmeler yazmak zaten zor bir iş. Diğer tüm bilgisayar programlamaları gibi, bunları hatasız yazmak neredeyse imkansızdır. Yangına yakıt eklemek için, akıllı sözleşmelerin yazıldığı oran (2018 sonunda tahmini 10 milyon), onları denetlemek için gereken kaynakları geride bırakıyor. Sağlam güvenlik denetiminde bile, küçük bir hata çatlaklardan geçerek yolda felakete neden olabilir.

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Quantstamp işte burada devreye giriyor. Protokol, Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerinizi kolayca denetlemek için uygun maliyetli, ölçeklenebilir bir sistem içerir. Bu Quantstamp protokol kılavuzunda şunlardan bahsedeceğiz:

Quantstamp Nasıl Çalışır??

Ekip şu anda Ethereum’a odaklansa da Quantstamp’ı inşa ediyorlar protokol bir şekilde platformdan bağımsız. Bu, sonunda Lisk ve NEO gibi diğer akıllı sözleşme platformlarında kullanılabileceği anlamına gelir. Quantstamp protokolü, güvenlik denetimi için iki yönlü bir yaklaşıma sahiptir:

  1. Otomatik yazılım doğrulama sistemi
  2. Otomatik ödül ödeme sistemi

Yazılım Doğrulaması

Quantstamp’ın Doğrulama Düğümü tarafından sunulan resmi yöntemlerden denetim tekniklerini uygular Katkıda bulunanlar. Bu teknikler, eş zamanlı testler, statik analiz ve sembolik yürütme gibi güvenlik kontrollerinin yanı sıra SAT ve SMT gibi otomatik muhakeme araçlarını içerir. Doğrulama yazılımı göndermenin bir ödülü olarak, katılımcılar (çoğunlukla güvenlik uzmanları olan) Quantstamp Protokolü (QSP) belirteçleri alır.

Hiçbir kötü aktörün kötü amaçlı doğrulama yazılımı göndermediğinden emin olmak için, Katkıda bulunanların yönetişim mekanizmasına göre oylanması gerekir (bu konu hakkında daha sonra daha fazlası).

Doğrulama Düğümünü çalıştırmak önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Bu nedenle, Doğrulayıcılar ayrıca ağa bilgi işlem gücü sağlamak için QSP ödemesi alır. Doğrulayıcıların kötü niyetli davranmadıklarından emin olmak için, ödüllerini kazanmak için QSP jetonlarını riske atmaları gerekir.

Bir örnek

Bir geliştirici olarak, Ethereum’da akıllı bir sözleşme yapmak istiyorsunuz. Milyonlarca insanın parasını kaybeden adam olarak tarihe geçmek istemediğinizi düşünürsek, sözleşmenizi denetletiyorsunuz. Bunu yapmak için, veri alanındaki kaynak koduyla akıllı sözleşmenizi, işlemle birlikte QSP belirteçleri dahil olmak üzere doğrudan cüzdanınızdan Quantstamp’a gönderirsiniz. Bir sonraki Ethereum bloğunda, Doğrulayıcılar güvenlik kontrolleri gerçekleştirir. Fikir birliğine vardıktan sonra, denetim kanıtını eklerler ve verileri bir sonraki bloğa rapor ederler..


Güvenlik raporunuzun herkese açık mı yoksa özel mi olacağını seçebilirsiniz.

GÜNCELLEME: Görünüşe göre Quanstamp ekibi, ETH veya USD karşılığında manuel denetimler de sunuyor..

Quantstamp sistemi

Quantstamp Denetim Sistemi

Ödül Ödemeleri

Akıllı sözleşmenizi denetim için gönderdiğinizde, ödül ödülleri için bir dizi QSP jetonu ve ne zaman için bir son tarih de dahil edersiniz. Hata Bulucular sorunları gönderebilir. Ödül için son tarih ödül boyutu size kalmış. Son teslim tarihi bulunan hata olmadan geçerse, QSP ödül ödülü size iade edilir.

