UTXO nedir?

UTXO, Harcanmamış İşlem (TX) Çıktısı. Temel olarak, her işlemden aldığınız kalan kripto para birimi değişikliği miktarıdır. Daha fazla açıklamak gerekirse, önce tipik bir kripto işleminin nasıl çalıştığını incelemeliyiz. UTXO’ları kullanan en iyi bilinen kripto para birimi olduğu için örneğimiz için Bitcoin kullanalım.

Bir UTXO İşlem Örneği

Bitcoin cüzdanınıza baktığınızda bir bakiye görüyorsunuz. Bu örnek için, bunu 100 bitcoin olarak ayarlayalım. Sadece gözlemlemene rağmen bir bakiye, paranız aslında şunlardan oluşur: birkaç UTXO’lar. Her biri 25 bitcoin değerinde dört UTXO, 50 değerinde iki UTXO veya 37, 18, 40 ve 5 bitcoin değerinde bir UTXO setiniz olabilir. Belirli miktarlar önemli değildir, ancak toplamları toplam bakiyenize eşit olmalıdır, bu durumda 100.

Örneği ilerletecek olursak, yeni bir araba için alışveriş yaptığınızı varsayalım. Sıkı çalışıyorsun; hakediyorsun. Lambo klişesini savuşturarak, 35 bitcoin’e mal olan bir Porche’ye karar veriyorsunuz. Cüzdanınız yalnızca her biri 15, 17, 28 ve 40 bitcoin’e eşit UTXO’lar içeriyor. Tam olarak 35 bitcoin değerinde tek bir değeriniz yok.

UTXO’ları bölmek imkansızdır, bu nedenle borçlu olduğunuz tam 35 bitcoin’i ödemenin bir yolu yoktur.

Bunun yerine, 40 bitcoin UTXO harcarsınız. Bunun yerine, ağ iki yeni UTXO’yu basıyor: biri 35 bitcoin, diğeri 5 bitcoin değerinde. Değişim olarak 5 bitcoin UTXO alırken araba bayisi 35 bitcoin UTXO’yu alır.

Ayrıca 17 ve 28 bitcoin UTXO’larını harcayabilir ve değişikliğiniz olarak 10 bitcoin alabilirsiniz. Bir işlem UTXO’ların herhangi bir kombinasyonunu kullanabilir; ancak hangileri üzerinde kontrole sahip değilsiniz.

Tıpkı bir UTXO’yu ayrı örneklere bölebildiğiniz gibi, bunları daha büyük işlemlerde birleştirerek ağ üzerinde daha azını oluşturabilirsiniz..

İşlem Ücretleri Nedir??

İşlem ücretleri de işlemlere dahil edilir ve değişiklik olarak aldığınız UTXO’dan düşülür. Denklem şuna benzer:

Yeni UTXO = (İşlemdeki UTXO’ların toplamı) – (İşlem tutarı) – (İşlem ücreti)

En son örneğimize bir bitcoin işlem ücreti ile devam edelim:

Yeni UTXO = (17 + 18) – (35) – (1) = 9 bitcoin


UTXO Önemi ve Olası Sorunlar

UTXO’ların uygulanması, blok zincirinin muhasebe yöntemlerini büyük ölçüde basitleştirir. Her bir işlemi takip etmek ve saklamak zorunda kalmak yerine, daha az olmamak üzere, harcanmamış paraları izlememiz gerekir, aynı zamanda UTXO’lar olarak da bilinir..

Gördüğünüz gibi, Bitcoin ekosistemindeki her jeton yalnızca bir kez harcanabilir. Yani, şu anda bir cüzdandaki her bitcoin harcanmamış çünkü:

  1. Bir madenci madencilik ödülü olarak aldı veya
  2. Bir işlem sırasında basılmıştır. (Daha önceki örneğimizi hatırlıyor musunuz?)

UTXO’lar, çift harcama saldırılarını önlemede kritik öneme sahiptir ve var olmayan paraları harcamanızı engeller. Ağ düğümleri, harcama için mevcut olan her UTXO’yu (yani harcanmamış madeni para) içeren bir veritabanını kaydeder ve tutar. Bu veritabanında bulunmayan bir jetonla işlem göndermeye çalışırsanız, düğümler bunu reddeder.

