Siacoin Nedir?

Kısaca Siacoin veya Sia, DropBox, Amazon, Apple ve Microsoft gibi merkezi eski rakiplerle rekabet eden merkezi olmayan bir bulut depolama seçeneği sunar. Sia’yı kullanarak, herkes platform aracılığıyla şifrelenmiş depolamayı barındırabilir veya bunlara erişebilir ve tüm sözleşmeler, depolama kanıtları ve işlemler, blok zincirinin halka açık defteri kullanılarak doğrulanabilir..

İPhone’un emekleme döneminde olduğu ve uygulama mağazası çılgınlığının tüm hızıyla devam ettiği eski Apple pazarlama kampanyasını hatırlıyor musunuz? “Bunun için bir uygulama var.” Blockchain, popülaritesinin artmasıyla dünyayı bir yolculuğa çıkardı ve kullanım örnekleri ve benimseme bol miktarda bulunduğundan, benzer bir mantra doğru gelebilir: bunun için bir kripto var.

Aslında, geliştirme ekipleri, blok zinciri için bir kullanım durumu olabilecek herhangi bir mevcut sektöre kriptoyu itiyor gibi görünüyor. Daha önce bunlardan birkaçını, gerçek, çalışan hizmetlerle bu projeleri ele almıştık. Ve bu kılavuzda bunlardan birini daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Bu Siacoin kılavuzunda şunlara bir göz atıyoruz:

Siacoin Nasıl Çalışır?

Temel düzeyde, Sia bulut depolamayı monolitik sağlayıcıların elinden alır ve tekrar bireylerin eline verir. Bunu yapmak, herkesin yedek sabit disk alanını kiralamasına veya bundan yararlanmasına olanak tanıyan eşler arası bir depolama ekosistemi sağlar.

sia işlemleri

Sia İşlemleri

Ağdaki tüm hizmetler Siacoin (SC) ödemelerini alır. Ve Sia ekosistemindeki tüm işlemler, sözleşmeler ve saklama kanıtları dosyalama yoluyla güvence altına alınır.

Depolama Ekosistemi

Sia’nın platformu hem sağlayıcılardan (ana bilgisayarlar) hem de müşterilerden (kullanıcılar) oluşur. Platform aracılığıyla, kullanıcılar ana bilgisayarlardan depolama alanı görevlendirir ve ana bilgisayarlar Siacoin’deki hizmetleri için tazmin edilir..

Ekosistem, esnek depolama seçenekleri sağlar ve büyük ölçüde serbest piyasa tarafından yönlendirilir. Sağlayıcılar kendi fiyatlarını belirleyebilir, güvenilirlik seviyelerinin reklamını yapabilir ve depolamada sorunlar (kayıp dosyalar gibi) ortaya çıkarsa cezalar için standartlar belirleyebilir. Ek olarak, bir müşterinin verilerinin yapısından (ör. Hassas, yasa dışı veya etik açıdan şüpheli materyaller) rahatsızlık duyuyorlarsa, bir müşterinin depolamasını reddetmeyi seçebilirler..

sia bulutu

Sia bir serbest piyasa ekosistemidir.

Müşteriler ayrıca kendi çıkarlarını korumak için bir dizi korumaya sahiptir. Dosya güvenliğini ve geri alınabilirliği sağlamak için verilerinin kopyalarını birden çok sağlayıcı arasında bölme seçeneğine sahiptirler. Örneğin, bir sağlayıcı bir müşterinin dosyasını kaybederse veya basitçe yayınlamayı reddederse, müşteri yine de dosyalarını başka bir sağlayıcının deposundan alabilir. Her iki taraf da, depolama kanıtı sunmazlarsa bir sağlayıcının maruz kalacağı sözleşmeden doğan cezalar üzerinde anlaşabilir.

Müşteriler, sağlayıcıları depolama ücretlerinin yanı sıra çalışma süresi teşvikleriyle ödüllendirme seçeneğine de sahiptir. Müşteriler, bu ödemelerle sağlayıcıları ihtiyaçlarına daha özen göstermeye teşvik eder, bu da daha hızlı belge yüklemeleri, talepleri işlemek için iyileştirilmiş bakım vb. Anlamına gelir..

Dosya Sözleşmeleri

Bir müşteri ve bir sağlayıcı iş yapmak istediğinde, bir taslak hazırlamayı kabul ederler. dosya sözleşmesi. Bir sağlayıcının sabit diski tüm verileri depolarken, Sia’nın blok zinciri bu düzenlemeler için sözleşmeleri saklar..

Bu dosya sözleşmeleri, bir depolama sözleşmesinin şartlarını tanımlar ve her iki tarafın da işlerini buna göre yürütmesini sağlar. Sözleşme blockchain genel muhasebesinde saklandığından, orijinal düzenleme ağa gönderildikten sonra doğrulanabilir ve değiştirilemez..