Quantstamp, bu işlemden sonra kusursuz kodu garanti etmez, ancak kullanıcılara otomatik test ve kitle kaynaklı hata avlamanın sorunları büyük ölçüde azaltmasını sağlar..

Protokol Yönetişimi

QSP token sahipleri protokolü, doğrulama akıllı sözleşmelerini ve Doğrulama Düğümü yükseltmelerini kontrol eder. Yönetişim modeli, herhangi bir token sahibinin bir değişiklik önerebileceği zaman kilitli bir çoklu ağ kullanır. Bir değişiklik ne kadar çok oy alırsa, o kadar hızlı gerçekleşir. Tüm üyeler tarafından onaylanan değişiklikler bir saat içinde gerçekleşir. Bu süre, oy vermeyen üyelerin her% 5’inde ikiye katlanır ve aleyhte oy veren her% 5 için dört katına çıkar.

Bakım Kanıtı

Quantstamp, 2018’in başlarında bir şirket içi Bakım Kanıtı topluluk üyelerini ve sadık QSP token sahiplerini ödüllendiren sistem. Kanıtınızı gönderdikten sonra, Quantstamp’ın denetlediği bir ICO’dan bir airdrop alacaksınız. Bu kanıt, jetonlarınızı belirli bir süre için bir cüzdanda (takas değil) tutmak, sosyal medya erişimine ve / veya diğer topluluk faaliyetlerine katkıda bulunmaktan ibaretti..

Quantstamp ekibi o zamandan beri bu programı sona erdirdi ve artık topluluk üyelerini ICO airdropları ile ödüllendirmiyor. Bu bir çekişme noktası toplulukta.

Quantstamp Ekibi & İlerleme

Quantstamp ekibi, 500’den fazla Google Akademik alıntıya sahip 30’dan fazla üye ve danışmandan oluşur. Steven Stuart (CTO) ve Richard Ma (CEO), ekibi Haziran 2017’de kurdular. Stuart, Kanada’nın Ulusal Savunma Departmanındaki kriptoloji ajansında 5 yıl çalıştı ve daha önce Büyük Veri analizi için GPU’lar kullanan bir start-up olan Many Trees’i kurdu ve makine öğrenme. Ma, Bitcoin HFT Fonunda üretim düzeyinde entegrasyon ve doğrulama test yazılımı oluşturdu. Orada geçirdiği süre boyunca, ticaret sistemlerinin kayda değer bir sorunu yoktu ve milyonlarca dolarlık yatırım sermayesini ele aldı..

Quantstamp kurucuları Richard Ma ve Steven Stuart

Quantstamp Kurucu Ortakları

Quantstamp ekibi, başlangıcından bu yana, biri stratejik bir ortak olan Request Network üzerinde olmak üzere çeşitli denetimler gerçekleştirdi. Ayrıca Wanchain ve Omisego gibi çok sayıda başka projeyi de denetlediler. bunlara ek olarak, Binance Borsadaki ERC20 belirteçlerinin hiçbirinin kritik bir taşma güvenlik açığından etkilenmemesini sağlamak için Quantstamp’ın hizmetlerini kullandı.

Quantstamp Yol Haritası

Quantstamp Yol Haritası

Quantstamp, 2018’de yol haritası kilometre taşlarının birçoğunu tamamladı. En önemlisi, ancak, bir beta Ethereum ana ağında. Şu anda, 2019 yol haritalarında detay yok, ancak Ethereum ana ağında tam bir lansman ve devam eden denetim ve güncellemeleri içereceğini varsayabiliriz..

Ekip, Waterloo Üniversitesi ile ortaklık kurdu ve dünyanın bir numaralı start-up hızlandırıcısı olan Y Combinator’dan destek aldı..

Rekabet

Quantstamp, akıllı sözleşme denetiminin otomatikleştirilmesi söz konusu olduğunda ilk hareket edenlerden biridir. Bounty0x projesi, Quantstamp’ın ödül ödüllerine benzer bir ödül platformu sunuyor ancak bir yazılım doğrulama hizmetine sahip değil. Quantstamp’a en yakın rakipler, ConsenSys Diligence gibi halihazırda piyasada bulunan güvenlik denetimi firmalarıdır. Quantstamp protokolü otomatik olduğundan, manuel rakiplerinden daha iyi ölçeklenmelidir.