Olası Depolama Sorunları

Düğümler UTXO veritabanını RAM’de depolar, bu nedenle veri kümesini yönetilebilir bir boyutta tutmak önemlidir. Büyüdükçe, tam bir düğümü çalıştırmanın maliyeti de onunla birlikte büyür. Tam bir node çalıştırmak çok pahalı hale gelirse, Bitcoin ağında, onları çalıştırmayı karşılayabilecek zengin azınlık arasında daha fazla merkezileşme görebiliriz..

Blockchain ile Zaman İçinde Bitcoin UTXO Veritabanı Boyutu

Blockchain ile Zaman İçinde Bitcoin UTXO Veritabanı Boyutu

Bu merkezileşme riski, Bitcoin blok boyutunu artırmaya karşı ana argümanlardan biridir. Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen bunu en iyi şekilde tanımlıyor: onun makalesi UTXO uh-oh…:

“Bir megabaytlık blok, yılda yaklaşık 100 milyon 500 baytlık işlem için yer demektir. Her biri UTXO setini 500 bayt arttırırsa, bu UTXO setini yılda 50 gigabayt büyütür. ”

Bir megabaytlık blok boyutu, UTXO veritabanının her yıl büyüyebileceği ölçüde bir üst sınır belirler. Diye devam ediyor:

“Başka hiçbir değişiklik olmadan daha fazla işleme izin vermek, UTXO setinin büyümesini büyük olasılıkla hızlandıracak ve tam bir doğrulama düğümünü çalıştırmayı daha pahalı ve daha hızlı hale getirecektir.”

Sadece Andresen’in sözlerini küçümsemeyelim diye: Makalesi aslında blok boyutunu artırmaktan yana. UTXO set boyutu üzerindeki etkinin, diğerlerinin inandığı gibi şiddetli olmadığını savunuyor. Ve ikinci katman ölçekleme çözümlerinin karmaşıklığını göz önünde bulundurarak, bu çözümler uzun vadede yerine getirilmeden önce kısa vadede daha büyük bloklar uygulamamız gerekir..

Çözümler

Neyse ki, olası depolama sorunlarına birkaç çözüm var. İlk olarak, düğümlerin UTXO veritabanının tamamını RAM’de depolaması gerekmez. Bunun bir kısmını daha ucuz bir katı hal diskinde (SSD) veya dönen sabit diskte depolamayı seçebilirler. Bu depolama türleri her düğüm için daha yavaş doğrulama sürelerine yol açsa da, on dakikalık ortalama blok süresinin altında kaldıkları sürece herhangi bir sorun olmamalıdır..

Ek olarak, Bitcoin geliştiricileri UTXO veritabanını optimize etmek için işlem mekanizmalarını sürekli olarak geliştirmektedir..

Son olarak, Ayrılmış Tanık (Segwit) ve benzer ölçeklendirme çözümleri, UTXO veritabanının büyümesini dolaylı olarak yavaşlatır. Doğrudan çekerek Bitcoin Core belgeleri:

“Segwit, UTXO set boyutunu etkilemeyen, UTXO set boyutunu etkileyen verilerden% 75 daha düşük maliyetli imza verileri yaparak buradaki durumu iyileştiriyor. Bunun, kullanıcıları ücretleri en aza indirmek için UTXO seti üzerindeki etkiyi en aza indiren işlemlerin kullanımını tercih etmeleri ve geliştiricileri, UTXO seti üzerindeki etkiyi de en aza indirecek şekilde akıllı sözleşmeler ve yeni özellikler tasarlamaya teşvik etmesi beklenmektedir. “

Sonuç: UTXO Alternatifleri?

Bugünkü örneğimizde sürekli olarak Bitcoin kullandık, ancak UTXO’ları uygulayan, Bitcoin Cash, Litecoin ve Komodo gibi birçok başka kripto para birimi var..

Diğer muhasebe mekanizmalarını kullanan başka birçok kripto da vardır. Örneğin Ethereum, hesap tabanlı bir işlem modeline sahiptir. Bu mekanizma genellikle daha iyi alan tasarrufu ve çalışmak için daha basit kod sağlar; ancak, bir düzeyde işlem gizliliğini kaybedersiniz ve yolda olası ölçeklenebilirlik sorunlarıyla karşılaşırsınız.

On kripto geliştiriciden oluşan bir odaya en iyi muhasebe yöntemlerini sorarsanız, muhtemelen on farklı yanıt alırsınız. Topluluk genelinde hararetle tartışılan ve hala mükemmel bir çözümü olmayan bir konudur. Ve karmaşıklık nedeniyle, muhtemelen hiçbir zaman.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me