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sözleşme şartları duruma göre esnektir. Bir müşteri satın alınabilirlik için güvenilirliği feda etmeye istekliyse, bu onların hakları dahilindedir. Bir sağlayıcı, büyük miktarda veri depolamak için daha fazla ücret talep ederse ve müşteri sözleşmenin şartlarını kabul ederse, öyle olsun. Platformdaki kullanıcılar, bir ev sahibinin itibarına ve depolama gereksinimlerine göre kendi sağlayıcı seçimlerini yönetmelidir. Benzer şekilde, bir sağlayıcı, müşterinin ihtiyaç ve taleplerine göre müşteriyi ağırlayıp barındıramayacağına karar vermelidir..

sia güvenli

Sia’nın blok zinciri, ağın tüm dosya sözleşmelerinin kaydını tutar.

Yine de, dosya sözleşmeleri ağa çok ihtiyaç duyulan bir güvenlik katmanı ekler. Bir anlaşmanın süresini, bir sağlayıcının ne sıklıkla saklama kanıtı sunması gerektiğini ve üzerinde anlaşmaya varılan ödemeyi tanımlarlar.

Müşteri olarak bir sözleşme oluşturduğunuzda, gelecekteki ödemeler için sözleşmeye bir Siacoin bakiyesi yüklersiniz. Böylece, depolama için bir belge yüklediğinizde, bu bakiyedeki paranın bir kısmı ana bilgisayara aktarılır. Tüm bakiyenizi kullanmazsanız ve bir sözleşmenin şartları sona ererse, kalan paralar cüzdanınıza geri döner.

Saklama Kanıtı

Sia, müşterileri hileli veya kötü niyetli sağlayıcılardan korumak için depolama kanıtı uygular. Ödeme almak için, bir sağlayıcının dosya sözleşmesinin şartlarında belirtilen zaman dilimleri içinde ağa belirli sayıda kanıt sunması gerekir..

Bir sağlayıcı bu zaman aralığı içinde saklama kanıtı sunamazsa, uygun ödeme bir cevapsız kanıt adresi kanıt sunulana kadar. Ve sağlayıcı, ihmali nedeniyle ceza alabilir. Bir sağlayıcı çok fazla depolama yetkisi kanıtını kaçırırsa, sözleşme tamamen feshedilebilir.

Bununla birlikte, bir sağlayıcı başarıyla saklama kanıtı sağladığında, sözleşme ödemeyi geçerli bir kanıt adresine verir. Bir sağlayıcının bu paralara erişebilmesi için ağ imzaları ve zaman kilitleri dahil olmak üzere bir dizi harcama koşulunun karşılanması gerekir..

Neden Sia?

Sia’nın platformu, geleneksel bulut depolama hizmetlerine kıyasla bir dizi avantaj sunar.

  • Gizlilik: Sia’nın ağında işlenen tüm veriler şifrelenir. Sağlayıcı, verilerin özel anahtarına sahip olmadığı sürece dosyalarınıza erişemez, yani depolamaya taahhüt ettiğiniz materyallerin her zaman tam sahipliği / kontrolü sizdedir. Geleneksel modeller altında, bulut depolamayı barındıran şirketler, sunucularına bıraktığınız tüm verilere tam erişime sahiptir..
  • Satın alınabilirlik: Siacoin, kullanıcıları için esnek, pazar odaklı fiyatlandırma seçenekleri sunar. Müşterilerin seçim yapabileceği tek beden seçeneği yoktur. Örneğin, Sia kullanan 1 TB veri depolama, Amazon’un ayda 23 ABD dolarından çalışan hizmetlerine kıyasla ayda 2 ABD doları kadar düşük bir maliyete sahip olabilir..
  • Güvenlik: Yine, Sia’daki tüm veriler şifrelenir ve merkezi olmayan bir ağ aracılığıyla işlenir, böylece materyaliniz merkezi bir sistemin güvenlik açıklarından korunur. Dahası, Sia yedekli depolama sunar. Belgeleri birden çok sağlayıcı arasında bölerek Sia, müşteri verilerini tek bir hata noktasından korur.

sia bedeli

Sia ve Diğer Popüler Sağlayıcılar Arasında Maliyet Karşılaştırması

Siacoin Ekibi ve Rakipleri

Sia, Nebulous, Inc. altında 2015 yılında başlayan bir projedir. Diğer çoğu altcoin’den farklı olarak, Sia’nın bir ön madeni ve bir ICO’su yoktu. Bunun yerine şirket, First Star Ventures, Fenbushi Capital ve diğerlerinden fon topladı..

Boston merkezli ekip, kurucu ortaklar David Vorick ve Luke Champine tarafından yönetiliyor. İkili genç, Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden sadece beş yıl önce mezun oldu..

Rekabet

Blok zinciri endüstrisinde merkezi olmayan depolama sistemleri sıkıntısı yoktur. Bir rakip olan Filecoin, 257 milyon dolar toplayan en büyük ICO’lardan birine sahipti. Yine de henüz bir ürün yayınlamadılar.

Siacoin ayrıca Storj ve MaidSafe ile rekabet ediyor. Sia ve Storj, merkezi olmayan depolamaya benzer stratejiler kullanarak yaklaşıyor. Bununla birlikte, Sia kendi blok zincirinde çalışırken Storj, Ethereum’da bir ERC20’dir. Şu anda SC, rakipler arasında en yüksek pazar değerine sahiptir.