Ticaret

Quantstamp, Kasım 2017’de ekibin biraz para topladığı başarılı bir ICO düzenledi. 30 milyon doların üzerinde. Toplam 1 milyar tedarikten 650 milyon (% 65) QSP’yi ICO katılımcılarına token başına 0.072 $ fiyatla dağıttılar.

ICO sonrası olağan dalgalanmanın ardından, QSP fiyatı Kasım ayı sonuna kadar yaklaşık 0,10 $ (~ 0,000005 BTC) seviyesinde sabitlendi. Fiyat daha sonra altcoin piyasasının trendini takip etti ve Ocak 2018’in başında hızla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,82 dolara (~ 0,000051 BTC) yükseldi..

Ne yazık ki, QSP fiyatı 2018’in geri kalanında pek iyi bir performans sergilemedi. Proje, bu ayı piyasasında diğerlerinden çok daha fazla darbe almış gibi görünüyor ve piyasa değeri sıralamasında sert bir düşüş yaşadı. Şu anda yaklaşık 0,015 ABD Doları (~ 0,000004 BTC) fiyatına sahip.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName (“script”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(işlev () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

eğer (appName == ””) {appName = ”yerel”;}

var s = document.createElement (“script”);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serve / v3 / coin / chart? fsym = QSP&tsym = USD, EUR, CNY, GBP ’;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf (“?”) >= 0? “&”:“? ”) +“ Uygulama = ”+ uygulamaAdı;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Quantstamp denetim hizmetini daha fazla proje kullandıkça, QSP belirteci için daha fazla talep olması gerekir. Bu talep fiyatı yukarı çekmelidir. Ancak, ETH ve USD karşılığında manuel denetim hizmetleri sunan ekip, bu talebin bir kısmını mahvedebilir. Quantstamp ana ağının lansman tarihi için gözünüzü dört açın, çünkü fiyat üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır..

QSP Nereden Alınır

QSP’yi Bitcoin ve Ethereum’a karşı en çok işlem hacmiyle Binance veya Huobi’de bulabilirsiniz..

Bitcoin veya Ethereum’u ilk olarak nasıl edineceğinizden emin değilseniz, Bitcoin için buradan ve Ethereum için buradan satın alma kılavuzlarımıza göz atmayı unutmayın..

QSP nerede saklanır

QSP, bir ERC20 belirtecidir, bu da onu ERC20 desteğiyle herhangi bir cüzdanda saklayabileceğiniz anlamına gelir. MyEtherWallet, çevrimiçi cüzdanlar söz konusu olduğunda bir topluluk favorisidir.

Daha yüksek bir fiyata da olsa daha fazla güvenlik için Ledger Nano S, kullanmanız için harika bir donanım cüzdanıdır..

Sonuç

Quantstamp, otomatik yazılım testleri ve bir hata ödülü sistemi aracılığıyla akıllı sözleşmeleri daha güvenli hale getiriyor. Ethereum ile başlamasına rağmen, ekip uzun vadede herhangi bir DApp platformunda mevcut olacak protokolü oluşturuyor..

Güvenliğin birincil endişe kaynağı olduğu ve hataların milyonlarca dolarlık hırsızlığa neden olduğu bir sektörde Quantstamp, blok zinciri projelerini meşrulaştırmaya yardımcı olmalı ve büyük ölçekli akıllı sözleşme saldırılarının geçmişte kaldığından emin olmalıdır..

Editörün Notu: Bu makale, projenin son değişikliklerini yansıtmak için 28.11.18 tarihinde Steven Buchko tarafından güncellenmiştir..

Ek Quantstamp Kaynakları

İnternet sitesi

Telgraf

Orta

GitHub

Twitter

Reddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map