Ticaret Geçmişi

Çoğunlukla, Siacoin fiyatı genel piyasayı takip etti. Tarihinde üç önemli sıçrama yaşadı.

İlki, fiyatın iki aydan kısa bir süre içinde% 1150 arttığı 2016 yılının ortasında meydana geldi. Haziran 2016’da çıkacak v1.0 sürümünün haberi büyük olasılıkla bu büyümeye neden oldu. Bunu takiben, SC 2016’nın geri kalanı ve 2017’nin başında düştü.

Bir sonraki anlamlı fiyat hareketi Mayıs / Haziran 2017’de gerçekleşti. Bu hareket, doğrudan şirket güncellemesi bir yol haritasının yayınlanması da dahil olmak üzere olumlu haberlerle dolu. Haziran ortasında, SC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,00000843 BTC’ye ulaştı..

En son SC fiyat sıçraması, tüm zamanların USD fiyatı olan 0.10 $ ‘ı vurduğu 2017 boğa koşusu ile aynı zamana denk geldi. Çoğu kripto varlık gibi, Siacoin de 2018 düzeltmesinde sert bir darbe aldı. Şu anda yaklaşık 0,002 ABD Doları (0,00000062 BTC) civarında bir destek bulmuş gibi görünüyor..

Halihazırda piyasada bulunan bir ürünle, artan benimsenme, fiyat üzerinde en doğrudan etkiye sahip olacaktır. Birkaç büyük ortaklık duyurusu da yardımcı olabilir. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların herhangi bir göstergesiyse, bu madeni parayı hareket ettirmek piyasada bir geri dönüş alabilir..

SC Nereden Satın Alınır ve Saklanır

Siacoin’i Binance ve Bittrex’ten BTC veya ETH işlem çiftlerinde satın alabilirsiniz. İlki, günlük hacmin yaklaşık yüzde 25’i ile AVM ticaretinin büyük kısmını barındırıyor.

Ayrıca, bazı SC elde etmenin başka bir yöntemi olarak madencilik var. SC madencilik havuzları için iki ana seçeneğiniz: Luksor ve SiaMining.

Sia ekibi tarafından sunulan iki tür cüzdan vardır. İlki, Sia Daemon, Mac, Windows ve Linux’ta kullanılabilen bir komut satırı arayüzü (CLI) cüzdanıdır. Teknoloji konusunda bilgili değilseniz, bu cüzdandan kaçınmalısınız. İkinci cüzdan Sia UI’dir. Bu grafik kullanıcı arayüzü (GUI) cüzdanının kullanımı Sia Daemon’dan daha kolaydır.

Siacoin Yol Haritası

Siacoin yol haritası halka açık, böylece şu anda üzerinde çalıştıkları her şeyden haberdar olabilirsiniz. Şu anda kısa vadede ekip, kullanıcı arayüzünü tamamen elden geçirmenin yanı sıra video akışı için destek eklemeyi düşünüyor..

Orta ila uzun vadede şunları planlıyorlar:

  • Basit dosya paylaşımı ekleyin (Sia ağı içinde ve dışında)
  • Daha büyük dosyaları destekleyin (>10 TB) ve küçük dosyalar (~ 100kb)
  • Cüzdan tohumu aracılığıyla dosya kurtarmayı etkinleştirin
  • Mobil cüzdanlar ve hafif istemciler oluşturun
  • Çok çok fazla

Son düşünceler

Siacoin, vaatler, buhar yazılımları ve kanıtlanmamış ürünlerle dolu bir alanda canlandırıcı bir projedir. Sia ekibinin aslında bugün erişebileceğiniz bir ürünü var ve yol haritasının önerdiği gibi iyileştirme için hala yer varken, hizmet hala çalışır durumda ve çalışıyor.

Ayrıca Sia, kullanıcıları için diğer bulut depolama sağlayıcılarına kıyasla daha esnek bir depolama seçeneği sunar. Eşler arası ekosistemi, blok zincir teknolojisinin merkezi olmayan, özgürleştirici doğasıyla doğrudan uyumludur. Projenin son amacı, “merkezi olmayan internetin depolama katmanı haline gelmek, ademi merkeziyetçilik yoluyla gizlilik ve yedeklilik sağlamak ve mevcut bulut depolama sağlayıcılarını tamamen değiştirmektir.”

Bu nedenle, Sia ve blok zinciri olgunlaştığı için, aracıları ortadan kaldırıp bulut depolamanın yeni endüstri standardı olarak uzun vadeli hedefine ulaşıp ulaşamayacağını göreceğiz..

Editörün Notu: Bu makale, 2.14.19 tarihinde Steven Buchko tarafından projedeki son değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellenmiştir..

Ek Siacoin Kaynakları

İnternet sitesi

Beyaz kağıt

Yol haritası

Blog

Uyuşmazlık

Gitlab

Twitter

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me